Počasí dnes -1°C Slabý déšť

Skvělá Soukalová! Ze Sibiře si přiveze velký glóbus, ovládla i hodnocení stíhačky

Gabriela Soukalová a její asi nejoblíbenější věc v současné době | zdroj: Profimedia

Stíhací závod žen v ruském Chanty-Mansijsku sice vyhrála Finka Kaisa Mäkäräinenová, spokojená však musí být i Gabriela Soukalová, která si čtvrtým místem zajistila nejen zisk dalšího malého křišťálového glóbu za hodnocení disciplíny, ale i celkové vítězství.

Velký křišťálový glóbus dosud získala z českých biatlonistů pouze Jiřina Pelcová-Adamičková před 26 lety.

Soukalová získala i malý glóbus za stíhací závody, k tomu už má stejnou trofej za sprint. Vyhrát navíc může také hodnocení závodů s hromadným startem.

"Tady jsou všichni nadšený, celý tým tím žil. Musím Gábinu pochválit, celou sezonu jezdila stabilně a dneska to potvrdila. Bylo vidět, že není ve své kůži, ale dobojovala to. Fantazie!" řekl trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi.

Šestadvacetiletá česká biatlonistka v tomto ročníku vyhrála čtyři závody a na stupních vítězů byla jedenáctkrát. Jen na nedávném světovém šampionátu v Oslu vyšla medailově naprázdno, dvakrát dojela čtvrtá.

Do stíhacího závodu vyrážela Soukalová po čtvrtečním sprintu jako druhá. Na první položce jednou minula a musela na trestné kolo, ale držela se před Dorinovou Habertovou. Druhou ležku si pohlídala, střílela raději od prostředka a na trať se vydala třetí o dvě místa před Francouzkou.

První střelbu vestoje absolvovala opět ve svém klidném tempu a hlavně přesně. Jela bezpečně druhá za Dorinovou Habertovou, která potřebovala vyhrát, aby udržela teoretickou naději na velký glóbus. Soukalové by i tak stačilo skončit do osmého místa.

Na poslední střelbu přijely s Francouzkou bok po boku a obě musely na jedno trestné kolo. O vítězství v závodu bojovalo v závěru šest biatlonistek. Všem ujela podle očekávání Mäkäräinenová. Soukalová jela chvilku druhá, ale cílem nakonec proběhla s malým odstupem čtvrtá.

Lucie Charvátová skončila dvaačtyřicátá, Jessica Jislová dojela na 48. místě a Veronika Vítková po dvou střeleckých položkách odstoupila.

Finále SP v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko):

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 30:06,7 (2 tr. okruhy), 2. Dorinová Habertová (Fr.) -1,5 (1), 3. Wiererová (It.) -5,7 (1), 4. Soukalová (ČR) -6,5 (2), 5. Preussová (Něm.) -6,6 (1), 6. Birkelandová (Nor.) -13,1 (1), 7. Pidhrušná (Ukr.) -42,9 (2), 8. Olsbuová (Nor.) -45,6 (3), 9. Džymová (Ukr.) -49,9 (0), 10. Braisazová (Fr.) -58,4 (2), ... 42. Charvátová -3:37,7 (7), 48. Jislová -4:46,7 (6), Vítková (všechny ČR) nedokončila.

Konečné pořadí stíhačky (po 8 závodech): 1. Soukalová 354, 2. Wiererová 348, 3. Dorinová Habertová 331, 4. Mäkäräinenová 324, 5. Dahlmeierová 265, 6. Hildebrandová (obě Něm.) 237, ... 8. Vítková 217, 26. Charvátová 105, 27. Puskarčíková (ČR) 97.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 26 závodů): 1. Soukalová 1106, 2. Dorinová Habertová 1043, 3. Wiererová 965, 4. Mäkäräinenová 905, 5. Hildebrandová 793, 6. Dahlmeierová 786, ... 8. Vítková 703, 28. Puskarčíková 292, 31. Charvátová 224, 77. Landová (ČR) 22, 92. Jislová 7.