Armstrong namočil cyklistickou unii: Kryla můj doping

- Cyklistika autor: Danica Klein

Bývalý americký cyklista Lance Armstrong poprvé veřejně obvinil někdejšího šéfa mezinárodní unie UCI Heina Verbruggena, že mu pomáhal s krytím dopingu. V rozhovoru pro list Daily Mail uvedl konkrétní případ z Tour de France v roce 1999. Na Verbruggenův podnět prý antedatoval lékařský předpis, aby odůvodnil zvýšenou hodnotu kortizonu, kterou u něj odhalil dopingový test. 

Lance Armstrong

Lance Armstrong,zdroj: Getty Images

"Hein prostě řekl: 'Tohle je pro mě vážně problém, pro náš sport to je k.o., rok po Festině (dopingová aféra francouzské stáje při Tour 1998). Musíme s něčím přijít.' Tak jsme změnili datum na receptu," prohlásil Armstrong. Právě v roce 1999 vybojoval první z rekordních sedmi titulů na Tour, o které loni přišel na základě vyšetřování Americké antidopingové agentury, jež přinesla důkazy o jeho systematickém dopingu. Dvaačtyřicetiletý rodák z Texasu zároveň dostal doživotní zákaz startů. 

Verbruggen čelí už dlouho podezření, že se UCI za jeho éry podílela na krytí Armstrongova dopingu. Unii z toho obvinil letos na jaře i prezident Americké antidopingové agentury Travis Tygart, podle kterého UCI od slavného Američana přijímala peníze a pomáhala mu vyhnout se pozitivním testům. Dvaasedmdesátiletý Nizozemec Verbruggen to vždy popíral. 

Tagy: obvinění doping UCI americký cyklista

Zdroje: ČTK