Armstrongův lékař: Lance mohl uspět i bez dopingu

VIDEO - Cyklistika autor: Danica Klein

Bývalý lékař Lance Armstronga Michele Ferrari se domnívá, že americký cyklista mohl být úspěšný i bez užívání dopingu. Armstrong minulý týden v rozhovoru s Oprah Winfreyovou přiznal, že zakázané preparáty užíval při všech svých sedmi triumfech na Tour de France s tím, že bez nich by vyhrát nešlo. Ferrari ale tvrdí opak. 

Lance Armstrong, lékař Michele Ferrari

Lance Armstrong, lékař Michele Ferrari,zdroj: news.com

Lékař, jenž má za podíl na dopingu doživotní zákaz působení ve sportu, popsal na své internetové stránce účinky testosteronu, EPO a krevních transfúzí na sportovce. Pokud by prý Armstrong užíval testosteron v takových dávkách a takovým způsobem, jak to ve svých svědectvích popisují jeho někdejší týmoví kolegové, měl by podle Ferrariho jen "placebo efekt". 

"Armstrong by dosáhl stejné úrovně výkonnosti i bez podpory dopingu díky svému talentu, kterým výrazně převyšoval své současníky," uvedl Ferrari. 

Armstrong obvinění z dopingu vždy popíral, v polovině ledna se však při natáčení rozhovoru pro televizní pořad Winfreyové k užívání zakázaných látek přiznal. Za provinění byl už loni po vyšetřování USADA potrestán na sportovní úrovni, mimo jiné odebráním všech sedmi titulů z Tour, nyní čelí několika žalobám. 


Odškodné po něm chtějí organizátoři závodu Tour Down Under, britský list Sunday Times, na kterém Armstrong v minulosti vysoudil peníze za křivé obvinění z dopingu, a také řada sponzorů. Navíc čelí obvinění bývalého stájového kolegy Floyda Landise ze zpronevěry milionů dolarů.

Tagy: doping

Zdroje: ČTK