Češi po gólu Ronalda prohráli s Portugalci 0:1 a na EURU končí

- Fotbal autor: Michal Polák

Čeští fotbaloví reprezentanti se rozloučili s účinkováním na evropském šampionátu ve čtvrtfinále po prohře 0:1 s Portugalskem. Ve Varšavě dnes drželi s favoritem až do 79. minuty bezbrankový stav, pak rozhodl hlavičkou nejlepší hráč zápasu Cristiano Ronaldo. Třetím gólem na turnaji se dotáhl do čela tabulky kanonýrů.

Image: 0133247684, License: Rights managed, Restrictions: RESTRICTED TO EDITORIAL USE, Portuguese forward Cristiano Ronaldo (R) vies with Czech defender Michal Kadlec (L), Czech defender David Limbersky (C) and Czech defender Tomas Sivok during the Euro 2012 football championships quarter-final match the Czech Republic vs Portugal on June 21, 2012 at the National Stadium in Warsaw., Place: POLAND, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP,zdroj: Profimedia.cz

Čeští reprezentanti po postupu z prvního místa základní skupiny Portugalcům hned ukázali, jak rychle roste jejich sebevědomí. Znovu se museli obejít bez zraněného kapitána Rosického, ale jeho nástupce a debutant na turnaji Darida rychle vstřebal hutnou atmosféru zápasu a dobrou kombinací pomohl k odvážnému nástupu českého týmu.

Portugalské legendy Eusébio s Figem se zadumaným výrazem v čestné lóži sledovali, jak jejich následovníci nemohou přejít přes dobře pracující český defenzivní blok. Hvězdný Cristiano Ronaldo už v osmé minutě nervozitu v táboře soupeře přiživil, když zuřil nad nepovedenou přihrávkou spoluhráče.

Češi, kteří v předchozím zápase nepovolili Polsku skórovat, lehce odvraceli dlouhé nákopy. V útoku zahrozili jako první, když na Daridův centr jen těsně nedosáhl Baroš.

Skoro domácí atmosféra

Polští fanoušci na varšavském Národním stadionu spojili síly s českými a Bílkův tým si mohl užívat takřka domácí atmosféry. Po půlhodině Portugalci, kteří si na posledních čtyřech šampionátech pokaždé zahráli ve vyřazovacích bojích, začali mít převahu a do hlavní role se znovu pasoval Ronaldo. Tahoun Realu Madrid dal Čechům branku už na minulém Euru a také dnes ukázal svoji extratřídu.

Nůžkami nejprve mířil těsně vedle, v úplném závěru první půle napálil po obhození stopera Kadlece tyč a to samé zopakoval hned po přestávce. Na brankové konstrukci skončil i jeho trestný kop.

Portugalci vycítili šanci, ovládli střed pole a začali v hloubi české poloviny napadat soupeřovu rozehrávku. Střídající útočník Almeida dokonce hlavou skóroval, ale z ofsajdu. Brankář Čech výborně vytáhl Moutinhovu ránu. Po spolupráci s Ronaldem neuspěl ani Meireles, Čechův spoluhráč z Chelsea. Stoper Kadlec se blýskl znamenitým blokem proti střele Naniho.

Rozpad obrany

Přetížená obrana českého týmu se jedenáct minut před koncem už rozpadla. Moutinho se uvolnil na pravé straně a jeho přesný centr tvrdou hlavičkou o zem poslal za Čecha Ronaldo, který se v rozhodujícím momentu odpoutal od beka Gebre Selassieho. Na turnaji dal už třetí gól, v minulém zápase dvakrát udeřil proti Nizozemsku, a dotáhl se do čela tabulky kanonýrů.

Zjevně unavený český tým už nenašel fyzické ani morální síly na případný zvrat. Češi poprvé v samostatné historii na Euru prohráli čtvrtfinálový duel. Náplastí pro ně může být, že postupem na šampionát a výsledky na něm vybojovali prémii dvanáct milionů eur (asi 306 milionů korun).

Tagy: EURO 2012