EL: Sparta vyhrála doma, Slavia překvapila remízou ve Valencii

- Sport autor: red

Fotbalisté pražské Slavie uhráli v zápase Evropské ligy ve Valencii nečekanou remízu 1:1 a získali do tabulky skupiny B první bod, který jim zachoval postupovou naději. Sparta doma porazila rumunskou Kluž 2:0.

Hosty poslal do vedení Riste Naumov, favorit vyrovnal po pauze díky Davidu Navarrovi. V závěru byl nejdříve vyloučen slávista Hocine Ragued a krátce po něm uzdravený kanonýr David Villa.

Slávistický kouč Karel Jarolím musel vinou zranění zamíchat se zálohou. Poprvé v sezoně nastoupil od začátku Slovák Grajciar, naopak jen na lavičce překvapivě zůstal Belaid.

Domácí trenér Unai Emery šetřil většinu svých hvězd na víkendové ligové utkání a postavil především hráče širšího kádru včetně náhradního gólmana. Uzdravený kanonýr Villa, který laboroval se stehenním svalem, začal mezi náhradníky.

Jeho spoluhráči pojali první poločas laxně. Sympaticky hrající Slavia po čtvrthodině pochopila, že by z Valencie nemusela odjet s prázdnou, a stále více zaměstnávala domácí obranu. V 17. minutě došlo na úvodní souboj mezi Hlouškem a Miguelem, zatím s úspěšnějším koncem pro domácího beka.

O chvíli později dokonce Pražané napnuli síť za Moyou, jejich oslavy však po Naumovově hlavičce a Šenkeříkově dorážce pokazil zdvihnutý praporek pomezního sudího. Na druhé straně mířil hlavou nad tísněný Žigič.

V 28. minutě spoře zaplněné strmé tribuny padesátitisícové Mestally ztichly. Hloušek přesprintoval po levé straně Miguela a jeho zpětnou přihrávku uklidnil do odkryté branky Naumov. Valencie inkasovala v evropských pohárech vůbec první gól od českého týmu.

Šokovaní domácí po chvíli přidali a hosty musel dvakrát podržet Vaniak, kterému Jarolím v pondělí oznámil, že už bude jen náhradníkem momentálně zraněného Romanovse. Zkušený gólman nejprve vyrazil Madurovu ránu a v 38. minutě se štěstím udržel Míchelův pokus před brankovou čárou.

Slávisté mohli jít do kabin dokonce s vedením 2:0. Obrovskou šanci na zvýšení náskoku měli čtyři minuty před pauzou Naumov a Šenkeřík, které skvěle vychytal Moya. Vzápětí Pražané pokazili únik dva na jednoho, i tak ale Valencii vyprovázel do kabin silný pískot nespokojených diváků.

Domácí kouč posílil po změně stan útok o Matu. Favorit sice obléhal slávistické vápno, ale k větším šancím se nedostával. Naopak po hodině hry mohli opět udeřit hosté. Hloušek znovu pláchl po levé straně a Valencie děkovala při Šenkeříkově střele jen skvělému zákroku svého brankáře, který si poradil i s Grajciarovou dorážkou.

Pískající Mestallu uklidnila až 63. minuta. Na trávník za bouřlivých ovací vběhl uzdravený Villa a krátce nato vyrovnal po Pablově přímém kopu hlavičkující kapitán Navarro. Domácí tlak narůstal, ale vyloženou šanci si dlouho nemohli připravit.

Slávistickými ambicemi zacloumala 76. minuta. Ragued srazil zezadu Baraju, a protože už měl jednu žlutou kartu, musel pod sprchy. Z následného přímého kopu trefil Villa tyč. Nejlepší střelec loňského Eura však vydržel na trávníku jen 23 minut. V 85. minutě kopl faulujícího Vomáčku do rozkroku a rozhodčí mu ukázal červenou kartu. Když pak následný přímý kop otřel Pablo jen o břevno, mohli hosté slavit nečekaný bod.

Sparta si nečekaně hladce poradila s Kluží

Fotbalisté Sparty zvítězili ve třetím utkání EL nad Kluží 2:0 a v tabulce skupiny K poskočili na druhou postupovou příčku. Díky gólům Kucky a Hubníka si letenský klub připsal první domácí výhru v základní skupině některé z evropských soutěží po šesti letech. Jedinou špatnou zprávou pro Spartu je, že kvůli druhé žluté kartě bude v Kluži postrádat Kušníra.

Domácí se museli obejít nejen bez Huška a obvyklých marodů, ale na poslední chvíli vypadl ze sestavy i nemocný Zeman. Mladý záložník sice figuroval na soupisce, ale po rozcvičce ho poslali lékaři domů do postele s počínající angínou.

To ale nebyl důvod toho, že hosté v úvodu ovládli hřiště. Rumunský klub byl rychlejší a důraznější a nebýt dobré defenzivy, mohla Sparta brzy hrát druhé housle. Jenže českému klubu vyhovovalo to, s čím se v domácí lize nesetkává: otevřená hra soupeře mu nabízela možnosti k rychlým brejkům, vedených především po pravé straně.

Právě jeden z nich přinesl domácím v 15. minutě vedení. Kušnír poslal ostrý centr přesně na hlavu nabíhajícího Kucky, jehož trefa přinesla Spartě vedení. Hosté ale dál zlobili v ofenzivě a především útočník Traoré potvrdil výbornou pověst, která ho předcházela. Současně předvedl několik ostrých zákroků a po jednom z nich viděl žlutou kartu.

Sparťané dál sázeli hlavně na brejky a pohyblivou dvojici Wilfried - Vacek. Fotbalista z Pobřeží slonoviny ale dvakrát po sobě špatně volil mezi přihrávkou na rozběhnutého Vacka a zbytečně promarnil střelecké pokusy. Ve 32. minutě z nenápadné akce po standardní situaci Sparta přidala uklidňující gól: Kucka hlavičkou prodloužil míč k Hubníkovi, který sice naporvé se svojí hlavičkou neuspěl, ale vyražený míč vrátil do sítě.

Hosté pak trochu ubrali ze své snahy, i tak stihli před poločasem ještě dvakrát nepřesně vystřelit. Po pauze sice jejich trenér udělal v sestavě hned dvě změny, ale další brejk v podání sparťanů přinesl další výbornou šanci. Vackovu dělovku z voleje vyrazil brankář Claro na roh.

Kluži se nedařil na rozdíl od Sparty přechod přes střed hřiště, a tak hrozila spíše při standardních situacích, nebo když se pokoušela přejít přes levou sparťanskou stranu, kde podával velmi slabý výkon Kalouda. Za celý zápas se předvedl jen při "žlutém" zákroku.

Sparta se snažila využívat každého otevřeného okénka v klužské defenzivě a kdyby její hráči zachovali jen trochu klid, mohli mít tři body v kapse. Názorná byla akce z 71. minuty, kdy Kadlec skvěle uvolnil Wilfrieda, ale ten znovu místo přihrávky pálil zbrkle nad.

Hosté se pokoušeli změnit rytmus hry, místo technických kombinací zkoušeli dlouhé míče, ale ve vzduchu kralovali Řepka s Hubníkem. To odnesl střídáním podrážděný Traoré, který nesl výměnu hodně těžce. Sparta navíc měla díky středové řadě míč většinou na svých kopačkách a Kluž se nemohla pouštět do velkého rizika.

V závěru sice hosté v zoufalém náporu několikrát zazlobili v šestnáctce, měli i jeden nebezpečný trestný kop, ale Sparta si už vítězství v poklidu uhlídala. Hosté neměli za celý zápas žádnou jasnou šanci. Nervy neunesl v závěru gólman Claro, který poslal do reklamního panelu Kucku a na chvíli se strhla na hřišti strkanice, kterou odnesl žlutou kartou pouze brankář.