Janeček: ZOH stály Českou televizi 50 milionů

- Sport autor: red

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných odhadů zhruba 50 milionů korun, když jenom za televizní vysílací práva zaplatila více než 14 milionů korun.

Na jednání Rady České televize to řekl generální ředitel televize Jiří Janeček. 

Přenosy z olympiády zajišťovalo přímo z místa 28 zaměstnanců ČT. Včetně lidí v pražském studiu se na zpravodajství z olympijských her podle Janečka podílelo celkem 320 osob. 

Průměrná sledovanost olympijských soutěží na programu ČT2 přesáhla 360 tisíc diváků, utkání a závody na sportovním kanále ČT4 sledovalo v průměru 73000 lidí. Celkem ČT odvysílala z Vancouveru 570 hodin sportovních přenosů, uvedl Janeček. 

Nejsledovanějším závodem s českou účastí byl v poslední den her běh mužů na 50 kilometrů, kde marný boj lyžaře Lukáše Bauera o třetí medaili z Vancouveru na ČT2 vidělo 2,742 milionu diváků. Byla to skoro třetina lidí, kteří byli v tu dobu u zapnuté televize. Přes dva miliony fanoušků vidělo i cestu lyžařů ke třetímu místu ve štafetě.

Na třetím a čtvrtém místě mezi jednotlivci se ve sledovanosti umístila rychlobruslařka Martina Sáblíková. Její triumf v závodě na 5000 metrů na ČT2 vidělo 1,629 milionu lidí a pouť za prvním zlatem na tříkilometrové trati 1,3 milionu diváků. Záleželo zřejmě také na vysílacím čase. Bauerův závod byl de facto v prime timu.

Poté následovaly bronzový slalom Šárky Záhrobské (1,289 milionu diváků) a třetí místo Bauera na 15 km volnou technikou (1,125 milionu). 

Nejsledovanějším zápasem českých hokejistů bylo utkání s Ruskem na závěr základní skupiny, které vidělo 2,16 milionu diváků. Na nevydařený čtvrtfinálový duel s Finskem si přivstalo 1,317 milionu fanoušků. 

Rozpočet ČT na letošní rok počítá s příjmy a výdaji 7,3 miliardy korun, tedy podobně jako loni. Většinu příjmů televize tvoří dlouhodobě televizní poplatky. V loňském roce mělo být podle plánů takto vybráno 5,8 miliardy korun. Kolik by to mělo být letos, ČT zatím neuvedla.

Tagy: čt vancouver

Zdroje: ČTK