Jednadvacítka zkusí se Španěly využít první postupovou nabídku

- Sport autor: red

Už ve středu mohou čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let slavit postup do semifinále mistrovství Evropy v Dánsku, čímž by si přiblížili také účast na olympiádě v příštím roce. Stačí k tomu "maličkost": porazit ve Viborgu věhlasný tým Španělska, a zopakovat tak úvodní výhru nad Ukrajinou.

I kdyby mladí Češi nejbližší zápas nevyhráli, nemusí truchlit. Stále budou mít v rukávu poslední trumf v podobě nedělního závěrečného utkání s Anglií.

"Máme dva mečboly na semifinále, jeden musíme proměnit," prohlásil záložník Lukáš Vácha.
Španělsko naopak v zahajovacím nedělním zápasu klopýtlo a v úplném závěru ztratilo výhru nad Anglií (1:1). V roli lídra skupiny B tak půjde do druhého kola tým kouče Jakuba Dovalila

"Zvládnout tak náročný zápas, to je pro nás obrovská výzva. Když zopakujeme výkon z druhého poločasu proti Ukrajině a vyvarujeme se individuálních chyb, které jsme občas dělali, nemuselo by to dopadnout špatně," věří Dovalil.

Respekt budící tým

Španělský tým ale budí respekt, už jen jeho složení mu dodává hvězdný lesk: záložník Javi Martínez a útočník Juan Mata byli loni u toho, když seniorská reprezentace dokráčela v Jihoafrické republice k premiérovému titulu světových šampionů. Útočník Bojan Krkic už má vedle ligových titulů s Barcelonou v kapse i dva triumfy v Lize mistrů.

Na soupisce věhlasné "Barcy" je momentálně hned pět hráčů současné jednadvacítky. O brankáře Davida de Geu se přetahují velkokluby v čele s Manchesterem United, důležitou roli ve Valencii hraje středopolař Diego Capel, který už také na dva zápasy nahlédl do reprezentace.

"Mají fantastické individuality, ale v náš prospěch by mohlo hovořit, že působíme jako kompaktnější tým," namítl český kapitán Bořek Dočkal, který se v neděli uvedl na turnaji dvěma gólovými trefami do ukrajinské sítě. "Španělé hrají ve velkých klubech, mají o budoucnost už jakoby postaráno. V nás je naopak větší hladovost a touha po velkém úspěchu," řekl Dočkal.

Reálná šance na postup

Někteří čeští mladíci se už sami přesvědčili, že porazit Španělsko není nereálný úkol. Před pěti lety zvítězila někdejší reprezentační sedmnáctka v semifinále mistrovství Evropy nad španělskými talenty 2:0. To může pro Čechy být motiv i před středečním kláním: útočník Tomáš Pekhart se tehdy postaral o vítěznou branku, utkání pamatují také obránce Ondřej Mazuch, záložník Vácha a bek Radim Řezník. Na všechno jako hlavní kouč dohlížel Jakub Dovalil, také současný trenér "lvíčat". Naopak na španělské straně si porážku pamatuje jen Krkic.

"Podobné může být to, že zkusíme hrát podobným stylem. Musíme na ně nastoupit aktivně, nenechat jim ani kousek prostoru, narušovat jim rozehrávku už od stoperů. Když se nedostanou do hry, znervózní. I bezbrankový průběh bude nahrávat spíš nám," přemítal Dovalil. "Když se necháme zatlačit na vlastní polovinu, bude to špatně a voda na jejich mlýn. Chceme hrát aktivně. Každý pod tlakem dělá chyby, k tomu chceme donutit i Španěly," podotkl Dovalil, který zvažuje složení základní sestavy a také rozestavení.

Od začátku nyní možná naskočí do hry záložníci Adam Hloušek s Janem Morávkem místo Tomáše Hořavy a Jana Kovaříka. "Pro nás by byla možná dobrá i remíza, i když to není cíl, se kterým do zápasu jdeme. Ale asi nás čeká slušný kolotoč. Snad z něj vystoupíme v dobrém stavu," přidal se s úsměvem Vácha.

Kostra je z Barcelony

Podle něj španělská jednadvacítka nenahání takovou hrůzu jako dospělá reprezentace či Barcelona, která stojí také na kostře z národního týmu. "I v zápase s Anglií jsme viděli, že hlavně v obraně občas mají mezery. Těch zkusíme využít. V útoku je vidět, že si všechno chtějí vyťukat, hrát to až do prázdné brány. Trochu jim chybí přímočarost. Ani my je do zakončení nechceme pouštět," nastínil Vácha.

Jednadvacítka se také může pokusit pomstít národní tým, který v březnu v evropské kvalifikaci v Grenadě právě s úřadujícími mistry světa a Evropy prohrál 1:2. "S tím bych to nespojoval. Tady hrajeme sami za sebe. Ale někdo to tak brát může. Výhra by každopádně byla skvělým úspěchem," řekl Vácha. Ten si musí také dát pozor na napomínání žlutou kartou. Kdyby ji dostal i ve středu, přišel by o utkání s Anglií. Stejně jako Pekhart, Morávek a další záložník Gecov.

Zápas začne ve středu ve Viborgu v 18:00, přímý přenos odvysílá ČT4. Hlavním rozhodčím bude Rakušan Robert Schörgenhofer.

Předpokládaná sestava ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal, Morávek, Vácha, Hloušek - Pekhart.

Tagy: Euro fotbal reprezentace U21

Zdroje: ČTK