Kanadský hokejový velikán Gretzky vstoupil mezi nesmrtelné

- Sport autor: red

"Když se podívám do zrcadla, připadám si jako prodavač z koloniálu za rohem, co rovná zboží do polic," řekl kdysi o sobě kanadský hokejový útočník Wayne Gretzky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Hráč nevelké postavy s číslem 99 na dresu a staromódní přilbou na hlavě se však díky obrovskému talentu, skvělé technice a geniálnímu citu pro hru stal sportovní ikonou, mnozí jej dokonce považují za nejlepšího světového hokejistu všech dob. Čtyřnásobný vítěz Stanleyova poháru a držitel řady cen a rekordů NHL oslaví ve středu 26. ledna padesátiny.

Gretzkého statistiky v nejslavnější lize planety jsou úchvatné: v základní části nasbíral během 20 sezon celkem 2857 bodů za 894 gólů a 1963 asistencí, dalších 382 bodů (122+260) přidal v play off. Devětkrát získal Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče soutěže, desetkrát vyhrál kanadské bodování a dodnes drží 60 individuálních rekordů NHL, z nichž většina nejspíš zůstane nepřekonána.

"Hokej je celý můj svět"

"Hokej pro mě znamená všechno. Je to celý můj svět a střílet branky a radovat se z nich považuji za nejlepší drogu na světě," svěřil se obdivovatel Gordieho Howea, jehož střelecká maxima postupně vymazával. "Připište ke Gordiemu hvězdičku s poznámkou, že to měl ve své době mnohem těžší," poznamenal Gretzky skromně poté, co překonal Howeův historický záznam v počtu gólů v NHL.

Svoje nejslavnější léta prožil "The Great One" v barvách Edmontonu Oilers, který v 80. letech dovedl ke čtyřem triumfům ve Stanleyově poháru během pěti sezon. Po výměně do Los Angeles Kings v roce 1988 Gretzky výrazně přispěl k popularizaci hokeje na západním pobřeží USA. Poté se krátce mihl v St. Louis Blues a svou famózní kariéru ukončil jako osmatřicetiletý v roce 1999 v dresu New York Rangers.

Téměř vzápětí byl lídr většiny ofenzivních statistik NHL přijat do Síně slávy soutěže a jeho dres s číslem 99 na jeho počest navždy vyřadily všechny celky soutěže. V roce 2000 se Gretzky stal spolumajitelem týmu Phoenix Coyotes a o pět let později byl jmenován hlavním trenérem. S "Kojoty" však ani jednou nepostoupil do play off a po čtyřech sezonách na svou funkci i kvůli finančním problémům klubu rezignoval.

V Naganu neuspěl, v Salt Lake City už ano

Lépe se mu dařilo v roli generálního manažera celku Kanady, který na olympiádě v Salt Lake City 2002 vybojoval zlato. Trojnásobný vítěz Kanadského poháru si tak spravil chuť po OH 1998 v Naganu, odkud se ještě jako hráč vracel bez kýžené medaile. Loni ve Vancouveru Gretzky spolu s dalšími třemi osobnostmi zapálil olympijský oheň, v poslední době se otec tří synů a dvou dcer věnuje především podnikání.

Rodák z Brantfordu stál poprvé na bruslích v necelých třech letech, svoje hokejové dovednosti rozvíjel malý Wayne za rodinným domem na plácku, který pro něj vybudoval otec Walter. Přestože odjakživa hrál se staršími kluky, už jako desetiletý nastřílel 378 gólů za sezonu a zvěsti o jeho mimořádném talentu se rychle šířily do všech stran.

Po dalších brankových hodech v juniorských soutěžích podepsal sedmnáctiletý Gretzky svou první profesionální smlouvu s týmem WHA Indianapolis Racers. Po několika zápasech ho Racers kvůli finančním potížím vyměnili do Edmontonu a cesta Gretzkého mezi nesmrtelné mohla začít.

Tagy: hokej

Zdroje: ČTK