Poprvé v kariéře! Biatlonista Moravec senzačně vyhrál závod SP

- Ostatní sporty autor: Danica Klein

Český biatlonista Ondřej Moravec vybojoval premiérové vítězství ve Světovém poháru. V Oslu dnes triumfoval v závodu s hromadným startem, v němž o 13,7 sekundy porazil lídra seriálu Martina Fourcada z Francie. Třetí skončil Němec Erik Lesser. 

Ondřej Moravec

Ondřej Moravec,zdroj: AP

Moravec, který na domácím mistrovství světa v Novém Městě na Moravě obsadil dvakrát čtvrté místo, bezchybně zvládl střelecké položky vleže a pohyboval se v popředí startovního pole. "Ondra už při stíhačce ukázal, že má běžeckou formu. Proto se také od počátku ukazoval na špici, často i celé startovní pole tahal. Byl prostě v dobré pohodě," uvedl na serveru biatlon.cz trenér Ondřej Rybář. 

Moravec se po první střelbě vestoje ocitl na špici společně s Martinem Fourcadem, s nímž opouštěl střelnici. Francouzský favorit si před závěrečnou položkou vytvořil zhruba desetisekundový náskok, ale netrefil dva terče a přišel o vedení. Moravec udělal jen jednu chybu a po trestném kole odjížděl s náskokem 16,3 sekundy. 

Okamžiky, které nikdy nezmizí

Fourcade byl v závěrečném kole rychlejší v kopcích a přiblížil se Moravcovi až na pět sekund, ale při sjezdech ztrácel a osmadvacetiletý český biatlonista náskok uhájil. V závodě, v němž chyběl hrdina mistrovství světa Nor Emil Hegle Svendsen a někteří ruští biatlonisté, se dočkal životního úspěchu. 

Po druhém a třetím místě ve stíhacích závodech poprvé vystoupil na nejvyšší stupínek a postaral se o druhý český triumf v této sezoně pro prosincovém prvenství Gabriely Soukalové ve sprintu v Pokljuce. 

Na slavném Holmenkollenu navázal na pět let starý triumf Michala Šlesingra a reprezentační trenér Rybář díky němu poprvé zažil vítězství svého svěřence v závodě Světového poháru. "Bylo to super, jednoznačně super. Přesně to jsou okamžiky, které nikdy nezmizí z paměti," radoval se kouč. 

Dnešní úspěch podle něj finišmanovi bronzové smíšené štafety z nedávného MS pomůže. "Ondra je neuvěřitelný tréninkový poctivec. Zůstane nohama na zemi, stejně jako zůstal po druhém a třetí místě, které už v této sezoně vybojoval. Uvědomuje si, že se dostává mezi elitu, a já jsem dokonce přesvědčený, že už se tam udrží, protože to má v hlavě srovnané," dodal Rybář.

Tagy: Oslo biatlon

Zdroje: ČTK