Prahu čeká velký fotbalový zápas proti Itálii. Potřebujeme vyhrát

- Fotbal autor: Sebastian Kantor

Čeští fotbalisté mají před sebou zápas pravdy. Proti vicemistrům Evropy z Itálie potřebují v pátek doma zvítězit, aby se vrátili do boje o účast na mistrovství světa. Pokud by ztratili další body, jejich šance na postup už by byly spíše teoretické. Vědí, že proti silné Itálii bude těžké vyhrát, na druhou stranu si věří.

Italy's Antonio di Natale (C) celebrates his 1-0 with Antonio Cassano (L) and Emanuele Giaccherini (R) vie for the ball during UEFA EURO 2012 group C soccer match Spain vs Italy at Arena Gdansk in Gdansk, Poland, 10 June 2012. Photo: Marcus Brandt dpa (Please refer to chapters 7 and 8 of http://dpaq.de/Ziovh for UEFA Euro 2012 Terms & Conditions)  +++(c) dpa - Bildfunk+++

Italy's Antonio di Natale (C) celebrates his 1-0 with Antonio Cassano (L) and Emanuele Giaccherini (R) vie for the ball during UEFA EURO 2012 group C soccer match Spain vs Italy at Arena Gdansk in Gdansk, Poland, 10 June 2012. Photo: Marcus Brandt dpa (Please refer to chapters 7 and 8 of http://dpaq.de/Ziovh for UEFA Euro 2012 Terms & Conditions) +++(c) dpa - Bildfunk+++,zdroj: Archiv

"Snad máme na to, abychom je dokázali potrápit. I když jsme ve skupině ve složité situaci," řekl na dnešní tiskové konferenci kouč Michal Bílek. Dál řeší dilema, jak poskládá základní sestavu. V obraně váhá, zda na post stopera nasadí Michala Kadlece, nebo Marka Suchého. Kdyby nastoupil Suchý, přesunul by se Kadlec na levý kraj obrany a Limberský by vpravo asi vystrnadil Theodora Gebre Selassieho. Ale ani o obsazení postů v záloze a útoku Bílek ještě nemá úplně jasno. "O sestavě a rozestavení mám jasno asi z 80 procent," uvedl Bílek

Česká reprezentace je po pěti zápasech na třetím místě a ztrácí pět bodů právě na vedoucí Itálii. Druhé Bulharsko má o dva body víc než český tým, ale odehrálo o jedno utkání více. Čtvrté Dánsko sice ztrácí dva body, ale má lepší vzájemné zápasy a k tomu ho kromě Itálie už čekají jen outsideři skupiny Arménie a Malta. Na světový šampionát postoupí přímo vítěz skupiny, osm týmů z druhých míst si zajistí účast v baráži. 

"Víme, že je to pro nás klíčový zápas. Vítězství by bylo ideální, protože bychom se vrátili do boje o postup. Naopak porážkou bychom si situaci zkomplikovali extrémně," řekl brankář Petr Čech. "V naší situaci Italy musíme zkusit porazit. Remíza by nic neřešila. A kdybychom s Itálií prohráli? Každý asi ví, že by to byl konec nadějí," dodal kapitán Tomáš Rosický

Těžký úkol

Porazit Itálii se však může zdát jako nesplnitelný úkol. Vždyť za posledních 10 měsíců prohrála jen v přípravě s Francií a v soutěžních zápasech za poslední tři roky našla přemožitele pouze ve finále mistrovství Evropy se Španělskem. V této kvalifikaci sice na úvod remizovala s Bulharskem, ale od té doby čtyřikrát vyhrála a vždy o dva góly. 

"Itálie, to už není jen ta vyhlášená obrana z minulých let, která navíc týmu zůstala. Už na ME se prezentovali zajímavým fotbalem. Mají teď i vynikající ofenzivu a hráči jako Balotelli, Giovinco nebo De Rossi jsou obrovsky kvalitní," řekl Bílek. "S Italy to rozhodně nebude nic jednoduchého, ale naším cílem je odehrát zápas na hranici možností. Pak uvidíme, jestli to na ně bude stačit, či ne. Ale musíme to odehrát nejlépe, jak jsme schopní," doplnil Čech 

Podle Rosického by reprezentantům mohla pomoci role odepisovaného týmu. "Zkušenosti mě naučily, že když nám nikdo nedává šanci, dobře to dopadne. Nám letos v Arsenalu po domácí prohře s Bayernem 1:3 také nikdo nevěřil a odvetu jsme u nich dokázali vyhrát," připomněl osmifinále Ligy mistrů. 

Italové by podle útočníka Lazia Řím Libora Kozáka mohli utkání podcenit, jelikož hned z Prahy odlétají na Pohár FIFA do Brazílie. "Skupinu mají dobře rozehranou. Spíš mluví o Poháru FIFA, zápas s námi moc neomílají. Navíc je to na konci sezony a psychicky ani fyzicky by na tom nemuseli být jako na začátku. Třeba to trochu podcení. Musíme být chytří a využít toho," dodal Kozák. 

Trenér Itálie Cesare Prandelli však něco podobného odmítá. "Hráčům jsem řekl, že první, na co musí myslet, je zápas v Praze. Bude to těžký duel a rozhodne o našich plánech do zbytku kvalifikace. Proto by bylo chybou už myslet na Brazílii. V Praze rozhodně nebudeme experimentovat a budeme usilovat o vítězství," řekl Prandelli. 
    
Češi se rovněž motivují vzájemnou bilancí: ze 30 zápasů skončilo 10 duelů jejich výhrou, 10 remízou a 10 úspěchem Itálie. V Praze Itálie zvítězila en jednou z 10 utkání, a to už v roce 1937. Od té doby v české metropoli čtyřikrát prohrála. 

Utkání na Letné začíná v pátek ve 20:45, hlavním rozhodčím je Svein Oddvar Moen z Norska. Zápas vysílá v přímém přenosu ČT Sport.

Tagy: Itálie Česká republika kvalifikace MS 2014

Zdroje: ČTK