Robben: Už mě nebaví prohrávat ve finále

- Fotbal autor: Michal Polák

Málokterý fotbalista má ve finálových zápasech takovou smůlu jako Nizozemec Arjen Robben. Osmadvacetiletý ofenzivní záložník Bayernu Mnichov si za poslední dva roky zahrál o vítěznou trofej čtyřikrát a ani jednou neuspěl. Nyní ale věří, že s Oranjes na nadcházejícím evropském šampionátu finálové prokletí konečně zlomí.

Image: 0130775022, License: Rights managed, Netherland's Arjen Robben  sings his national anthem on June 2, 2012 before a friendly football match against Northern Ireland in Rotterdam ahead of the Euro 2012 football championship., Place: NETHERLANDS, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP

Image: 0130775022, License: Rights managed, Netherland's Arjen Robben sings his national anthem on June 2, 2012 before a friendly football match against Northern Ireland in Rotterdam ahead of the Euro 2012 football championship., Place: NETHERLANDS, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP,zdroj: Archiv

"Ani trochu se mi nelíbí, že lidé říkají, že ve finále vždycky selžu. Ale na druhou stranu je to něco, co mě v poslední době provází," připustil Robben. 

Finálové nezdary trápí křídelního hráče Bayernu už delší dobu. Od roku 2010 zůstal těsně pod vrcholem čtyřikrát. S Bayernem dvakrát prohrál finále Ligy mistrů, letos neuspěl ve finále Německého poháru a předloni s Nizozemci nezvládl souboj o zlato na světovém šampionátu proti Španělům. "Věřím, že teď na Euru už konečně tu sérii zlomím. Udělám pro to vše," prohlásil Robben. 

Naposledy jeho noční můra ožila v květnu ve finále Ligy mistrů proti Chelsea. V prodloužení neproměnil v souboji s českým brankářem Petrem Čechem penaltu a prý ho to stále hodně mrzí. 

Penalta proti Chelsea mě straší

"Penalta, kterou mi chytil Čech, tady se mnou bude pořád. Ale věřím, že na Euru to bude s Nizozemskem lepší. Zklamání ze závěru sezony v Bayernu tu stále bude, ale sním o tom, že zakončím sezonu triumfem na Euru," přál si Robben. 
 

Nizozemci podle něj nemohou mít jiný cíl než šampionát v Polsku a na Ukrajině vyhrát a zopakovat dosud jediný triumf z roku 1988. "Nizozemci samozřejmě musejí bojovat o titul, to je náš cíl. Nemám rád, pokud vstupujeme do turnaje jako favorité, ale když se podíváte na naše výsledky z posledních let, musíme tu roli přijmout," podotkl Robben. 

Nepovažuje za velký problém, že Nizozemci figurují ve "skupině smrti" s Německem, Portugalskem a Dánskem. "Myslím, že o téhle skupině už bylo řečeno vše. Bezpochyby je nejtěžší, ale pokud chceme být šampiony, musíme si s tím poradit. Navíc máme možnost dva z těchto nebezpečných týmů vyřadit," dodal Robben.

Tagy: EURO 2012

Zdroje: ČTK