Sborná má v nominaci 15 hráčů z NHL

- Hokej autor: Danica Klein

Hokejisté Ruska mají v nominaci na únorové domácí olympijské hry v Soči patnáct hráčů z NHL včetně hlavních ofenzivních hvězd Alexandra Ovečkina z Washingtonu, Jevgenije Malkina z Pittsburghu a Pavla Dacjuka z Detroitu. Je mezi nimi také osmnáctiletý talentovaný útočník Valerij Ničuškin z Dallasu, který bude v dresu sborné na prestižní akci debutovat. 

Alexander Ovečkin

Alexander Ovečkin,zdroj: Getty Images

Deset hokejistů vybral kouč Zinetula Biljaletdinov z Kontinentální ligy, kde má k dispozici další ofenzivní esa Ilju Kovalčuka z Petrohradu či Alexandra Radulova z CSKA Moskva. V kádru ale chybí lídři produktivity KHL Sergej Mozjakin a Danis Zaripov z Magnitogorsku, kteří se do Soči nepodívají podobně jako jejich spoluhráč z Metallurgu v českém výběru Jan Kovář. 

Z NHL nevzal Biljaletdinov například devětatřicetiletého zadáka Sergeje Gončara z Dallasu, v útoku se nedostalo na Alexandra Sjomina z Caroliny nebo jedničku draftu z roku 2012 Naila Jakupova z Edmontonu. 

Sborná bude doma útočit na první olympijskou medaili od bronzu v roce 2002 v Salt Lake City. Někdejší Sovětský svaz triumfoval sedmkrát, naposledy však v Calgary v roce 1988. Rusko má ještě stříbro z Nagana z roku 1998, kde podlehlo ve finále Česku 0:1. Mistrovství světa vyhráli Rusové v uplynulých šesti sezonách třikrát v letech 2008, 2009 a 2012. 

Rusové se utkají v základní skupině A se Slovinskem, Spojenými státy americkými a Slovenskem. 

Nominace hokejistů Ruska na olympijské hry v Soči (12.-23. února): 

Brankáři: Alexander Jerjomenko (Dynamo Moskva), Semjon Varlamov (Colorado/NHL), Sergej Bobrovskij (Columbus/NHL), 

Obránci: Andrej Markov, Alexej Jemelin (oba Montreal/NHL), Fjodor Tjutin, Nikita Nikitin (oba Columbus/NHL), Ilja Nikulin, Jevgenij Medvěděv (oba Kazaň/KHL), Anton Bělov (Edmonton/NHL), Vjačeslav Vojnov (Los Angeles/NHL), 

Útočníci: Ilja Kovalčuk, Viktor Tichonov (oba Petrohrad/KHL), Denis Kokarev, Sergej Soin (oba Dynamo Moskva/KHL), Alexandr Ovečkin (Washington/NHL), Jevgenij Malkin (Pittsburgh/NHL), Pavel Dacjuk (Detroit/NHL), Arťom Anisimov (Columbus/NHL), Nikolaj Kuljomin (Toronto/NHL), Vladimír Tarasenko (St. Louis/NHL), Valerij Ničuškin (Dallas/NHL), Alexandr Radulov (CSKA Moskva/KHL), Alexej Těreščenko (Kazaň/KHL), Alexander Popov (Omsk/KHL). 

Tagy: nominace Olympiáda v Soči Ruská hokejová reprezentace

Zdroje: ČTK