Sborná na mistrovství končí. Američané ztrapnili Rusko osmi góly!

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 5. 2013 15:13) - MS hokej autor: Danica Klein

Hokejisté Ruska titul na mistrovství světa neobhájí, ve čtvrtfinále v Helsinkách prohráli se Spojenými státy americkými vysoko 3:8. Američané se v sobotním semifinále utkají s vítězem duelu mezi Českem a Švýcarskem. Sborné nepomohla ani posila z Washingtonu Alexandr Ovečkin, který si připsal gól a asistenci.

Radost Američanů

Radost Američanů,zdroj: Getty Images

Mezi nejlepšími čtyřmi Rusové chybějí poprvé od roku 2006. Pěti přihrávkami se na výhře USA podílel Craig Smith, čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí zaznamenal kapitán Paul Stastny.

Ovečkin se dostal do šance hned v první minutě, ale po Popovově přihrávce Gibsona nepřekonal. V deváté minutě z dobré pozice nezamířil přesně nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč turnaje Kovalčuk. Ve 12. minutě se ale radovali z vedení Američané. Smith se za brankou prosadil přes Birjukova a přihrál najíždějícímu Stastnému, který poprvé překonal Bryzgalova.

Už za 50 vteřin Američané zvýšili, když po spolupráci se Stapletonem se z pravého kruhu trefil přesně Oshie. Rusové snížili v 15. minutě, když po Soinově akce o přihrávce z otočky neměl Gibson šanci zareagovat na Svitovovo zakončení z mezikruží.

Na přelomu první a druhé třetiny hráli Rusové první přesilovku po faulu Stastného, ale zvýšit náskok mohli zámořští hráči. Po Giontově střele pomohla Bryzgalovovi horní tyč. Po skončení přesilovky mohl vyrovnat Ovečkin, ale u levé tyče ležícího Gibsona nepřekonal.

Rusové ale nehráli dobře v defenzivě. Palushaj ještě šanci nevyužil, ale v 26. minutě po přečíslení zužitkoval Carterovu přihrávku Thompson. Sborná se pak ubránila při Medveděvově trestu a následně při Palushajově vyloučení nedokázala snížit, když ve velké šanci přeskočil puk hokejku Ovečkinovi

Gól ověřili u videorozhodčího až po přerušení

Další zaváhání Ruska v obranné třetině Američané potrestali. Stastny sebral puk Kuzněcovovi, Smith uvolnil Galchenyuka, který blafákem do bekhendu upravil na 4:1. O chvíli později vystřídal Bryzgalova Varlamov. Ten si v úvodu třetí části připsal asistenci, když se po 93 vteřinách trefil Ovečkin. Puk rychle vylétl z branky, pokračovalo se ve hře a sudí si platnost gólu ověřili u videorozhodčího až po přerušení.

Jenže v 43. minutě při Giontově vyloučení ztratil puk Radulov a Carter po úniku prostřelil Varlamova. Za 45 vteřin sice využil přesilovku Pěrežogin, vzápětí však netrefil Soin odkrytou branku a Američané pojistili výsledek.

V 49. minutě využil střelou od modré čáry početní výhodu Trouba a debakl odevzdaných Rusů pak během necelých dvou minut dovršili Moss a Stastny. Američané od zisku bronzu v Praze v roce 2004 prošli mezi nejlepší čtyři teprve podruhé - před čtyřmi roky ve Švýcarsku skončili čtvrtí.

Tagy: Rusko USA čtvrtfinále

Zdroje: ČTK,Česká televize