Šéfem fotbalové ligy za zmizelého Kříže bude Svoboda ze Sparty

- Sport autor: red

Dočasným šéfem pro první a druhou fotbalovou ligu za zmizelého Miroslava Kříže bude funkcionář Sparty a předseda Pražského fotbalového svazu Dušan Svoboda. Na dnešním posledním ligovém shromáždění před startem nového soutěžního ročníku se na tom shodli zástupci klubů obou nejvyšších soutěží.

Kříž nevykonává funkci od 22. května, kdy za záhadných okolností zmizel. Náplň činnosti třetího místopředsedy ČMFS si mohou rozdělit další místopředsedové Jindřich Rajchl a Dalibor Kučera. K pozici třetího místopředsedy však současně náleží funkce předsedy ligového shromáždění a bez něj by bylo těžké řešit některé věci. Svoboda bude proto Kříže zastupovat do té doby, než se funkcionář na svůj post vrátí, případně do únorové valné hromady.

Vedle uzavření loňského ligového ročníku se jednalo například o tom, že od sezony 2011/12 možná vznikne samostatná soutěž určená pro juniorské celky klubů obou profesionálních soutěží a také možnosti vytvoření farem, tedy spolupracujících klubů z nižších soutěží.

"Obě změny by měly sloužit k rozehrání hráčů. V případě samostatné soutěže juniorek mladým hráčům do 21 let, v případě starších hráčů po zranění by bylo možné vyřešit rozehrání jejich střídavými starty ve farmářských klubech," vysvětlil záměr Svoboda, podle kterého by šlo o úplnou fotbalovou novinku, protože projekt farem nemá zřejmě žádná jiná země v rámci UEFA.

Ztrátu mladých talentů by zase mohlo omezit opatření o střídavém startu. Fotbalisté do 17 let by mohli startovat ve vyšší soutěži i na kratší období. Bude tak možné odstranit případy, že mladý hráč odešel na dlouhodobé hostování, z kterého se po čase chtěl předčasně vrátit, ale tu možnost podle přestupního řádu neměl.

"Všechny novinky však podléhají schválení výkonného výboru, zatím jde pouze o návrh," uvedl mluvčí svazu Jaroslav Kolář.

Jasno už mají kluby o termínech zápasů, které v příští sezoně bude z první ligy vysílat Česká televize. "V sobotu i v pondělí se bude hrát od 18:00 a v jednání jsou stále i další dva přenosy na komerčních stanicích. Ty se budou hrát v pátek od 18:00 a v neděli od 17:00," řekl šéf sportovního úseku svazu Ivo Lubas.

Novinkou platnou od konce nadcházejícího ročníku bude, že se nebudou převádět disciplinární tresty za čtvrtou, osmou či dvanáctou žlutou kartu do nové sezony. "Kluby si odsouhlasily, že se v tomto případě bude platit pouze pokuta, na jejíž výši se domluví později. Opatření vstoupí v platnost počátkem sezony 2011/12," uvedl Lubas.

Tagy: fotbal

Zdroje: ČTK