Šťastná premiéra: Boston vítal Jágra ve stoje, ten se odměnil vítěznou trefou

- Hokej autor: Danica Klein

Povedenou premiéru v dresu Bostonu prožil ve čtvrtečním utkání NHL proti New Jersey Jaromír Jágr. Český útočník se uvedl vítězným gólem, díky němuž Bruins zvítězili 1:0. 

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr,zdroj: Profimedia.cz

Jednačtyřicetiletý veterán si připsal 15. trefu v sezoně po rychlém protiútoku ve 22. minutě s velkou dávkou štěstí. Puk se totiž dostal za záda brankáře Martina Brodeura odrazem od Jágrovy brusle, kterou svou prudkou přihrávkou trefil jeho nový parťák Brad Marchand. 

"Věděl jsem, že přijde," řekl Jágr o Marchandově přihrávce novinářům. "A toho gólu si vážím. Někdy potřebujete mít štěstí, abyste skórovali. Domnívám se, že to je první gól bruslí, co jsem dal. V 25 (letech) by se mi takový gól vůbec nelíbil, ale teď beru všechno," ujistil Jágr s úsměvem velký počet novinářů, kteří jeho místo v šatně po utkání obklopili. 

"Vždycky se říká, že se musíš tlačit do branky. A teď už vím, proč to říkají. Ve skutečnosti jsem tohle nikdy nedělal, teď už vím, o čem to je. Kdybych to pochopil ve dvaceti, mohl jsem mít o 100 gólů víc," žertoval. 

Jágr, Jágr!

Rodák z Kladna nastoupil ve druhé útočné formaci s Marchandem a Tylerem Seguinem a v zaplněné TD Garden se dočkal vřelého přijetí. Když po 76 sekundách první třetiny v přerušené hře poprvé naskočil na led, diváci ho vítali ovacemi vestoje. 

Během večera si je pak užil ještě několikrát. Po vstřeleném gólu, který slavil širokým úsměvem, se halou ozývalo skandování "Jágr, Jágr". Potlesku na otevřené scéně se dočkal i po závěrečné siréně, kdy byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. 

"Nevěděl jsem, že fanoušci tady v Bostonu tak milují hokej - tohle je něco úplně jiného," ocenil olympijský vítěz z Nagana příznivce týmu z původní šestice (tzv. Original Six), která stála u vzniku NHL. 

Trenér Claude Julien dal Jágrovi při jeho debutu hodně prostoru. Hráč s číslem 68 byl nejvytíženějším ze všech útočníků Bruins, když odehrál 19 minut a 12 sekund. Při jediné přesilovce, kterou měli domácí ve druhé třetině, strávil Jágr na ledě celé dvě minuty. 

Tlačit se do branky

Dohromady za zápas pětkrát vystřelil na branku, jednu střelu zblokoval a blýskl se i povedeným střetem, když za brankou soupeře poslal k ledu obránce soupeře Henrika Tallindera. Sám byl ale jako obvykle ke svému výkonu hodně kritický. 

"Řekl jsem klukům (Marchandovi se Seguinem), že musím hrát lépe. Cítil jsem se špatně kvůli nim, protože se mnou museli hrát. Musím se prostě zlepšit, to je jisté," prohlásil Jágr, jenž přiznal, že poslední dvě noci se příliš nevyspal. 

Jágr jen potvrdil, že mu úvodní zápasy v nových týmech vycházejí. Při lednové premiéře v Dallasu vstřelil dva góly a na další dva přihrál, v minulé sezoně si v zahajovacím zápase v dresu Philadelphie připsal gól a asistenci. 

Kouč Julien nebral jeho trefu jako dílo štěstí. Ocenil, že gól byl výsledkem toho, co chce po svých hráčích nejvíce - tlačit se do branky. 

"Hrál svoji hru a jeho gól splnil naše představy. Byl to typický gól, který z toho vyplyne. Možná nebyl nejpohlednější, ale (Jágr) jel přímo před bránu a nenechal se odvézt někam do strany. Byl to skvělý příklad pro všechny mladší hráče v týmu, že se mohu učit od chlapa, který to i v takovém věku stále dělá," prohlásil Julien. 

Ocenění pro nejlepšího hráče večera si vysloužil brankář Tuukka Rask, bez jehož skvělého výkonu by Boston nejspíš nevyhrál. Finský gólman zlikvidoval několik vyložených šancí Devils a díky 40 zákrokům vychytal první čisté konto v sezoně. Jeho protějšek Brodeur, který je společně s Jágrem jediným dosud aktivním hráčem z draftu 1990, čelil 26 střelám.

Tagy: Boston Bruins

Zdroje: ČTK