Talent Kalas: Zpátky do Chelsea nespěchám, chci zkušenosti

- Fotbal autor: Danica Klein

Fotbalista Tomáš Kalas bere ocenění Talent roku 2012 jako důkaz toho, že se vydal správnou cestou a že tvrdá práce v tréninku se vyplácí. Rozhodně ale kvůli tomu nezačne létat v oblacích a chce pokračovat postupnou cestou. Ačkoli už od 17 let patří Chelsea, nebrání se tomu, že by i nadále pokračoval na hostováních v menších klubech jako je nyní Arnhem. Prosadit se v Chelsea chce, až na to bude připraven a bude mít dostatek zkušeností. 

Tomáš Kalas

Tomáš Kalas,zdroj: Mediafax

Chelsea ho získala v sedmnácti ze Sigmy Olomouc a po půl roce v juniorce ho poslala na hostování do Arnhemu, kde nyní začíná už třetí půlrok. Především si cenní toho, že dostává pravidelně šanci v základní sestavě. "Pokud bych takto nastupoval, tak bych se nebránil ani dalšímu hostování. Klidně i znovu tady v Holandsku, které je pro hráče mého věku ideální. Uvidíme, co bude v létě," řekl Kalas.

Na prosazení se v Chelsea má prý stále ještě dostatek času. "Aby se hráč mého věku dostal natrvalo do obrany velkoklubu jako Chelsea, tak to by musel být opravdu megatalent. Něco jiného ale je, když přijde hráč, který má odehráno přes sto zápasů v kvalitní soutěži a už má zkušenosti. Mých padesát startů v Nizozemsku je v 19 letech docela dobrých, ale kdybych teď rok seděl na lavičce Chelsea, tak mít v jednadvaceti letech padesát startů už nic moc znamenat nebude," míní devatenáctiletý Kalas. 

Pochvalné zprávy

Jako příklad mu může sloužit devatenáctiletý Raphaël Varane z Realu Madrid, který nedávno zazářil ve Španělském poháru proti Barceloně. "Dostal se do sestavy a svým výkonem si řekl o další šanci. Přeji mu, aby se chytl a ukázal, že i takto mladí hráči mohou hrát v obraně. Čeká ho ale to nejtěžší - musí se v sestavě udržet," řekl Kalas. "Když máte málo zkušeností a trenér vám řekne, že budete hrát, tak jste z toho zbytečně nervózní a náchylnější k chybě. Odehraná utkání vám dodávají sebedůvěru, která vám pomáhá ten tlak lépe zvládnout," dodal. 

Proto se zatím příliš nezaobírá děním v Chelsea, přestože londýnský klub pozorně sleduje. "Stejně jako Arnhem a Olomouc. Koukám na výsledky, čtu si o ní a také to osobně probírám s Eddiem Newtonem, který má v Chelsea na starosti hráče na hostováních. Objíždí nás a dává dohromady informace o nás, aby měli v Chelsea přehled, jak si vedeme," popsal Kalas. 

Newton zatím může o Kalasovi přivážet převážně pochvalné zprávy. Mladý obránce nastoupil do všech zápasů této sezony Eredivisie a dokonce jednou skóroval. Svými výkony si řekl také o pozvánku do národního týmu. 

Absence je znát na produktivitě a stylu hry

Jedinou komplikací pro něj je, že v poslední době z něj trenér Arnhemu dělá především pravého beka, kam ho přesunul ze stopera. "Sám vlastně nevím, co teď jsem. Na beku jsem toho zatím moc neodehrál, abych si troufl tvrdit, že jsem bek. A na stoperu jsem teď zas dlouho nehrál. Je to takový divný pocit," připustil. 

Hrát bude ale tam, kde ho trenér bude potřebovat. "Jediný problém je, že z pohledu taktiky a pohybu jsou obě pozice hodně rozdílné, takže se to stále musím učit. Trenér mě tam ale postavil, protože věděl, že s mými dispozicemi se na to hodím," dodal. 

A že mu to na obou pozicích jde velmi dobře, svědčí i cena pro Talent roku. "Asi to není náhoda. Ale znám hodně kluků, kteří by si tu cenu zasloužili," řekl Kalas, který v hlasování dostal přednost před bývalým spoluhráčem z Olomouce Martinem Pospíšilem a útočníkem Watfordu Matějem Vydrou. "Já bych dal hlas asi Matějovi, který na sebe na podzim hodně upozornil, takže ani nevadí, že na jaře moc nehrál," dodal Kalas. 

Svůj rok 2012 však může hodnotit celkově jen kladně. "V minulé sezoně jsme postoupili s Arnhemem do Evropské ligy a po podzimu jsme byli čtvrtí, navíc jsem pravidelně hrál, takže na roce 2012 nenajdu nic negativního. Zato rok 2013 pro nás nezačal úplně dobře," připomněl dvě jarní ligové porážky ze tří zápasů. 

Vinu na tom má i absence nejlepšího střelce nizozemské ligy a bývalého hráče Sparty Praha Bonyho Wilfrieda, který odjel s Pobřežím slonoviny na mistrovství Afriky. "Jeho absence je znát na naší produktivitě a stylu hry. Ne že bych mu nepřál, ale jsem rád, že už vypadli a že se může vrátit. Pro nás je dobře, že proti PSV zas budeme ta stará parta s Bonym a snad vyhrajeme," dodal Kalas.

Tagy: talent Chelsea

Zdroje: ČTK