Tragédie na F1: Jeřáb usmrtil traťového komisaře (†38)

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 10. 6. 2013 14:16) - Auto-moto autor: Danica Klein

Při Velké ceně Kanady formule 1 přišel o život jeden z traťových komisařů, kterého smrtelně zranil jeřáb odklízející havarovaný vůz Mexičana Estebana Gutiérreze. Nejmenovaný muž byl převezen vrtulníkem do nemocnice, ale jeho život se zachránit nepodařilo. 

Jeřáb zvedá poškozený monopost

Jeřáb zvedá poškozený monopost,zdroj: AP

"Je to hrůza. Zkazilo to celý víkend, který byl jinak perfektní. Jsem z toho zničený," řekl promotér montrealského závodu Francois Dumontier. Obětí byl podle něj asi osmatřicetiletý muž, který pracoval na okruhu deset let. 

Traťový komisař asistoval u odstraňování Gutiérrezova monopostu Sauber poté, co mexický jezdec naboural sedm kol před koncem závodu. "Jeřáb zdvihl vůz, který komisař pomáhal přidržovat. V tu chvíli upustil vysílačku. Když se pro ni sehnul, klopýtl a jeřáb ho srazil a přejel," uvedla v prohlášení Mezinárodní automobilová federace. 

Piloti byli tragédií šokováni, dozvěděli se o ní až dlouho po závodu. "Je smutné slyšet takové zprávy. Práce maršálů není vždy vidět, ale bez jejich nasazení a obětavosti by motorsport nebyl," napsal vítěz kanadské Grand Prix a úřadující šampion Němec Sebastian Vettel na svém webu. 

Rodině zesnulého komisaře kondoloval také Guttiérrez. "Modlíme se za něj i celou jeho rodinu. Odpočívej v pokoji," reagoval mexický jezdec na twitteru. "Jsem šokovaný a zarmoucený zprávou, že přišel o život člověk, který je tu proto, aby dbal na naši bezpečnost," přidal se Brit Jenson Button z McLarenu. "Dnes není co oslavovat," uvedl Španěl Fernando Alonso, který dojel na druhém místě za Vettelem

Jde o třetí případ úmrtí traťového komisaře při závodech F1 za posledních 13 let. V roce 2000 zemřel při Grand Prix Itálie v Monze Paolo Ghislimberti, kterého zasáhlo kolo utržené z vozu Němce Heinze-Haralda Frentzena. O rok později v Melbourne přišel podobným způsobem o život Graham Beveridge, kterého smrtelně zranilo kolo, jež po nehodě Kanaďana Jacquese Villeneuva a Němce Ralfa Schumachera proletělo ochrannou bariérou.

Tagy: tragédie smrt F1 jeřáb Velká cena Kanady

Zdroje: ČTK