Tři zápasy, devět bodů! Fotbalisté vyhráli v Kazachstánu 4:2

- Fotbal autor: Petr Hašek

Čeští fotbalisté potvrdili skvělý vstup do bojů o postup na mistrovství Evropy 2016. Na půdě Kazachstánu vyhráli svěřenci trenéra Pavla Vrby 4:2 a po třech odehraných zápasech mají na kontě plný počet devíti bodů.

Reprezentanti oslavují druhý gól do sítě Kazachstánu, jeho autorem byl David Lafata (21),zdroj: Profimedia.cz

Trenér Vrba musel udělat oproti zápasu v Turecku jednu vynucenou změnu v základní sestavě. Kapitána Rosického nepustilo na umělou trávu v Astaně poraněné lýtko a na jeho pozici se postavil Kolář. A po třinácti minutách se ukázalo, že měl český kouč zlatou ruku.

Z odvážného průniku Kadlece ještě Češi nezahrozili, jenže míč se záhy odrazil právě ke Kolářovi. Ten vybídl k zakončení lépe postaveného Dočkala, který se zpoza šestnáctky po milimetrově přesné střele trefil k tyči – 0:1. Sparťanský záložník dal třetí gól ve třetím kvalifikačním utkání v řadě.

Po půlhodině se hosté radovali podruhé, ovšem předčasně. Po centru Kadeřábka sice poslal míč do sítě Krejčí, jenže hlavičkoval v těsném ofsajdu a sudí jeho radost záhy utnuli.

Kazachstán se do první vážnější šance dostal až v závěru poločasu díky zmatku v české obraně. Blízko snížení byl Chižničenko, jenže z nadějné pozice Čechovu branku netrefil a tak záhy udeřilo znovu na opačné straně. Kadeřábek si zpracoval centr Limberského za obranu a poslal míč před branku, kde osamocený Lafata zařídil českému výběru dvougólový náskok v úplném závěru poločasu.

Také třetí gól zařídil sparťan

Po změně stran přidali domácí na aktivitě a snížení se mohli dočkat v 55. minutě, kdy se střela Logviněnka otřela o tyč. Této šance Kazaši dost litovali, protože o minutu později potřetí inkasovali. A znovu se trefil hráč Sparty. Na Dočkalův centr si ideálně naběhl Krejčí, který nedal brankáři Sidelnikovi šanci.

Kazaši se ale nevzdávali a gólové odměny se dočkali šest minut před koncem. Po rohovém kopu se míč nešťastně od Krejčího odrazil k volnému Logviněnkovi, jenž zblízka prostřelil Čecha. Tím ale zápas ještě zdaleka nekončil.

V 88. minutě vrátil českému celku třígólové vedení střídající Necid, který se po přihrávce Limberského otočil kolem obránce a střelou do protipohybu překonal brankáře. Definitivní tečku ale udělali bojovní Kazaši. V nastaveném čase Logviněnko využil po rohu špatné vyběhnutí Čecha a svou druhou trefou uzavřel skóre zápasu.

Další kvalifikační zápas sehrají čeští fotbalisté v polovině listopadu doma s Islandem, pak je čeká v březnu Lotyšsko.

Utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016 v Astaně - skupina A:

Kazachstán - Česko 2:4 (0:2)
Branky: 84. a 90.+1 Logviněnko - 13. Dočkal, 45. Lafata, 56. Krejčí, 88. Necid. Rozhodčí: Gestranius - Aravirta, Alakare (všichni Fin.). ŽK: Tagybergen, Šomko, Nuserbajev - Kolář. Diváci: 18.000.

Kazachstán: Sidelnikov - Vorotnikov, Abdulin, Logviněnko - Mirošničenko (83. Bejsebekov), Tagybergen, Karpovič (58. Konysbajev), Šomko - Islamchan - Nuserbajev, Chižničenko (70. Nurgalijev). Trenér: Krasnožan.
Česko: Čech - Kadeřábek, Sivok (81. Procházka), M. Kadlec, Limberský - Darida, Vácha - Dočkal, Kolář, Krejčí (69. Pilař) - Lafata (79. Necid). Trenér: Vrba.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK,Vlastní