Vůjtek se setkal s Eliášem a spol. Téma? Šampionát v Rusku a Světový pohár

- Hokej autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Květnové mistrovství světa v Rusku a zářijový Světový pohár v Kanadě, to jsou vrcholné hokejové akce příštího roku. A především kvůli nim se v Praze setkal reprezentační kouč Vladimír Vůjtek a jeho asistenti se šestnácti hráči z NHL.

Patrik Eliáš s trenérem Vladimírem Vůjtkem, jeho asistentem Jiřím Kalousem (vlevo) a manažerem české hokejové reprezentace Slavomírem Lenerem

Patrik Eliáš s trenérem Vladimírem Vůjtkem, jeho asistentem Jiřím Kalousem (vlevo) a manažerem české hokejové reprezentace Slavomírem Lenerem,zdroj: Profimedia.cz

"Mám z toho příjemný pocit. Schůzka byla plodná, jsme rádi, že jsme se setkali. Já se přiznám, že jsem většinu těch kluků osobně neznal, protože jsem deset roků nebyl v Česku," řekl Vůjtek. Stavitelé národního týmu před setkáním oslovili všechny hráče z NHL včetně těch, kteří tam nově míří. 

V Praze nechyběla hvězda New Jersey devětatřicetiletý útočník Patrik Eliáš nebo letošní vítěz Stanleyova poháru bek Michal Rozsíval z Chicaga. Více než dvouhodinovou schůzku si nenechali ujít další reprezentanti Radim Vrbata z Vancouveru, Martin Hanzal z Arizony, čerstvá posila Calgary Michal Frolík či další útočníci Tomáš Hertl ze San Jose, Jiří Sekáč z Anaheimu, Jiří Tlustý, jemuž skončil kontrakt ve Winnipegu, jeho dosavadní spoluhráč brankář Ondřej Pavelec nebo obránci Ladislav Šmíd z Calgary a Radko Gudas z Philadelphie.

Kouče potěšila účast 

Kouč Vůjtek se také seznámil s mladými forvardy Davidem Pastrňákem z Bostonu, Andrejem Nestrašilem z Caroliny, Dmitrijem Jaškinem ze St. Louis a také s hráči, kteří se budou snažit v NHL prosadit - zadákem Vojtěchem Mozíkem (New Jersey) a útočníkem Dominikem Simonem (Pittsburgh). "Asi polovičku hráčů jsem znal a druhou jsem poznal až dneska," uvedl Vůjtek. 

"Jsem rád, že hráčů přišlo tolik. My jsme jim nastínili program mistrovství světa i Světového poháru, aby věděli, co nás v příštím roce čeká. Za chvilku řada z nich odlétá. S evropskými hráči budeme ve styku, ale tyhle neuvidíme až do té doby, než je pozveme na mistrovství světa," doplnil Vůjtek, který počítal s tím, že další zástupci z NHL se kvůli jinému programu nezúčastní. 

Ve středu se ještě v Brně sejde s šesticí dalších hráčů, kterým více vyhovuje toto místo či termín. Budou to gólman Petr Mrázek (Detroit), útočníci Ondřej Palát (Tampa Bay), Dominik Uher (Pittsburgh), Tomáš Vincour (Colorado), obránci Roman Polák (Toronto) a čerstvá akvizice Calgary Jakub Nakládal. 

Vůjtek, který převzal tým po rezignaci Vladimíra Růžičky, osobně vedl jen Eliáše, který pod ním hrál v roce 1995 v reprezentační dvacítce. "Já si to pamatuju přesně, protože on se zranil tři nebo čtyři dny před mistrovstvím světa už na kanadské půdě. Už je to hodně let," zavzpomínal Vůjtek.

Eliáš naposledy reprezentoval na loňských olympijských hrách v Soči, na letošní mistrovství světa v Praze pozvánku od kouče Růžičky nedostal. Vůjtek nechce předbíhat, kdo bude v sezoně v jaké formě, ale otevřené dveře do národního týmu mají všichni. "Víte, jak to je. Jarda Jágr končí tři roky, vždycky se objeví a vždycky zahraje. U těch hráčů nikdy nevíš před sezonu, jak mu vyjde. Může třeba chytit dobrou fazónu a pak je škoda ho nevzít," doplnil Vůjtek. 

Starší si hlídali váhu

Patrik Eliáš byl při absenci třiačtyřicetiletého Jaromíra Jágra nejstarším hráčem na schůzce. "Seděl jsem na straně s těma mladýma klukama jako Hertlíkem a Jaškinem a bylo to fajn," podotkl Eliáš a popsal i menu. "Někteří kluci měli nějaká masa, suši, byla polévka. Někteří si dali všech pět chodů a nám starším, kteří si už dáváme pozor na váhu, stačily dva," smál se Eliáš

"Je to něco nového. Normálně se to nedělá. Určitě to bylo dobrý. Nejen že jsme poznali trenéry, ale viděli jsme se i s klukama, s kterýma se normálně nevidíme. Bylo to příjemný," prohlásil šestatřicetiletý Rozsíval, který se bude vracet do formy po zranění kotníku a 22. srpna si užije doma ve Vlašimi opět po dvou letech oslavu se Stanleyovým pohárem. 

Tagy: Česká hokejová reprezentace Mistrovství světa v ledním hokeji Češi v NHL Světový pohár v hokeji

Zdroje: ČTK