Dnes je úterý 29. dubna 2025., Svátek má Robert
Počasí dnes 7°C Polojasno

Bolt zaběhl druhý čas historie na 300 m, Frydrych vede světové tabulky

27. 5. 2010 – 21:28 | Sport | red | Diskuze:

Bolt zaběhl druhý čas historie na 300 m, Frydrych vede světové tabulky
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Deštivé počasi znemožnilo Usainu Boltovi překonat světový rekord na 300 metrů, přesto byly v Ostravě vidět velice kvalitní výkony.

Čtyři výkony roku přinesl atletický mítink Zlatá tretra v Ostravě. Postarali se o ně český oštěpař Petr Frydrych hodem dlouhým 88,23 metru a jamajský sprinter Asafa Powell, který vyhrál stovku za 9,83 sekundy. Maxima zaběhli i vytrvalci Meselech Melkamuová z Etiopie na 10.000 metrů a Keňan Yusuf Biwott na trojce.

Bolt světový rekord nepřekonal

V druhé polovině programu provázel Zlatou tretru místy velmi silný déšť, kvůli kterému byl mítink na chvíli přerušen. V doznívajícím dešti se na závěr před 22 tisíci diváky hlavní eso Usain Bolt prohnal třístovkou za 30,97 sekundy, na historicky nejrychlejší čas Američana Michaela Johnsona to nestačilo - Jamajčan za ním zaostal o 12 setin.

Čeští atleti plnili limity

Tři čeští atleti v Ostravě splnili limity na mistrovství Evropy v Barceloně. Povedlo se to překážkářce Lucii Škrobákové, půlkaři Jakubu Holušovi a senzační vítězce čtyřstovky Denise Rosolové.

Favoritům se přiliš nedařilo

Nedařilo se velkým hvězdám. V poli poražených skončila chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, americká překážkářka a halová mistryně světa Lolo Jonesová, americký vytrvalec Bernard Lagat či olympijská vítězka Christine Ohuruoguová. Britská favoritka byla na čtvrtce až čtvrtá daleko za Rosolovou, která šokovala nejlepším letošním evropským časem 50,85.

Nevyhrála ani oštěpařka Barbora Špotáková, která absolvovala druhý mítink v sezoně a znovu skončila druhá. Potvrdila, že se jí na ostravském mítinku většinou nedaří. Nad její síly byla Slovinka Martina Ratejová, která vyhrála výkonem 64,68. Světová rekordmanka a olympijská vítězka poslala náčiní do vzdálenosti 62,94. "I když jsem se cítila super, nemůžu najít nic pozitivního. Nevím, proč se mi tady nedaří. Lidi byli super, ale nějak mi dneska neběhaly nohy," řekla Špotáková.

Petr Frydrych předvedl nejdelší hod sezóny

Frydrych předstihl v čele letošních tabulek krajana Vítězslava Veselého, když čtvrtým pokusem přehodil jeho dosavadní maximum takřka o dva metry. V českých historických tabulkách se vyšvihl na druhé místo za svého kouče Jana Železného, světového rekordmana a ředitele mítinku.

Melkamuová vyhrála desítku časem 31:04,52, ale až do konce závodu ji proháněla Keňanka Pauline Korikwiangová, která byla nakonec o necelé dvě sekundy pomalejší. Etiopanka chtěla běžet pod 31 minut, ale nakonec se na ní projevila únava z cestování. "Ale samozřejmě, nejlepší čas roku potěší," řekla Melkamuová.

Rosolová zaskočila všechny favoritky na čtvrce

Ke skvělému představení oštěpaře Veselého se přidala Rosolová, která nečekaně opanovala čtyřstovku. Za zády nechala i favoritku Ohuruoguovou, která byla až čtvrtá, ale hlavně vyhrála ve výborném osobní rekordu 50,85. "Vůbec jsem nečekala, že můžu vyhrát. Jsem šokovaná," řekla Rosolová, která měla před závodem daleko skromnější přání. "Myslela jsem na čas po 52 sekund, abych si udělala osobní rekord, ale v závěru jsem do toho dala všechno. Porazit Ohuruoguovou je skvělá věc," dodala bývalá dálkařka, jež má v úvodu sezony znamenitou formu.

Powell zaběhl rekord mítinku i v dešti

Výborný výsledek přinesla i sledovaná stovka mužů. Powell už rozběh "vyklusal" za 9,88. Po průtrži mračen ve finále i s protivětrem srazil čas ještě o pět setin, čímž překonal vlastní rekord mítinku a sesadil z první pozice letošních tabulek Bolta, který dosud vládl za 9,86. Powell v rámci obou běhů přepsal historické tabulky na trati 100 yardů, na níž mu naměřili čas 9,07. Z prvního místa odsunul Američana Charlese Greena, který držel nejlepší světový výkon časem 9,21 z roku 1967. "Když jsem viděl ten déšť, byl jsem zklamaný. Ale nakonec pršet přestalo, takže super spokojenost. Ukázalo se, že jsem opravdu v dobré formě. Je to první krok k tomu, abych získal zpátky světový rekord na 100 metrů," uvedl Jamajčan, jenž hodlá letos nabourat Boltovu suverenitu ve sprintech.

Powell svou roli splnil, někteří další favorité nikoliv. Dvojnásobná mistryně světa Vlašičová skočila jen 192 centimetrů, což stačilo na třetí příčku. Vítězná Američanka Chaunté Howardová zvládla o šest centimetrů více.

Až čtvrtá skončila Jonesová, která už v hustém dešti na 100 metrů překážek nestačila tempu své kanadské rivalky Priscilly Lopesové-Schliepové. Ta vyhrála výkonem 12,69, třicet let starý rekord mítinku Polky Grazyny Rabsztynové však k velkému zklamání pořadatelů znovu odolal.

Nový rekord Zlaté tretry má mužský běh na 3000 metrů, i když netriumfoval Lagat. Čtyři roky starý čas Etiopana Tarika Bekeleho vymazal výkonem 7:31,68 Biwott a navíc o plných devět sekund vylepšil letošní světové maximum.

Dayron Robles se pod 13 vteřin nedostal

Liják pokazil očekávaný souboj překážkářů. Kubánský šampion a světový rekordman Dayron Robles vyhrál v čase 13,12, Petr Svoboda doběhl druhý za 13,55. "Čas je vzhledem k podmínkám v pořádku, dráha je v dešti opravdu velmi rychlá," uvedl Robles.

Osmistovku podle očekávání ovládl lídr letošních tabulek David Rudisha z Keni. Jakub Holuša si na pátém místě doběhl v osobním rekordu 1:45,87 pro limit na mistrovství Evropy.

Zdroje:

Předchozí článek

Dopřejte dětem kvalitní letní tábor

Následující článek

Duel Paroubka s Nečasem byl korektní, bez faulů