Dnes je sobota 17. května 2025., Svátek má Aneta
Počasí dnes 12°C Slabý déšť

České volejbalistky na MS čeká zápas s USA

5. 11. 2010 – 12:09 | Sport | red | Diskuze:

České volejbalistky na MS čeká zápas s USA
zdroj: tisková zpráva

Nové prostředí, noví soupeři a nová výzva stojí před českými volejbalistkami, které se v Japonsku přesunuly z Hamamacu do Nagoji a chystají se na sobotní start druhé fáze mistrovství světa.

Na úvod je čekají vítězky letošní Grand Prix Američanky, které pomýšlejí na medaili a zatím na šampionátu prohrály jen dva sety.

"Dá se s nimi určitě hrát, jednoduché to ale nebude. Určitě se připravíme a uděláme vše, co bude v našich silách," uvedla na svazovém webu univerzálka Aneta Havlíčková. Svou roli největší úderné síly českého týmu zatím zvládá výborně a je v elitní desítce nejvíce bodujících hráček celého MS.

Spolu s ostatními reprezentantkami se ve čtvrtek přesunula z Hamamacu autobusem o sto kilometrů dál do Nagoji, kde se stane na příštích pět dnů domovem osmičky postupujících ve skupině F hala pro 11 tisíc fanoušků. "Hala je veliká, vysoká. Je tam spousta světel, ale s každým zápasem a tréninkem se to určitě zlepší," řekla nahrávačka Lucie Mühlsteinová.
Z 24 účastníků šampionátu už odjelo osm družstev domů, zbývající se srovnala do dvou osmičlenných skupin. Češky jsou suverénně nejhůře umístěným celkem ve světovém žebříčku (38.), zatímco všechny ostatní celky v Nagoji patří do první patnáctky.

Češky mají šanci hrát o medaile

Ze základní skupiny si tým Jiřího Šillera přinesl dvě porážky s Brazílií a Nizozemskem a nečekanou výhru nad mistryněmi Evropy Italkami. Nyní reprezentaci čekají Američanky, Němky, Kubánky a Thajky. Dva nejlepší celky budou hrát o medaile, další čtyři rovněž v Tokiu o umístění.

A právě vítězky letošní Grand Prix z USA budou prvním oříškem. Stejně jako Brazilky zatím nezaváhaly a suverénně kráčejí za medailovým snem pod vedením kouče McCutcheona, jenž v Pekingu přivedl k olympijskému zlatu mužský celek Spojených států. Americké barvy reprezentuje i smečařka Nnamaniová, jež v uplynulé sezoně zářila v dresu Prostějova. Na MS ale moc nehraje.

V neděli se české hráčky utkají s Němkami, po dni volna pak s relativně příjemnější, avšak neznámou dvojicí Kuba, Thajsko. "Nebude to o nic lehčí než v základní skupině, ale ani o nic těžší," řekla smečařka Helena Havelková.

Největší zbraň české reprezentace je obrana na síti

Spolu s ostatními bude znovu spoléhat na velkou zbraň českého celku: obranu na síti. Kapitánka Ivana Plchotová se po základních skupinách udržela v čele hodnocení blokařek. Navíc případná senzační výhra by zpříjemnila smečařce Šárce Barborkové oslavu 25. narozenin.

Hlavními oporami USA, stříbrného celku z OH v Pekingu, jsou Hookerová a Tomová. Naposledy se Češky a Američanky na mistrovství světa utkaly v roce 1994 v Brazílii a české hráčky tehdy odešly s totálním debaklem. Ve třech setech (při tehdejším bodování setu do 15 bodů se ztrátami) uhrály dohromady pouhopouhé čtyři body.

Víkendové zápasy s USA a Německem začnou v 5:15 SEČ, zbývající dva už ve 3:45. Všechny znovu odvysílá Česká televize živě na programu ČT4.

Předchozí článek

Vinohrady na Břeclavsku zdobí od víkendu obří skulptury

Následující článek

Dimun se zastává Paroubka. Je hlavní tváří ČSSD, bez něj to nejde

Nejnovější články