Londýn začne odpočítávat rok k olympiádě
25. 7. 2011 – 14:29 | Ostatní sporty | red | Diskuze:

Ceremonií na Trafalgarském náměstí připomene Londýn ve středu večer světu, že přesně za rok zde začnou letní olympijské hry.
Ve východním Londýně vyrostl olympijský areál a nová sportoviště začínají prověřovat první testovací soutěže. Organizátoři věří, že je během her nezradí veřejná doprava v přeplněném Londýně a že jejich bezpečnost neovlivní nedávná rezignace šéfů Scotland Yardu.
Ve středu představí i medaile
Londýnský starosta Boris Johnson společně s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Jacquesem Roggem oficiálně pozvou při televizí přenášené ceremonii sportovce celého světa na hry, které začnou příští rok 27. července a skončí 12. srpna. Představí také design olympijských medailí, o které se bude za rok bojovat.
"Ceremonie bude pozvánkou světu, aby přijel na hry," řekl předseda organizačního výboru Sebastian Coe. "Sportoviště jsou skoro hotová a pokročily přípravy na to, aby si návštěvníci všude v Londýně hry užili," dodal londýnský starosta Boris Johnson. Coe konstatoval, že výstavba je z 90 procent hotová.
Potvrdí to ve středu večer i britský skokan do vody Tom Daley, který "pokřtí" nový olympijský plavecký stadion. Toto sportoviště, které navrhla známá architektka Zaha Hadidová, je jednou z nejvýraznějších staveb v olympijském areálu.
V Londýně bude olympiáda už potřetí
Londýn pořádal olympiádu již dvakrát - v letech 1908 a 1948. Organizátoři tvrdí, že tentokrát jsou na hry v této fázi připraveni lépe než kterékoli olympijské město v poslední době a že určitě nehrozí dodělávky na poslední chvíli jako v Aténách. V areálu ve Stratfordu na východě Londýna jsou již takřka dokončeny nejen olympijský stadion a plavecký areál, ale i velodrom či haly na basketbal a házenou, olympijská vesnice a také mohutná vyhlídková věž, která je dílem známého výtvarníka Anishe Kapoora a měla by se stát jednou z dominant Londýna.
Organizátoři se také pyšní tím, že olympijský park o rozloze 2,5 kilometru čtverečních postavili na místě, kde byly z větší části staré průmyslové stavby a opuštěná skladiště, a přispívají tak k oživení oblasti, kam turisté obvykle nejezdí. Od začátku se také zaměřují na poolympijské využití sportovišť. Kolem olympijského stadionu se tak ještě před jeho dokončením stačil rozhořet spor mezi dvěma fotbalovými kluby, které se přetahovaly o to, kdo zde bude hrát. Zatím z tohoto klání vyšel vítězně nedaleký West Ham United a nechal za sebou Tottenham Hotspur, který chtěl stadion po hrách strhnout.
Přípravy skončí podle plánu, rozpočet nepřekročíme
Rozpočet her je 9,3 miliardy liber (asi 257 miliard korun), z toho samotná výstavba má celkem stát 7,3 miliardy. To je skoro čtyřikrát tolik, než organizátoři předpokládali v roce 2005, kdy Londýn překvapivě získal hry v souboji s favorizovanou Paříží. Rozpočet se ale od posledního navýšení od roku 2007 nezměnil a vláda i organizátoři zdůrazňují, že přípravy skončí podle časového plánu a rozpočet nebude překročen.
Na sportovištích ve stratfordském areálu i jinde v Londýně se již také pořádají soutěže, které mají prověřit, jak jsou na hry připraveny. Začátkem července tak již byly v Greenwichi jezdecké soutěže, které potvrdily, že záběry koní skákajících na pozadí moderní bankéřské čtvrti Cannary Wharf na druhém břehu Temže by mohly patřit k ikonickým obrazům olympiády.
Sportovat se bude i v srdci Londýna
Podobný záměr co nejlépe Londýn "prodat" měli organizátoři, když některé soutěže umístili do centra metropole. Na prostranství pro jezdecké přehlídky, kudy v dubnu vedla trasa královské svatby, se nyní navážejí tuny písku, aby zde mohl od 9. srpna proběhnout předolympijský testovací turnaj v plážovém volejbalu. Nedaleko bude v srpnu v Hyde Parku závod plavců na deset kilometrů, který má prověřit organizátory olympijských soutěží v triatlonu, které se budou konat právě v tomto známém parku.
V polovině srpna povede silniční cyklistický závod po přesně stejné trase, po jaké za rok pojede olympijský peloton. Start i cíl bude na třídě The Mall a televizní přenos ze závodu by měl být jakousi pohlednicí na úvod olympiády. Také maratony povedou kolem nejznámějších londýnských památek, jako je parlament ve Westminsteru, Tower, katedrála St. Paul's a Buckinghamský palác.
Tenis se bude hrát ve slavném areálu ve Wimbledonu na jihu Londýna. Začátkem srpna prověří 104 závodníků na horských kolech včetně Jaroslava Kulhavého okruh na Hadleigh Farm u Londýna, který byl speciálně postaven pro olympijské hry.
Už rok předem se nedostávají vstupenky
Organizátoři her byli také kritizováni, v poslední době především kvůli on-line prodeji lístků, který provázely technické potíže. Na statisíce lidí se nedostalo. Podle Coea je však toto zklamání nevyhnutelné vzhledem k mimořádnému zájmu, když v dubnu 1,9 milionu lidí usilovalo o 20 milionů lístků. K dispozici jich bylo 6,6 milionu.
Nezkolabuje londýnská doprava?
Zřejmě největší obavy mají organizátoři z dopravy ve městě, které je i za normálních okolností přeplněné, městská doprava funguje na hranici své kapacity. Dopravu mají řešit pruhy na některých silnicích vyhrazené jen pro olympijskou dopravu a rychlovlak Javelin, který bude spojovat střed města se Stratfordem.
"Je to starost," řekl listu The Independent náměstek ministra pro olympiádu Hugh Robertson. "Londýn je velké a rušné město. Dopravní systém zde pravidelně funguje skoro na hranici své kapacity. Kdyby měl být problém s Javelinem nebo s (novou moderní linkou metra) Jubilee, tak by to bylo napnuté," připustil.
Naopak je přesvědčen, že bezpečnost her neohrozí demise šéfa londýnské policie Paula Stephensona a jeho zástupce pro boj s terorismem Johna Yatese, kteří odešli před týdnem kvůli skandálu s odposlechy.
Každý den her bude na bezpečnost dohlížet na 12.000 policistů i vojáků. Robertson zdůraznil, že Londýn je velké mezinárodní středisko a je na podobné bezpečnostní výzvy zvyklé. "Jsem si vědom nebezpečí. Ale v této fázi jsme udělali vše, co jde, abychom připravili bezpečné hry," řekl.