Dnes je čtvrtek 3. července 2025., Svátek má Radomír
Počasí dnes 32°C Dešťové přeháňky

Naši soupeři Švédové jsou v semifinále pojedenácté za sebou

12. 5. 2011 – 10:53 | Sport | red | Diskuze:

Naši soupeři Švédové jsou v semifinále pojedenácté za sebou
zdroj: tisková zpráva

Již pojedenácté za sebou postoupili hokejisté Švédska minimálně do semifinále světového šampionátu. Fantastickou bilanci prodloužili Seveřané přesvědčivou středeční výhrou 5:2 nad Německem a v pátečním boji o finále se utkají s českými obhájci prvenství, stejně jako na loňském šampionátu v Německu.

"Jsem skutečně šťastný. Byl to těžký zápas. Potkali jsme se s tímto týmem před šampionátem a dobře jsme věděli, že hrají s obrovským nasazením. Nebránili jsme podle našich představ a pustili jsme je do mnoha úniků, ale co se týká ofenzivy, v té jsme odehráli vynikající zápas," zhodnotil duel švédský kouč Pär Marts.

Od zavedení systému play off v roce 1992 scházeli Švédové v semifinále pouze dvakrát v letech 1996 a 2000. I v Bratislavě proti Německu skvěle začali, když Martin Thörnberg otevřel skóre již po 27 vteřinách, ale už o dalších 94 sekund bylo vyrovnáno, a přestože Němci nakonec úvodní třetinu prohráli 1:2, byli Švédům vyrovnaným protivníkem.

Nervozní první třetina

"Začali jsme hodně svižně a dobře, ale oni poté skórovali ze své první šance, ale když jsme pak dali druhou branku, začali jsme hrát svoji hru. Oni posílali všechno směrem na branku a zrychlovali hru, ale my jsme věděli, že do toho půjdou takhle odhodlaně, když budou mít kotouč v útočném pásmu," podotkl bek Carl Gunnarsson.

"Byli jsme v první třetině docela nervózní, ale poté co jsme dali během druhé třetiny pár gólů, věci se začaly odehrávat naším směrem," doplnil gólman vítězů Viktor Fasth, který se měl především v první třetině co ohánět a celkem si připsal 35 úspěšných zákroků.

Němcům se nepodařilo vrátit ke hře ze začátku turnaje, kdy hned na úvod vymazali ofenzivní hvězdy Rusů a vyhráli 2:0. Poté vedli 4:0 v utkání proti Slovensku, ale ve třetí třetině třikrát inkasovali a od té chvíle jako kdyby nemohli najít cestu zpět ke své pečlivě pracující obraně.

Smůla Němců

Potřetí z posledních čtyř vystoupení na šampionátu navíc svěřenci kouče Uweho Kruppa prohrávali již v úvodní minutě. Předtím inkasovali první gól po pouhých 13 vteřinách klání proti Finsku, Češi šli proti nim do vedení po 51 sekundách. Pokaždé však také měli Němci v těchto případech velkou smůlu, neboť sami kotouč na cestě do sítě nechtěně tečovali.

Rychlé vedení soupeře bylo sice záhy vymazáno, jenže Švédové poté odskočili až k vedení 4:1. Naději vrátil Němcům krátce před druhou přestávkou kapitán Michael Wolf, ale to nakonec bylo z jejich strany vše. "Pokaždé, když se vrátíte do zápasu a snížíte třeba takhle na 2:4, ale pak dostanete pátý gól, tak vám to vezme vítr z plachet. Bylo to pak už těžké. Tvrdě jsme makali a měli i dost šancí, kdybychom jich dokázali více proměnit, mohl to být jiný zápas," věřil forvard John Tripp.

I přes čtvrtfinálovou porážku však mohlo být vedení čtvrtého celku z loňského MS s vystoupením na Slovensku celkově spokojeno. "Jsem šťastný za to, jak můj tým hrál," pochválil své svěřence trenér Krupp. "Švédové jsou velmi dobře připravený a organizovaný tým. Naši hráči urputně bojovali a vytvořili si pár dobrých šancí, ale ty své dokázali lépe využít Švédové. Byl to však pro nás dobrý turnaj," prohlásil Krupp.

Zdroje:

Předchozí článek

Kroměříž si na sudího stěžovat nebude a věří, že komise zasáhne

Následující článek

Přes čtyři pětiny rodičů pouští děti na internet od sedmi let

Nejnovější články