Pražský maraton vyhrál Keňan Kiptanui v traťovém rekordu 2:05:39
9. 5. 2010 – 13:18 | Sport | red | Diskuze:
řekvapivým vítězem šestnáctého ročníku Pražského mezinárodního maratonu se dnes stal keňský běžec Eliud Kiptanui, jenž vyhrál v novém traťovém rekordu 2:05:39.
Šestadvacetiletý vytrvalec překonal loňský nejlepší čas svého krajana Patricka Ivutiho o více než dvě minuty. Traťový rekord padl za slunečného počasí i v ženské kategorii, v níž potvrdila roli největší favoritky Helena Kiropová. Keňská běžkyně zvítězila v čase 2:25:29 a devět let staré maximum vylepšila o více než minutu.
Celkový vítěz Kiptanui porazil o půldruhé minuty druhého Yemany Tsegaye z Etiopie, třetí o dalších 12 sekund zpět byl Keňan Nicholas Kipruto Koech. Ivuti, jenž loni zvítězil v rekordním čase 2:07:48, tentokrát doběhl devatenáctý.
Šestadvacetiletý Kiptanui běžel teprve druhý maraton v životě a osobní rekord si zlepšil skoro o sedm minut. Letos je v tabulkách šestým nejrychlejším maratoncem. "Vynikající. Ani mi nevadilo, že tempo bylo ze začátku tak rychlé. Dokázal jsem ho udržet," řekl vítěz. "Jsem nadšený, je to úžasný čas a skvělý závod," radoval se. V Praze si díky bonusům vydělal 75.000 euro (skoro dva miliony korun).
V dramatickém souboji o český mistrovský titul uspěl Petr Pechek, jenž několik stovek metrů před cílem setřásl loňského šampiona Mulugetu Serbessu, s nímž většinu závodu spolupracoval. Sedmadvacetiletý Pechek, jenž obsadil 21. místo, si časem 2:22:18 výrazně vylepšil osobní rekord, ale za limitem na ME v Barceloně zaostal o více než pět minut. Nejlepší Češkou byla Radka Churáňová, jež doběhla na 21. příčce v čase 2:59:24.
"S časem jsem maximálně spokojen," radoval se Pechek. Ze začátku závodu měl přitom dojem, že se mu moc dobře neběží, a proto se raději držel ve skupině. Až po 35. kilometru, kdy tempo kleslo, se uvolnil. "Pak už to bylo dobré. Zkusil jsem nastoupit kilometr před cílem a šlo to překvapivě lehce."
V rámci firemní štafety se na trati objevili olympijští medailisté, rychlobruslařka Martina Sáblíková a běžec na lyžích Lukáš Bauer. Oba běželi první úsek na deset kilometrů a užili si fanoušky u trati. "Byli úžasní," shodli se Sáblíková i Bauer v cíli.