Profil: Čeští fotbalisté mají se Španěly nevyřízené účty
23. 3. 2011 – 12:57 | Sport | red | Diskuze:

Když se čeští fotbalisté chystali v červnu 1997 do Španělska, čekal na ně těžký soupeř považovaný za jeden z nejlepších týmů světa, přestože na vrcholných akcích se mu příliš nedařilo.
O téměř 14 let později je situace obdobná s tím rozdílem, že Španělé jsou úřadujícími světovými i evropskými šampiony. Třetí vzájemný duel obou týmů od rozdělení Československa se odehraje v pátek v Granadě v rámci kvalifikace mistrovství Evropy.
Prohra před 14 lety
Naposledy ve Valladolidu zabouchla prohra 0:1 Čechům dveře na MS 1998 ve Francii. Hostující vicemistři Evropy měli v prvním poločase několik možností uchovat si naději na postup, ale stejně jako v bezgólovém vzájemném utkání v Praze ani jednu neproměnili. Krátce před přestávkou naopak inkasovali z velmi sporné penalty po nahraném pádu Alfonsa, úspěšným exekutorem byl Hierro.
"Chceme vyhrát skupinu a dnes jsme udělali důležitý krok výhrou nad druhým týmem z mistrovství Evropy. Náš výkon poznamenala skutečnost, že se hrálo na konci těžké sezony," řekl po utkání tehdejší trenér Španělů Javier Clemente. "Zápas byl jednoznačně v naší režii a všem hráčům jsem poděkoval, i když ne všem se stoprocentně dařilo. O penaltě si každý udělá obrázek sám," reagoval jeho český protějšek Dušan Uhrin.
Mezi 12 vzájemnými zápasy československé éry se nejvíc vyjímá ten z mistrovství světa 1962 v Chile, kdy svěřenci trenéra Rudolfa Vytlačila porazili na úvod turnaje hvězdami nabité Španělsko 1:0 a odrazili se až k senzačnímu stříbru. I díky tomu si Čechoslováci připsali celkem sedm vítězství, zatímco Španělé jen čtyři, jednou se hrálo nerozhodně.
Nepotvrzené role favorita
Španělsko bylo v roce 1904 mezi zakládajícími členy FIFA, přestože tamní fotbalový svaz (RFEF) byl oficiálně ustaven až o devět let později. Španělská "La Roja" na velkých akcích pravidelně patřila k hlavním aspirantům na zlato, roli favorita však nedokázala potvrdit. Jedinou světlou výjimkou dlouho zůstával titul mistrů Evropy z roku 1964.
Zopakovat tento úspěch se Španělům podařilo až o 44 let později, ke zlatu z ME 2008 loni přidali i triumf na světovém šampionátu v Jihoafrické republice. Zatímco na lavičce vystřídal po Euru Luise Aragonése Vicente del Bosque, na hřišti válel téměř totožný tým v čele s brankářem Ikerem Casillasem, záložníky Xavim a Andrésem Iniestou či útočníky Davidem Villou a Fernandem Torresem.
Na klubové scéně se skvěle daří dvěma nejsilnějším zástupcům domácí soutěže: jak Real Madrid, tak FC Barcelona mají na kontě řadu triumfů v evropských pohárech. Ligová bilance vyznívá lépe pro Real, jenž díky 31 primátům získal o 11 titulů víc než úřadující šampion Barcelona. Ve španělské lize momentálně působí i dva bývalí čeští reprezentanti Tomáš Ujfaluši (Atlético Madrid) a Jiří Jarošík (Real Zaragoza).