Dnes je sobota 27. dubna 2024., Svátek má Jaroslav
Počasí dnes 5°C Polojasno

Sparta důležitý zápas v Evropské lize zvládla, Bern porazila 3:1

Sparťané se radují z prvního gólu, který zařídil Lukáš Vácha | zdroj: Isifa.com

Fotbalisté Sparty si v základní skupině Evropské ligy připsali první body do tabulky. Po porážce v Neapoli porazili na domácí půdě v důležitém utkání švýcarský Young Boys Bern 3:1. Za Pražany se dvakrát trefil kapitán David Lafata a jednu branku přidal Lukáš Vácha, za hosty snížil Guillaume Hoarau.

Do sestavy letenského celku se po karetním trestu vrátil Vácha, naopak potíže s kotníkem do hry nepustili dalšího středopolaře Hušbauera. Jeho místo zaujal Dočkal, na pravé křídlo se postavil mladík Konaté.

Sparťané v úvodu zahrozili dvěma přímými kopy z nadějných pozic. S pokusem Krejčího neměl brankář Bernu Mvogo moc práce, zato po pokusu Váchy se musel pořádně natahovat, aby míš vytěsnil mimo tři tyče.

Svěřenci kouče Lavičky byli i nadále aktivnější, ale proti bránícímu soupeři se do vyložených šancí nedostávali. Pak ale přišla 27. minuta. Dočkal našel centrem z rohového kopu volného Váchu, který si zpoza šestnáctky zpracoval míč a ze vzduchu ho s pomocí břevna poslal nechytatelně do sítě – 1:0.

Také čtěte: Divadlo hráli všichni, říká sparťan Vácha o svém výstavním gólu

Uběhla pouhá minuta a deset tisícovek diváků na Letné explodovaly podruhé. Konaté přihrál do pokutového území, kde si našel prostor Lafata a z prvního doteku zvýšil vedení Sparty. Gólman Mvogo byl znovu bezmocný.

Bern v prvním poločase vyslal jedinou střelu na branku, nepříjemnou střelu Gajiče vytáhl pozorný Bičík na roh. Švýcarský celek po změně stran vyrovnal hru a v 52. minutě se mu dokonce podařilo snížit. Po centru Suttera nechala sparťanská obrana zakončit urostlého Hoaraua, který hlavičkou do protipohybu nedal Bičíkovi šanci.

Spartu snížení nezaskočilo

Hosté po kontaktní trefě zvýšili aktivitu, ale další šanci si vypracovat nedokázal.i Naopak Spartě mohl po hodině hry vrátit dvougólové vedení Konaté, ale po zpětném centru Krejčího z dobré pozice střílel z voleje vysoko nad branku.

Talentovaný záložník z Pobřeží slonoviny se poté blýskl individuální akcí. Prosmýkl se do otevřené obrany, zbavil se obránce, ale technickou střelou minul vzdálenější tyč. I přesto si vysloužil od diváků potlesk.

Definitivní klid do sparťanských řad vnesla až 85. minuta. Vacek vybojoval míč pro Dočkala, který se po narážečce od Krejčího dostal do střelecké pozice, ještě ale zvolil přihrávku na osamoceného Lafatu, který si jako správný kanonýr věděl rady. Sparta krásnou akcí zpečetila výhru 3:1.

Evropská liga – skupina I:

Sparta Praha - Young Boys Bern 3:1 (2:0)
Branky: 28. a 85. Lafata, 27. Vácha - 52. Hoarau. Rozhodčí: Kukulakis - Karsiotis, Baltas (všichni Řec.). ŽK: Konaté, Kadeřábek - Lecjaks. Diváci: 10.205.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Vácha - Konaté (81. Mareček), Dočkal, Matějovský (64. Vacek), L. Krejčí (90. Kováč) - Lafata. Trenér: Lavička.
Bern: Mvogo - Sutter (66. Hadergjonaj), Wüthrich (69. Afum), Von Bergen, Rochat - Sanogo - Nuzzolo, Gajič, Steffen (89. Nikci), Lecjaks - Hoarau. Trenér: Forte.

Neapol zůstává stoprocentní

Ve druhém utkání „sparťanské“ skupiny prohrál Slovan Bratislava na domácí půdě s Neapolí 0:2 a po dvou zápasech zůstává poslední bez bodu i bez vstřeleného gólu. Naopak italský celek, v jehož dresu si připsal gól a asistenci slovenský reprezentant a někdejší hráč Slovanu Marek Hamšík, má plný počet bodů.

Slovan Bratislava - Neapol 0:2 (0:1)
Branky: 35. Hamšík, 74. Higuaín.

Skupina A:
FC Curych - Mönchengladbach 1:1 (1:1)
Branky: 23. Etoundi - 25. Nordtveit.

Villarreal - Apollon Limassol 4:0 (2:0)
Branky: 9. a 82. Moreno, 44. a 51. Espinosa.

Skupina B:
HJK Helsinky - FC Bruggy 0:3 (0:1)
Branky: 19. vlastní Heikkinen, 70. De Sutter, 78. De Bock.

FC Turín - FC Kodaň 1:0 (0:0)
Branka: 90.+4 Quagliarella z pen.

Skupina C:
Asteras Tripolis - Partizan Bělehrad 2:0 (1:0)
Branky: 22. Usero, 52. Parra.

Tottenham - Besiktas Istanbul 1:1 (1:0)
Branky: 27. Kane - 89. Ba z pen.

Skupina D:
Astra Giurgiu - Salcburk 1:2 (1:2)
Branky: 15. Seto - 36. Kampl, 42. Soriano.

Celtic Glasgow - Dinamo Záhřeb 1:0 (1:0)

Rijeka - Sevilla 2:2 (0:1)
Branky: 53. Kramarič z pen., 68. Kvržič - 26. Aspas, 90.+1 M'Bia. ČK: 52. Kolodziejczak (Sevilla).

Feyenoord Rotterdam - Standard Lutych 2:1 (0:0)
Branky: 47. Van Beek, 84. Manu - 65. Viera.