Dnes je pátek 9. května 2025., Svátek má Ctibor
Počasí dnes 0°C Polojasno

Tragédie: Ve zříceném letadle zemřeli hokejisté Rachůnek, Marek a Vašíček

7. 9. 2011 – 19:50 | Hokej | red | Diskuze:

Tragédie: Ve zříceném letadle zemřeli hokejisté Rachůnek, Marek a Vašíček
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

AKTUALIZOVÁNO. Letoun Jak-42 s hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl se dnes krátce po startu zřítil u jaroslavlského letiště. Na jeho palubě zahynuli téměř všichni členové týmu včetně českých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka.

Podle neoficiální zprávy v letounu cestovalo 45 lidí, V letounu cestovalo 45 lidí, havárii přežili palubní inženýr Alexandr Sizov a hokejový útočník Alexandr Galimov. Ten v nemocnici bojuje o život, podle některých informací už ale zemřel.

Rachůnek a Vašíček působili v klubu již v předešlém ročníku, Marek přišel do ambiciózního celku před začátkem sezony. Všichni tři mají ve sbírce zlaté medaile ze světových šampionátů a v KHL či ruské superlize působí již řadu let. Rachůnek a Vašíček mají za sebou i angažmá v NHL.

Informaci, že na palubě havarovaného letounu byli tři čeští občané, dnes potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. Obdrželo ji od šéfa krizového štábu v Jaroslavli. Slovenské velvyslanectví v Moskvě potvrdilo smrt kapitána slovenské reprezentace Pavola Demitry.

O příčinách pádu se zatím spekuluje

Charterový letoun ruské společnosti Jak-Servis havaroval krátce po startu z letiště Tunošna u Jaroslavle asi 200 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Podle agentury Interfax se letadlo naklonilo na levou stranu a spadlo asi 500 metrů od ranveje. Podle očitých svědků z letounu zbyla "hromada ohořelého železa", úlomky trosek údajně dopadly až do vzdálenosti čtyř kilometrů od katastrofy. Podle nepotvrzených informací byla příčinou havárie kolize s anténou letištního majáku, do níž letoun narazil, když po startu nedokázal nabrat výšku.

Letoun havaroval dva kilometry od jaroslavlského terminálu a rozlomil se na dvě části. Přední část spadla do vod řeky Volhy a druhá zůstala na břehu. Některá média spekulují, že piloti se mohli v posledních chvílích pokusit o přistání na hladině řeky.

Černá skřínka se hledá

Na místě neštěstí byla zatím nalezena těla 29 mrtvých. Mezi záchranáři panují obavy, že těla dalších obětí mohl odnést proud řeky Volhy. Takzvané černé skříňky, které obsahují záznam veškeré komunikace a všech operací posádky, záchranáři zatím nenašli.

Někteří ruští experti usuzují, že hlavní příčinou neštěstí mohla být přetíženost letounu, v jejímž důsledku se mu po startu nepodařilo nabrat potřebnou výšku. Stroj zřejmě havaroval jen několik desítek vteřin po startu a pilot neměl možnost, jak tragédii odvrátit, soudí ruský odborník Vladimir Gerasimov.

V klubu, který v minulosti trénoval Vladimír Vůjtek a dovedl jej i k výhře v soutěži, působil vedle českých a ruských hráčů a Demitry také hokejisté z Lotyšska, Ukrajiny, Švédska, Německa či Běloruska. V uplynulé sezoně skončila Jaroslavl třetí poté, co v semifinále play off znovu pod vedením Vůjtka prohrála s Atlantem Mytišči. Po českém kouči převzal mužstvo Kanaďan Brad McCrimmon, který je rovněž mezi oběťmi.

Útočník Alexandr Galimov bojuje o život

Letoun z Jaroslavle odstartoval kolem 16:00 místního času (14:00 SELČ) do Minsku, kde měl Lokomotiv ve čtvrtek sehrát úvodní soutěžní zápas s místním Dinamem. K neštěstí došlo dvě minuty po čtvrté hodině.

Útočník Alexandr Galimov, který zřejmě jako jediný z hráčů neštěstí přežil, má podle lékařů popáleniny na 80 procentech povrchu těla. Hráč má za sebou první operaci, několik dalších ho ještě čeká.

Ruské ministerstvo pro mimořádné události popřelo informace o tom, že běloruský obránce Ruslan Salej se vyhnul katastrofě tím, že do Minsku odcestoval den předem. Salej je uveden mezi oběťmi neštěstí, jeho jméno figuruje v oficiálním seznamu mrtvých.

Podle oficiální zprávy ministerstva bylo na palubě letounu 45 lidí, z toho osm členů posádky. Mezi cestujícími bylo jedenáct cizinců. Kromě Galimova havárii přežil i palubní inženýr Alexandr Sizov, který utrpěl popáleniny na 20 procentech povrchu těla a zlomeninu pánve.

Podle agentury Interfax byl letoun v provozu od roku 1993 a technické osvědčení mu mělo vypršet 1. října letošního roku. Z informací nezávislé agentury pro bezpečnost civilního letectví ASN vyplývá, že v roce 2009 měla společnost Jak-Servis potíže s dodržováním bezpečnostních standardů, na jejichž základě nesměla lety strojů Jak-42 a Jak-40 až do odstranění závad po dobu dvou měsíců provozovat. Loni v listopadu byly dva stroje společnosti vyřazeny z mezinárodního provozu v zemích Evropské unie. 
Operativní technickou prohlídku před startem absolvoval letoun bez připomínek, oznámila agentura Interfax.

Ruská liga smutní

Ruský generální prokurátor Jurij Čajka dnes nařídil provedení hloubkové kontroly společnosti Jak-Servis, které letoun patřil, a rovněž všech letounů typu Jak-42, které jsou v Rusku v provozu.

V Ufě byla svolána mimořádná schůze vedení KHL, které předsedá šéf ligy Alexandr Medveděv. Ten také přerušil v průběhu první třetiny duel mezi Ufou a Atlantem Mytišči, kterým mezitím začal nový ročník KHL. Po oznámení tragické události následovala minuta ticha a šokovaní hráči zamířili do kabin, kde se oba kluby rozhodly v zápase nepokračovat. 
Mluvčí Kremlu dnes oznámila, že na místo neštěstí se vydal ruský prezident Dmitrij Medveděv. Na pokyn ruského premiéra Vladimira Putina se na místo havárie má dostavit i ruský ministr dopravy Igor Levitin.

Předchozí článek

Rodiče, připravte si tisícovky. Poslední rok školky bude za peníze

Následující článek

Silniční pirát brutálně zbil řidiče linkového autobusu