Američanky popáté za sebou ovládly OH. Francii nedaly šanci

- Basketbal autor: Danica Klein

Americké basketbalistky ve finále olympijských her v Londýně porazily Francii 86:50 a získaly páté zlato za sebou. Celkem na hrách neprohrály už 41 zápasů. Francie získala první medaili v historii.

Image: 0139648607, License: Rights managed, Restrictions: Not available for license to or for use in France. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative.
Not available for license to or for use in Italy. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative.
Not available for license to or for use in Japan. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative.
Not available for use in Corbis Merchandise., 11 August 2012: Team USA poses with the gold media after the 86-50 Team USA victory over Team France, during the Women's Gold Medal Game, at the North Greenwich Arena, in London, Great Britain., Place: London, England, UK, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Corbis

Image: 0139648607, License: Rights managed, Restrictions: Not available for license to or for use in France. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative. Not available for license to or for use in Italy. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative. Not available for license to or for use in Japan. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative. Not available for use in Corbis Merchandise., 11 August 2012: Team USA poses with the gold media after the 86-50 Team USA victory over Team France, during the Women's Gold Medal Game, at the North Greenwich Arena, in London, Great Britain., Place: London, England, UK, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Corbis,zdroj: Profimedia.cz

Bronz vybojovaly Australanky, které v duelu o třetí místo porazily 83:74 Rusko. To po dvou bronzech z Pekingu a Atén tentokrát vyjde naprázdno. Naopak Austrálie vybojovala cenný kov pod pěti kruhy popáté za sebou. Američanky na turnaji suverénně vyhrávaly, a tak ušetřily síly, které se jim dnes hodily. Naopak Francouzky, které musely několikrát otáčet nepříznivý vývoj utkání jako například ve čtvrtfinále s Českou republikou, působily unaveným dojmem a rychlý americký basketbal nestíhaly. Vyrovnaně se hrálo jen do druhé čtvrtiny, pak začaly Američanky unikat a v druhé půli už bylo jen otázkou, jak vysoký rozdíl mezi oběma týmy bude. Ten se nakonec zastavil na 36 bodech. Hralo se vyrovnaně Klíčem k americkému triumfu bylo, že se hlavně v úvodu povedlo ubránit francouzskou kapitánku Céline Dumercovou, která měla na turnaji průměr přes 15 bodů na zápas. Dnes ale dala pouze osm bodů a neproměnila ani jeden z pěti pokusů za tři body. Druhým rozhodujícím prvkem byl výkon pivotky Candice Parkerové, které chyběl jediný doskok, aby jen za první půli zaznamenala double double. Nakonec zápas zakončila s bilancí 21 bodů a 11 doskoků, když většinu druhé půle už zůstala na lavičce. Vedle Parkerové Američanky táhly i Sue Birdová a Diana Taurasiová. Bývalá hráčka pražských USk Lindsay Whalenová k výhře přispěla třemi body a dvěma asistencemi. Nejlepšími hráčkami Francie byly Sandrine Grudaová a Edwige Lawsonová-Wadeová s 12 body. Australankám k bronzu pomohla především velmi přesná střelba, když měly úspěšnost 63 procent při pokusech za dva body. Kompenzovaly tím velké množství ztrát, ale na stejný počet proměněných střel jako Rusky potřebovaly o 19 pokusů méně. Navíc častěji střílely trestné hody. V úvodu se hrálo vyrovnaně, v závěru první půle ale začala Austrálie unikat. Rusky sice ještě snížily na 35:38, ale pak přišla rozhodující desetibodová šňůra hráček z Oceánie, které utekly až na 17 bodů a náskok už nepustily. Austrálii nevadilo ani to, že se dnes nedařilo pivotce Elizabeth Cambageové, která si připsala jen tři body. Skvěle ji zastoupila Lauren Jacksonová, s 25 body nejlepší střelkyně zápasu. Vydatně jí sekundovala i rozehrávačka Kristi Harrowerová s 20 body. Z Rusek jim konkurovala jen Becky Hammonová s 19 body.

Zdroje: ČTK