Ani Prskavec se nevyhnul poolympijskému nešvaru. Sbíral kila i ceny

- Vodní slalom autor: von

Cenu pro kanoistu roku na divoké vodě získal zcela po zásluze Jiří Prskavec. Bronzový medailista z olympiády v Riu už měsíc tvrdě trénuje kvůli obhajobě titulu mistra světa. Další soustředění ho čeká ve Spojených arabských emirátech. Před Vánocemi řeší problém s tím, aby nepřibral ještě víc na váze než doposud.

Jiří Prskavec už měsíc naplno trénuje, přesto přibral několik kilo

Jiří Prskavec už měsíc naplno trénuje, přesto přibral několik kilo,zdroj: Profimedia

Po Riu měl zhruba měsíc a půl volno, přibral šest kilo. "Nebylo to víc než v minulých letech, ale musím to o Vánocích hlídat, protože pak to shazování strašně bolí a trpím," řekl s úsměvem třiadvacetiletý kajakář v Olomouci, kde v sobotu večer obhájil vítězství v anketě Kanoista roku na divoké vodě.

Díky olympijskému úspěchu ho občas někdo pozná na ulici, ale Prskavec věří, že se všechno vrátilo do starých kolejí. "Koupil jsem si knížku a slečna u pokladny mě poprosila o podpis, což bylo příjemné, ale doufám, že jinak jsem se nezměnil. Teď jsem se vrátil k tréninku a cítím, že to není o tolik jiné jako předtím," uvedl.

Soustředění v "zchudlém" Tacenu

Díky medaili z Ria nemusí jet domácí nominaci a chce víc času věnovat tréninku v Pau na trati zářijového MS. Na tamním kanálu se dosud konaly jen dva závody Světového poháru a Prskavec tam nezávodil ani jednou. "Pro mě to je velká neznámá a trať bych přirovnal k Augsburgu. Je to tam rychlé, voda se mění, bude tam třeba najezdit hodiny a mnoho dní. Každé soustředění, které se tam podaří udělat, bude velké plus," ví dobře. I proto, že Francouzi budou mít na domácí trati velkou výhodu.

Kvůli tréninku možná Prskavec vynechá i pár závodů SP, na který se letos chtěl zaměřit, neboť v něm celkově ještě nijak výrazně neuspěl. Ale i kvůli pozdnímu termínu šampionátu tento cíl odloží o rok. V příští sezoně navíc končí v kategorii do 23 let a už bude mít pouze seniorské vrcholy. "Je to velká změna, protože když jsem jel jako mládežník závody dospělých, tak ty třiadvacítky byly pro mě taková záložní varianta, kdybych neuspěl. To teď už nebude," řekl.

I proto pojede několikrát na soustředění do Tacenu, kde bude na jaře mistrovství Evropy na zkrácené trati. Loni tam totiž upadl kus betonu v trati a pořadatelé nemají peníze na rekonstrukci. "Bude to 15-20 branek, zhruba 200 metrů. Je velký rozdíl, když je závod 60 nebo 100 sekund. Bude to nové a hodně jiné," prohlásil. "Myslím, že tam bude taky třeba hodně natrénovat. Chtějí to zamotat, ale budu se na to muset připravit. Aspoň dvě soustředění, jinak bych neměl šanci."

Tokio láká

Když měl porovnat své úspěchy poslední let, nechtěl být konkrétní. V roce 2013 se stal mistrem Evropy a vicemistrem světa v Praze, loni byl mistrem světa a letos mistrem Evropy a má olympijskou medaili. Takovým výčtem úspěchů se může pochlubit málokterý světový kajakář. "Těžko porovnávat. Já jsem za všechny ty roky moc rád a budu se snažit, aby to tak pokračovalo dál. Letošní rok byl nejvíc vidět, protože byl olympijský," hodnotil.

V hlavě už má hry v Tokiu za čtyři roky. "Mám se na co upínat. Riem se mi splnil obrovský sen a byla to neskutečná zkušenost, nejlepší zážitek v mém životě. A já si ho chci zopakovat," plánuje. "Budu se na to stoprocentně připravovat a chci tam být úspěšný. Ale samozřejmě bude daleko složitější se tam v české konkurenci dostat," dodal.

Tagy: vodní slalom

Zdroje: ČTK