Armstrong se za doping stydí, prý ale neuplácel

- Cyklistika autor: Sebastian Kantor

Bývalý hvězdný cyklista Lance Armstrong se stydí za to, že celou kariéru dopoval. Řekl to v druhém díle televizního rozhovoru s Oprah Winfreyovou. V pátečním pořadu popřel, že se pokoušel uplácet Americkou antidopingovou agenturu USADA, jak je obviňován. Vyjádřil také přání, aby jednou mohl alespoň běžet maraton.

Image: 0140238965, License: Rights managed, January 29, 2009, Austin, Texas, United States:   Cyclist Lance Armstrong appears at the Texas Capitol with a coalition of anti-smoking groups that are supporting bills to prohibit smoking in all Texas public buildings, restaurants and clubs. Armstrong is training for this summer's Tour de France after taking two years off from cycling. On August 23, 2012, the U.S. Anti-Doping Agency announced it will strip Lance Armstrong of his unprecedented seven Tour de France titles after he dropped his fight against drug charges that threatened his legacy as one of the greatest cyclists of all time., Place: United States, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Polaris

Image: 0140238965, License: Rights managed, January 29, 2009, Austin, Texas, United States: Cyclist Lance Armstrong appears at the Texas Capitol with a coalition of anti-smoking groups that are supporting bills to prohibit smoking in all Texas public buildings, restaurants and clubs. Armstrong is training for this summer's Tour de France after taking two years off from cycling. On August 23, 2012, the U.S. Anti-Doping Agency announced it will strip Lance Armstrong of his unprecedented seven Tour de France titles after he dropped his fight against drug charges that threatened his legacy as one of the greatest cyclists of all time., Place: United States, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Polaris,zdroj: Profimedia.cz

"Stydím se za to, co jsem dělal. Je to hnusná věc," řekl viditelně nervózní Armstrong. Potvrdil také, že když musel opustit nadaci Livestrong pomáhající nemocným rakovinou a jejich rodinám, kterou před 16 lety založil, byl to pro něj "moment nejhlubšího ponížení". 

Jedenačtyřicetiletý cyklista také připustil, že by chtěl znovu závodit, i když dostal doživotní distanc. Právě tato touha jej prý přiměla k doznání. "Jsem závodník. To jsem dělal celý život. Velmi rád trénuji. Velmi rád jezdím," prohlásil. Armstrong však vyjádřil naději, že jeho doživotní trest jednou bude zmírněn. 

"Už se nebudu účastnit Tour de France, ale je řada jiných věcí, které bych rád dělal a nemohu. Jestli bych rád běžel chicagský maraton, až mi bude 50, kdyby byla možnost? To bych rád. A nemohu," zalitoval. Jeho distanc se vztahuje i na triatlon či běh, jeho další oblíbené sporty. 

Už mě neobhajuj

"Zasloužím si být potrestán, ale nemyslím si, že si zasloužím trest smrti," dodal v nadsázce. Texasan však také upozornil, že trest, který mu USADA udělila, je mnohem tvrdší než sankce vůči jiným přiznaným hříšníkům, kteří dostali mírnější tresty díky tomu, že svědčili proti němu. "Neříkám, že není spravedlivý, říkám, že je odlišný," konstatoval.

Winfreyová se jej rovněž ptala na tvrzení šéfa USADA Travise Tygarta, podle něhož cyklista agentuře nabízel asi čtvrt milionu dolarů. "Ne, to není pravda," opáčil Armstrong

ejvíc měl host slavné moderátorky slzy na krajíčku, když hovořil o tom, jak se k dopingu přiznal dětem. "Řekl jsem (synovi) Lukeovi: 'Už mě neobhajuj... jenom řekni, že tatínek toho lituje'," svěřil se cyklista.

Armstrong se k dopingu poprvé přiznal už v prvním díle rozhovoru, vysílaném v noci na pátek. Uvedl, že podváděl i při všech sedmi svých triumfech na Tour de France, což dlouhá léta předtím popíral. Armstrong o tituly již před časem přišel. Dnes řekl, že přišel o zhruba 75 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun) v důsledku toho, že jej loni opustili sponzoři. 

Za důvod, proč užíval zakázané látky, označil v prvním díle "bezohlednou" touhu po vítězství. Bez dopingu podle něj nelze na Tour de France uspět. Připustil, že jeho přiznání přichází pozdě. Uznal také, že v minulosti šikanoval lidi včetně dalších cyklistů, kteří na jeho dopování upozorňovali.

3,2 milionu diváků

Sportovec si v minulosti kromě úspěchů na trati získal srdce fanoušků po celém světě i díky úspěšnému boji s rakovinou varlat. Proslul ale také jako člověk, který je ochotný zničit kariéry a životy lidí, kteří jeho sportovní výkony uváděli v pochybnost. Bývalou masérku svého týmu Postal Service Emmu O'Reillyovou například označil za prostitutku a alkoholičku.

První díl exkluzivního rozhovoru sledovalo podle agentury Reuters 3,2 milionu Američanů, což je druhá nejvyšší sledovanost za dobu působení televizního kanálu OWN (Oprah Winfrey Network), který talkshow Oprah Winfreyové vysílá.

Větší sledovanost měl rozhovor s příslušníky rodiny zesnulé zpěvačky Whitney Houstonové z loňského března. Tehdy se dívalo 3,5 milionu lidí

Podle Reuters filmové společnosti Paramount Pictures a Bad Robot koupily práva na zfilmování chystané knihy o Armstrongově pádu. Knihu Cycle of Lies: The Fall of Lance Armstrong (Koloběh lží: Pád Lance Armstronga) napsala reportérka New York Times Juliet Macurová.

Tagy: doping

Zdroje: ČTK