Australanka vzdala plavbu z Kuby do USA. Požahala ji medúza

VIDEO - Ostatní sporty autor: Danica Klein

Australská extrémní plavkyně Chloë McCardelová vzdala svůj pokus o přeplavání Floridského průlivu mezi Kubou a USA poté, co ji poranila medúza. Dvaašedesátiletá Australanka se chtěla stát prvním člověkem, která průliv přeplave bez ochranné klece proti žralokům. Podle jejího týmu byl však kontakt s medúzou natolik oslabující pro organismus plavkyně, že musela pokus po 11 hodinách vzdát.

Chloe McCardel

Chloe McCardel,zdroj: Daily Telegraph

Na trasu dlouhou zhruba 160 kilometrů se plavkyně vydala ve střeu ráno místního času a počítala s tím, že ve vodě stráví asi 60 hodin. Zranění po kontaktu s medúzou by však vyžadovalo nejméně 24 hodin regenerace organismu, aby byla schopna plného výkonu. Dvacetičlenný doprovodný tým ji proto naložil na loď, která vyrazila směrem do USA. 

Na výkon se sportovkyně připravovala devět měsíců. "Je to ta nejobtížnější plavecká zkouška na světě," prohlásila na úterní tiskové konferenci v Havaně. Úspěch v ní přirovnala k výhře na fotbalovém mistrovství světa nebo k získání olympijské zlaté medaile s novým světovém rekordem. 

McCardelová už šestkrát přeplavala Lamanšský průliv a v roce 2010 zvítězila v plaveckém maratonu kolem newyorského Manhattanu. Aktuální pokus, k němuž se vydala bez ochranného neoprenového obleku, však nevyšel. Kromě toho, že ji do tváře opakovaně žahala medúza, oslabenou plavkyni trápily vysoké vlny. Od kubánského pobřeží uplavala okolo 20 kilometrů, než pokus vzdala. 

Vody, kterými plavala jsou považovány za nebezpečné kvůli žralokům, medúzám a silným proudům. McCardelová zvolila pro pokus červnový termín proto, že je v oblasti méně medúz, ani to však nepomohlo. 

Trasu se v uplynulých letech bez klece pokusily neúspěšně překonat americká dálková plavkyně Diana Nyadová a Australanka Penny Palfreyová. Průliv v roce 1997 jako první přeplavala tehdy 22letá Susie Maroneyová z Austrálie, ta ale použila ochrannou klec.

Tagy: rekord plavkyně Australanka

Zdroje: ČTK