Australian Open: Češky byly suverénní, postupuje i Kvitová

- Tenis autor: Petr Hašek

Všechny čtyři české tenistky v úterním programu své zápasy úvodního kola na Australian Open zvládly. Dva sety stačily na postup debutantce Denise Allertové, Barboře Záhlavové-Strýcové, Tereze Smitkové i čtvrté nasazené Petře Kvitové. Na prvním grandslamu sezony naopak končí Jan Hernych.

Petra Kvitová v úvodním kole vyřadila Nizozemkou Hogenkampovou

Petra Kvitová v úvodním kole vyřadila Nizozemkou Hogenkampovou,zdroj: Isifa.com

Kvitová si loni v Melbourne balila kufry už po úvodním duelu, letos česká tenisová jednička vstup do turnaje zvládla. Zápas s Nizozemkou  Richel Hogenkampovou měla pod kontrolou. První game Kvitová ztratila až v šesté hře, úvodní sadu získala za 22 minut 6:1.

Ve druhém setu sice vítězka turnaje v Sydney rychle ztratila brejk, ale za stavu 4:4 sebrala 138. hráčce v žebříčku WTA už počtvrté v duelu servis a sama následně při vlastním podání proměnila po hodině první mečbol.

„Nikdy není snadné být favoritkou a očekávat, že vyhrajete jednoduše, protože každá soupeřka je těžká a každý , kdo se dostane na grandslam, hraje dobře. Jsem ráda, že jsem to letos zvládla,“ řekla čtyřiadvacetiletá Kvitová, jež se v druhém kole utká s Němkou Monou Barthelovou. 

Turnajová pětadvacítka Záhlavová-Strýcová porazila Maďarku Timeu Babosovou dvakrát 6:4. V prvním setu 28letá česká hráčka svou soupeřku brejkla na 4:3 a sadu poté doservírovala do úspěšného konce. Ve druhém setu sebrala Bebosové hned první servis, Maďarka ztrátu záhy smazala, ale Záhlavová-Strýcová kontrovala dalším odskočením na 3:1 a druhý brejk už nepustila. V dalším kole narazí na Chang Kai-Chen z Tchaj-wanu.

Superdebut Allertové

Parádní premiéru  v hlavní grandslamové soutěži má za sebou Allertová. Jednadvacetiletá tenistka z Prahy nadělila za pouhých 19 minut Švýcarce Romině Oprandiové v prvním setu nepopulárního „kanára“ a v suverénním výkonu pokračovala i ve druhé sadě.

Denisa Allertová postoupila do 2. kola za 51 minut

Denisa Allertová postoupila do 2. kola za 51 minut,zdroj:Isifa.com

První bod získala Oprandiová až v desátém gamu zápasu, Allertová si ale pohodlný náskok udržela až do koncovky. 107. hráčka světového žebříčku prvních pět mečbolů promarnila, nicméně ten šestý ji po 51 minutách přinesl výhru 6:0 a 6:2. Příští soupeřkou Allertové bude turnajová devatenáctka Alizé Cornetová z Francie. 

Úspěšný den v podání českých tenistek završila Smitková. Ta navázala na rychlé výhry svých krajanek a za necelých 50 minut vyřadila Chorvatku Mirjanu Lucičovou-Baroniovou dvakrát 6:1. O postup do 3. kola se dvacetiletá Češka utká s Italkou Camilou Giorgiovou.

Hladká porážka

Už v prvním kole se naopak s Australian Open rozloučil v mužském pavouku kvalifikant Hernych. Pětatřicetiletý tenista, který na cestě do hlavní fáze soutěže vyřadil i krajana Adama Pavláska, podlehl Kolumbijci Santiagovi Giraldovi 3:6, 2:6, 2:6.

Tenisový turnaj Australian Open (dotace 40 mil. australských dolarů): 

Ženy - dvouhra, 1. kolo:
Kvitová (4-ČR) - Hogenkampová (Niz.), 6:1, 6:4, Záhlavová-Strýcová (25-ČR) - Babosová (Maď.) 6:4, 6:4, Allertová (ČR) - Oprandiová (Švýc.) 6:0, 6:2, Smitková (ČR) - Lučičová-Baroniová (Chorv.) 6:1, 6:1

Muži - dvouhra, 1. kolo: 
Giraldo (30-Kol.) - Hernych (ČR) 6:3, 6:2, 6:2

Tagy: grandslam Australian Open české tenistky

Zdroje: ČTK,Vlastní