Basketbalistky prohrály s Tureckem a na turnaji končí

- Basketbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

České basketbalistky na mistrovství Evropy skončily už po osmifinálové skupině. V závěrečném duelu dnes podlehly Turecku 48:59 a obsadí zřejmě až 11. místo, což je nejhorší výsledek v historii. Zároveň tak přišly o šanci startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ani Jana Veselá Turkyně neubránila

Ani Jana Veselá Turkyně neubránila,zdroj: Profimedia.cz

Turecko od začátku spoléhalo především na velmi dobrou obranu a nenechalo ani píď prostoru nejlepší české střelkyni Kateřině Elhotové, která se těžko dostávala k míči. Češky se tak oproti předchozím zápasů velmi těžko v útoku prosazovaly. Navíc si situaci komplikovaly nevyužitými dobrými pozicemi z pod koše.

Střelecky se trápily zkušené opory Veronika Bortelová a Ilona Burgrová, nedařilo se ani Aleně Hanušové, přesto se zásluhou zlepšené obrany dařilo s favoritem držet krok. Problémy dělala jen zkušená pivotka Nevriye Yilmazová.

Češkám se dokonce pět minut povedlo udržet soupeře bez jediného vstřeleného bodu a šňůrou 7:0 získaly vedení 19:15, jenže pak se přeci jen trefily i další Turkyně a vzaly si vedení zpět.

Ve druhém poločase pak Češky čekaly šest minut na první bod a soupeř získal dvanáctibodový náskok. Lvice ještě více znervózněly a bylo na nich vidět, že si s obranou soupeře nevědí rady.

V úvodu poslední části sice šesti rychlými body vykřesaly naději, jenže pak dvakrát znovu nepokryly Yilmazovou, která Turkyně znovu uklidnila. Český tým probudil až příchod Michaely Stejskalové, která se začala trefovat z dálky. Výsledkem bylo snížení na pět bodů, ale dvě minuty před koncem dala trojku Birsel Vardarliová-Demirmenová a definitivně rozhodla.

Zdroje: ČTK