Basketbalový přátelák skončil bitkou. Vzduchem létaly i židle

- Basketbal autor: Danica Klein

VIDEO. Přátelský zápas basketbalových klubů z Číny a USA se zvrhl v Pekingu v nevídanou bitku. Pěstním soubojem skončil předčasně duel mezi domácím profesionálním celkem Bayi Rockets a univerzitním mužstvem z Washingtonu Georgetown Hoyas. Stalo se tak v době, kdy je na návštěvě Číny americký viceprezident Joe Biden.

Biden ve čtvrtek v olympijské hale v Pekingu nebyl, ale o den dříve sledoval zápas Georgetownu s jiným čínským mužstvem. Ten se odehrál bez problémů, o den později ale utkání vzbudilo velký rozruch. "Mysleli si hráči Bayie, že jsou lepší v kung-fu než v basketu a zoufale to potřebovali předvést?" ptali se fanoušci v čínských médiích.

Malý incident?

Není jasné, co bitku rozpoutalo, jestli šlo jen o běžný souboj o míč. Každopádně vzduchem létaly i židle a při odchodu do šaten diváci polévali basketbalisty i trenéry vodou. Tým Georgetown má naplánovanou šňůru v Číně na deset dnů a chtěl sehrát ještě další zápasy v Šanghaji.

Náměstek čínského ministra zahraničí Cchuej Tchien-kchaj novinářům řekl, že šlo o "malý incident". "Ale je mi známo, že dnes ráno už bylo nebe zase jasné," řekl podle agentury Reuters. "Obě strany se udobřily a Číňané prý americký tým při odletu vyprovodili na letiště.

Čínská státní média podle Reuters o incidentu neinformovala. O šarvátce se nepsalo ani na většině blogů, protože cenzorům se zmínky o ní podařilo rychle smazat. "Dokonce i zprávy o boji mezi čínským a americkým basketbalovým týmem musí být odstraněny," napsal blogger vystupující pod jménem Jin-nu.

Zdroje: ČTK