Berdych: Postup na Turnaji mistrů? Čeká mě "mission impossible"

- Tenis autor: Petr Hašek

Co nejrychleji zapomenout na nevydařený první zápas. Takový je plán Tomáše Berdycha před dalším vystoupení na Turnaji mistrů v Londýně. Český tenista na úvod uhrál proti Švýcaru Stanu Wawrinkovi jen dva gamy a zkomplikoval si boj o postup ze skupiny.

Tomáš Berdych podlehl v prvním utkání Stanu Wawrinkovi za pouhých 58 minut

Tomáš Berdych podlehl v prvním utkání Stanu Wawrinkovi za pouhých 58 minut,zdroj: Profimedia.cz

Pokud chce Berdych na semifinále pomýšlet, měl by ve zbylých zápasech porazit Chorvata Marina Čiliče i světovou jedničku a obhájce titulu Novaka Djokoviče ze Srbska. „Moje skóre mi nepomůže. Jsem v nejhorší možné situaci, v jaké můžu být,“ ví český hráč.

K postupu mu může teoreticky stačit i jedno vítězství, ale nejspíše bude potřebovat zdolat kromě Čiliče také Djokoviče, s kterým má nepříznivou bilanci 2:16. „Porazit je a postoupit je skoro 'mission impossible'. Musím se připravit a zkusit hrát lépe,“ dodal Berdych.

Duel s Wawrinkou zhodnotil jako nejhorší v letošní sezoně. „Od prvních balonů mi to proteklo mezi prsty a už jsem nebyl schopen na to zareagovat. Musím to hodit co nejrychleji za hlavu a posunout se dál,“ má jasno svěřenec kouče Tomáše Krupy po hladké porážce dvakrát 1:6.

Na londýnský povrch si hůře zvyká

K úderům se Berdych dostával pozdě a nehrál je přesně, jak by potřeboval. „A od toho se to odvíjí. Když hraje soupeř rychle a já reaguju pozdě, tak nemůžu být nachystaný a je z toho takovýhle guláš,“ prohlásil sedmý hráč světa.

Připustil, že si na kurt v londýnské O2 areně, kde míče odskakují nízko, ale i berou rotace, hůře zvyká. „Pro mě je to tady trochu odlišné. Je větší výzva, najít tu správný rytmus. Někdy se to podaří, někdy ne. Teď to byl ten nejhorší případ. Jinak nebyly žádné jiné problémy. Cítil jsem se dobře. Tělo je v pořádku,“ dodal Berdych.

Bude se historie opakovat?

Před druhým duelem na závěrečném podniku sezony pro osm nejlepších tenistů světa může rodáka z Valašského Meziříčí povzbudit jeden fakt. Zatímco úvodní duel při všech svých pěti účástích nezvládl, z druhého zápasu naopak pokaždé odešel jako vítěz.

„Druhé zápasy jsou samozřejmě lepší, to je bez debat, ale člověk to musí mít něčím podložené. Bude důležité zpátky chytnout ztracený vlak. Zase tak daleko neodjel, sice utkání vypadalo hrozně, ale myslím si, že to nebylo o tom, jak on hrál. Já jsem mu absolutně v ničem nevzdoroval a nekladl odpor. Bude to jenom o mé hře,“ uzavřel 29letý Berdych.

Jestli i popáté druhý duel vyhraje, se dozvíme ve středu. Od 15 hodin se na dvorci v londýnské O2 areně utká s Čiličem.

Tagy: tomas berdych Turnaj mistrů

Zdroje: ČTK