Bílek: Těší mě podpora hráčů, ale...

- Fotbal autor: Danica Klein

Trenéra fotbalové reprezentace Michala Bílka těší, že jej po úterním vítězství 3:0 v Arménii v duelu kvalifikace o postup na mistrovství světa veřejně podpořili i klíčoví hráči v čele s kapitánem Tomášem Rosický a brankářem Petrem Čech. Ti se za kouče postavili po kritice, která se na jeho hlavu snesla po předchozí domácí vysoké prohře s Dánskem. 

Michal Bílek

Michal Bílek,zdroj: Mediafax

Zatímco Rosický po duelu v Jerevanu chválil taktiku a změnu rozestavení, o kterých Bílek rozhodl, Čech se vyjádřil ve smyslu, že k odvolání trenéra uprostřed kvalifikace, kdy má tým stále naději na postup, není důvod. "Z toho je znát, že atmosféra v reprezentaci je velmi dobrá. Jsem rád a těší mě, že se hráči vyjádřili ve smyslu, abych zůstal," uvedl Bílek na dnešní tiskové konferenci, při níž hodnotil právě uplynulý kvalifikační dvojzápas. 

Především páteční utkání v Olomouci s Dánskem, kdy Češi utrpěli největší domácí kvalifikační debakl v samostatné historii, znovu rozvířilo diskuse o Bílkově možném odvolání. I Bílek připustil, že kdyby tým nevyhrál v Arménii, šlo by zřejmě o jeho poslední zápas. Na vlastní rezignaci ale podle svých slov nemyslel. 

Bude se mu spát dobře

"Atmosféra je podobná tomu, jaká je u reprezentace za celou dobu mého působení. Neuvažoval jsem o tom, že bych funkci položil. I proto, že stále máme šanci postoupit na mistrovství světa," řekl Bílek, jehož tým je po úterní výhře v Arménii na třetím místě s dvoubodovým odstupem za druhým Bulharskem, které ale má odehraný zápas navíc. Vedoucí Itálie je před Čechy s pětibodovým náskokem. 

Bílek bude nyní i tak čekat, jaké stanovisko k situaci v realizačním týmu reprezentace zaujme výkonný výbor FAČR. Předseda asociace Miroslav Pelta už po utkání v Jerevanu oznámil, že fotbalová "vláda" bude věci řešit "v širším kontextu". A stále tak nejsou vyloučeny možné velké změny. 

"Ale mně se bude spát dobře. U reprezentace jsem skoro za čtyři zažil strašně moc, takže to na mě nebude mít žádný vliv. Uvidíme, co se na výkonném výboru stane. Já to ovlivnit nemůžu a nechci o tom ani spekulovat," podotkl sedmačtyřicetiletý kouč, po jehož odvolání dlouho volá i velká část fanoušků. 

Situace není ztracená

Reprezentace už pod Bílkovým vedením v minulosti ustála několik kritických situací, po výprasku s Dánskem však prý trenérovi bylo vůbec nejhůř. Bílek si sice během zimní pauzy mohl vychutnat chvilkové "příměří", když mužstvo v přípravných zápasech dovedl k výhrám v přípravných zápasech se Slovenskem a v Turecku, lekce od Seveřanů mu však znovu uškodila. 

"Mě ta porážka moc mrzela. A ta atmosféra se dala čekat. I když jsem nečetl noviny a nesledovat internet, dovedu si živě představit, co se tam dělo. Zase tady byly hysterie a panika a jde vidět, jaký tady máme pohled na fotbal," řekl Bílek. Po duelu v Arménii prý satisfakci necítil. "Nešlo o mě. Šlo o celý tým a udržení šance na postup," uvedl Bílek

Situace v kvalifikaci podle něj není ztracená, byť po prohře s Dánskem byl už tým skoro na odpis. Bílka při úterním návratu z Arménie potěšilo i to, že konkurenti z Dánska a Bulharska si ve vzájemném zápase vzali body při remíze 1:1. I tento výsledek reprezentaci částečně vrátil do hry. "Pro tabulku i pro nás je dobře, že Dánové s Bulhary remizovali. Dánové v kvalifikaci ztratili už devět bodů, Bulhaři osm a my sedm. Je to pořád strašně vyrovnané," přemítal Bílek při pohledu na tabulku.

Tagy: trenér Česká fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK