Blíží se derby pražských es: Unylá Sparta proti slávistické Růžence
22. 9. 2016 – 10:04 | Fotbal | von | Diskuze:

V neděli proti sobě nastoupí tradiční pražští rivalové Sparta a Slávia. Oba týmy se nyní nacházejí v jiném rozpoložení. Zatímco vršovický klub nabral nový dech a pod novým trenérem Jaroslavem Šilhavým nasbíral ve dvou zápasech čtyři body, jejich letenský soupeř se momentálně trápí. Sparťané v posledních třech zápasech získali pouhé dva body. Šilhavý přesto favorizuje tým z Letné. A jeden jeho svěřenec dokonce prozradil, že si dokonce přeje, aby proti němu nastoupil uzdravený Tomáš Rosický.
"To rozpoložení Sparty bych vůbec nebral, nevidím to jako výhodu. Derby je úplně jiný zápas a víme, že Sparta je výsledkově silná hlavně doma. Bude chtít ukázat, že je pranýřovaná a kritizovaná neprávem. Asi by získala velké plusové body, kdyby se jí derby podařilo, stejné je to i pro nás," řekl dnes Šilhavý novinářům.
"Říká se, že derby nemá favorita, ale stejně si myslím, že Sparta je oproti nám delší dobu pohromadě a je sehranější. U nás přišli noví hráči, stále se ještě zapracovávají, navíc se změnil trenér. V tomhle má Sparta asi trochu výhodu a navrch," srovnával Šilhavý, který po nástupu do Slavie uhrál s týmem remízu 2:2 v Teplicích a vítězství 1:0 nad Libercem.
Na začátku 90. let zažil derby jako hráč Slavie, ale později i jako asistent ve Spartě. "Vím, že ti zarytí sparťané a slávisté jsou a priori proti, ale v trenérské roli se těžko upínáte k jednomu klubu. Když vás vyhodí, tak co? Čekat, až si na vás zase vzpomenou?" řekl Šilhavý. "Na Spartě se tehdy hrály každoročně poháry, Liga mistrů, byla to obrovská zkušenost. Věřím, že teď nás ty poháry čekají tady ve Slavii," dodal.
Na sparťanské lavičce bude Zdeněk Ščasný, pod nímž jako asistent začínal trenérskou kariéru. "Náš vztah je kamarádský. Když jsem skončil na Viktorce jako hráč, přišel Zdeněk a já se stal jeho asistentem. On vedl mé první trenérské krůčky, takže by to mohla být trošku výhoda," dodal.
Rozhodne derby Rosický?
Šilhavý počítá s tím, že do derby zasáhne posila Sparty Tomáš Rosický, který po návratu na Letnou odehrál ze tří zápasů jen závěrečných 20 minut s Mladou Boleslaví. "Myslím, že to i směřují k tomu derby, aby hrál. Jestli od začátku nebo až pak naskočí do hry, to je otázka. Nezjišťoval jsem si, jestli je zraněný, ale počítám s tím, že nastoupí," uvedl Šilhavý.
"Tomáš má velkou kvalitu, s ním by zápas stoupl o určitý level. Z našeho pohledu bych si přál, ať se prosadí v dalších zápasech, ať si počká," usmál se Šilhavý s tím, že zvláštní taktiku na Rosického nechystá.
Jeho svěřenec Jaromír Zmrhal, který svým gólem rozhodl loňské derby na podzim, doufá, že si zahraje proti Rosickému. "Odmalička jsem měl Tomáše Rosického jako fotbalový vzor. Takže bych byl rád, kdyby nastoupil a kdybych si proti němu mohl zahrát," řekl novinářům Zmrhal.
"To, že Sparta nemusí být úplně v pohodě, neznamená, že se dobře nepřipraví na derby. My jsme do toho šli kolikrát z pozice outsidera a párkrát jsme vyhráli," podotkl Zmrhal. "Byli jsme na konci tabulky, oni druzí nebo první a gólem Martina Latky jsme přesto vyhráli. V tomhle je derby výjimečný zápas, že to může dopadnout úplně jakkoliv," řekl.
Na jaře Slavia na Letné vedla 1:0, ale Sparta po poločase třemi góly skóre otočila. "Já jsem nehrál. Začali jsme dobře, aktivně, po gólu jsme se trošku zatáhli. Nevím, jestli jsme se začali bát o výsledek. Sparta nás začala tlačit a nevydrželi jsme tlak. Teď musíme hrát aktivněji," dodal.