Čechům se v Curychu dařilo. Špotáková, Marcell i Svobodová jsou na ME ve finále

- Sport autor: Ondřej Neufus

Čeští sportovci se dostali do finále ve skoku o tyči, vrhu koulí i hodu oštěpem. Na ME v Curychu tak máme šance na medaile. Do semifinále postoupil v běhu na 400 metrů překážek Michal Brož. Špotáková se po hodu nechala slyšet, že je s výkonem spokojená, ale bude muset navštívit fyzioterapeuta. Svým hodem ovšem do finále postoupila bez problému.

Barbora Špotáková

Barbora Špotáková,zdroj: Getty Images

Česká oštěpařka Barbora Špotáková neměla v úterní kvalifikaci na mistrovství Evropy v Curychu žádný problém, v prvním pokusu lehce hodila 59,99 metru a snadno postoupila do čtvrtečního finále.

Dařilo se také tyčkařce Jiřině Svobodové, obhájkyni titulu, které k dělenému vítězství v kvalifikaci stačil první úspěšný pokus na výšce 445 centimetrů a v boji o medaili bude už v úterý také Jan Marcell, který postoupil jako jediný z trojice českých koulařů.

Do semifinále postoupil z rozběhu na 400 metrů překážek v letošním maximu 49,90 Michal Brož, naopak vyřazeni jsou další tyčkařky Romana Maláčová a Rebeka Šilhanová, Diana Mezuliáníková v běhu na 1500 metrů, oštěpařky Nikol Ogrodníková a Petra Andrejsková, všichni čtyřstovkaři Daniel Němeček, Patrik Šorm a Jan Tesař a obě překážkářky Lucie Škrobáková a Lucie Koudelová.

"Ušetřila jsem 99 procent energie," radovala se s úsměvem Špotáková v narážce na svůj úterní výkon. Házela prý zhruba na 70 procent. "Jen jsem si včera trochu hnula se zády, tak musím zajít k fyzioterapeutům, abych byla ve čtvrtek připravena," prohlásila. "Budu se soustředit na sebe a myslet na sedmdesátku," doplnila.

Bronzový medailista z loňského halového ME v Göteborgu ve vrhu koulí Ladislav Prášil obsadil v kvalifikaci první nepostupové třinácté místo, Tomáš Staněk byl hned za ním čtrnáctý.

Marcellovi stačil k postupu vrh dlouhý 20,09 metru, který sice byl o centimetr kratší než požadovaný limit, ale devětadvacetiletý koulař a diskař byl osmý a postoupil tak do svého prvního velkého finále v kariéře. Naopak Prášil se letos trápí kvůli zranění a předvedl výkon 19,83 metru a k postupu mu chybělo 5 centimetrů. Staňkův výkon měl hodnotu 19,61 metru. Finále je na programu v 19:34.

"Pro mě to je tragédie závodit v deset ráno. Ten druhý a nejdelší hod byl zajišťovací tak na 70 procent, snad to bude lepší večer," doufal Marcell. Ví, že má na výkon kolem 20,60 metru. "Ale musím házet hlavou, ne silou," řekl. "Medaile bude na hranici 21 metrů," uvedl. Litoval, že postoupil sám. "Člověk se rozptýlí, když tam není sám, jsou to kamarádi," řekl.

V soutěži desetibojařů se Adam Sebastian Helcelet po třetí disciplíně vrhu koulí do dálky posunul do elitní desítky se ziskem 2514 bodů, juniorský mistr světa Jiří Sýkora je jednadvacátý (2358) a Marek Lukáš o místo za ním (2321). Helcelet vrhl koulí 14,90 metru a na svůj výkon z Götzisu (8001) má průběžný náskok 22 bodů.

Tagy: Švýcarsko atletika mistrovství evropy vrh koulí hod oštěpem skok o tyči Curych

Zdroje: ČTK