České Budějovice jsou po roční pauze opět volejbalovými mistry

- Sport autor: Jakub Procházka

Volejbalisté Českých Budějovic vybojovali čtvrtý mistrovský titul za posledních pět let a celkově šestý v historii klubu. Ostravu v pondělí doma porazili 3:1 a finálovou sérii vyhráli 4:1 na zápasy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Trenér Petr Brom uzavřel své úspěšné působení na jihu Čech navíc letošním ziskem Českého a Česko-slovenského poháru, od příští sezony si vymění místo s koučem Příbrami Janem Svobodou. 

"Jsem na hráče pyšný. Ani jedna série v play off nebyla jednoduchá, kluci skvěle bojovali," řekl Brom. "Vážím si každé medaile, i té bronzové z loňska. Na konci zápasu diváci křičeli mé jméno, to potěší každého, v Českých Budějovicích je skvělé publikum. Vážím si diváků i hráčů," vykládal dojatý kouč, který pro svého nástupce Svobodu uhrál účastnické místo v Lize mistrů.

Spolu s Bromem si užili mistrovské oslavy v dresu Jihostroje už počtvrté od roku 2007 bývalý blokař a současný asistent Pochop, nahrávač Sládeček, blokař Mach a smečař Čajan. Dnes jim znovu aplaudovala přeplněná hala, která praskala ve švech a je největší baštou v mužské extralize. Na páté finále dorazilo 2500 diváků. 

"Za zlatem nás hnali diváci"

Domácí Jihostroj se v posledním zápase sezony musel obejít bez kapitána Sukuby, kterého na hřiště nepustil výron kotníku ze čtvrtého duelu v Ostravě, kde českobudějovičtí hráči prohráli. Jako by si chtěli oslavy nechat do domácí haly. Na pozici kapitána se vrátil letos pětačtyřicetiletý Pochop, ale podle očekávání se v základní sestavě neobjevil. 

Domácí volejbalisté se v prvním setu dostali do vedení a dařila se jim především obrana na síti. V závěru sady se však stejnou zbraní prosadili také ostravští Kubala se Sobotkou a první set skončil těsnou výhrou DHL 25:23. Pak se ale karta obrátila. Sládeček skvěle hledal své útočníky, Jihostroj začal mít jasně navrch a na kurtu si počínal jako uragán. K nezastavení byl zejména univerzál Motys a před bouřícím publikem vyhráli domácí zbývající tři sety se 16, 17 a 19 body. 

"Doma nás hnali za zlatem diváci, nemohli jsme nic jiného než vyhrát. Jsem strašně spokojený a šťastný a těším se na oslavy," radoval se univerzál Radek Motys, který si na sezonu 2008/09 odskočil z jihu Čech právě do Ostravy. 

Ostrava: Stříbro po třech letech

České Budějovice se vrátily na domácí trůn po roční pauze a loňském kralování Kladna a potvrdily pozici nejúspěšnějšího klubu samostatné české extraligy. Předseda svazu Zdeněk Haník dnes dekoroval i svého syna, který nahrává za stříbrnou Ostravu. 

"Vždy vyhraje ten lepší. My prohráli doma, to se ve finálové sérii nesmí stát. Ještě jsme chtěli vrátit finále do Ostravy, nemuseli jsme poslední zápas prohrát, jenomže to bychom nesměli udělat tolik chyb," řekl kouč DHL Zdeněk Šmejkal, jenž ve své první sezoně u mužstva získal stříbrné medaile, které Ostrava zopakovala po třech letech.

Tagy: Ostrava budejovice titul volejbal liga

Zdroje: ČTK