České hry: Finové porazili Švédy, Češi jsou tak už jistými vítězi

- Sport autor: Jakub Procházka

Hokejisté Finska porazili na Českých hokejových hrách v Brně Švédsko 2:0 a s předstihem pomohli domácí reprezentaci k vítězství na čtvrtém turnaji seriálu Euro Hockey Tour. Pro Aloise Hadamczika v roli kouče národního týmu je to vůbec první triumf na turnaji EHT.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Češi, kteří porazili Finy a Rusy, tak už nemohou být v konečném hodnocení turnaje předstiženi, přestože vítěz duelu Finsko-Rusko se na ně ještě teoreticky může bodově dotáhnout. 

Finové v neděli nasadili do hry nově čtveřici posil z NHL. Obránce Salmelu, Lepista i útočné duo Mikko Koivu, Tuomo Ruutu zařadil kouč Jalonen do elitní formace. 

Koivu se mohl již při prvním střídání zapsat mezi střelce, ale z dobré pozice přestřelil a předznamenal střelecké trápení obou celků. Finové i Švédové spálili řadu šancí a diváci v hale Rondo, kterých i na druhý dnešní duel přišlo více než pět tisíc a vytvořili oběma celkům výbornou atmosféru, museli na gól čekat až do druhé třetiny. 

Rozhodla minela brankáře Fastha

Jako první se prosadili hráči Suomi. Nokelainenovi k brance vydatně pomohl gólman Fasth, jenž při švédské přesilovce špatně rozehrál puk. Pro útočníka Jokeritu Helsinky nebyl problém trefit odkrytou branku. Vzápětí mohl zvýšit vedení Aaltonen, ale nastřelil jen tyč. Na brankové konstrukci skončila i Rundbladova střela na druhé straně. 

Švédové se snažili vyrovnat, tlačili se do útoku, ale bezchybného Lassilu nepřekonali. Naopak opět inkasovali. Při power play byl vyloučen Petrasek, místo závěrečného náporu se hráči Tří korunek bránili v oslabení a Niskala upravil na 2:0 pro Finsko, které znovu odsunulo český tým na poslední místo v tabulce Euro Hockey Tour.

Tagy: Švédsko Finsko hokej turnaj

Zdroje: ČTK