Česko má jistou semifinalistku Wimbledonu! A poprvé v historii 3 tenistky v elitní osmičce

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 6. 2014 21:45) - Tenis autor: Lucie Hyblerová

České tenistky pokračují v dobývání dvouhry ve Wimbledonu. Do čtvrtfinále grandslamu na londýnské trávě postoupily poprvé 3 v jednom ročníku  vítězka turnaje z roku 2011 Petra Kvitová, spolu s ní Lucie Šafářová a Barbora Záhlavová-Strýcová. Česko má navíc jistou semifinalistku, protože Kvitová se zítra střetne se Záhlavovou-Strýcovou. Šafářovou čeká Ruska Jekatěrina Makarovová.

Petra Kvitová (vlevo) a Barbora Záhlavová Strýcová proti sobě nastoupí ve čtvrtfinále.

Petra Kvitová (vlevo) a Barbora Záhlavová Strýcová proti sobě nastoupí ve čtvrtfinále.,zdroj: Getty Images

První do čtvrtfinále postoupila Šafářová, která v českém osmifinále nedala šanci 19leté kvalifikantce a další krajance Tereze Smitkové a za 48 minut vyhrála 6:0, 6:2. Záhlavová-Strýcová pak vyřadila bývalou světovou jedničku Caroline Wozniackou z Dánska 6:2 a 7:5. Po krátké dešťové pauze nastoupila Kvitová a za 61 minut porazila deblovou světovou jedničku Číňanku Pcheng Šuaj 6:3 a 6:2.

Teprve 24letá Kvitová je už při své 7. účasti ve Wimbledonu popáté za sebou ve čtvrtfinále. Vedle triumfu v roce 2011 byla o rok dřív v semifinále. Šafářová i Záhlavová-Strýcová jsou ve Wimbledonu mezi nejlepšími osmi poprvé. "Je zajímavé, že jsou 3 Češky ve čtvrtfinále. Je to jeden z nejlepších českých grandslamů z pohledu žen. A jelikož hraju s Bárou, máme jistou semifinalistku, což je skvělé," řekla Kvitová. "Nevím, proč se nám tak daří. Možná proto, že v zimě hrajeme na rychlých površích, proto nám to na trávě tak jde."

Kvitová v utkání s Pcheng Šuaj výborně podávala. Soupeřce nabídla jen jeden brejkbol, který suverénně odvrátila. Jinak hrála dlouhé a razantní míče a většinou měla ve výměnách převahu. "Nelze srovnávat letošní ročník s rokem 2011, kdy jsem vyhrála. Teď jsem o něco zkušenější, ale zase hraju pod větším tlakem. Zatím se mi daří, ale s Bárou mě čeká hodně těžký zápas," tušila česká jednička.

Čtvrtfinále dvouhry žen je ve Wimbledonu na pořadu už v úterý. Kvitová vede vzájemnou bilanci se Záhlavovou-Strýcovou 3:1 na zápasy, naposledy se obě střetly předloni.

Smitkové vzala šanci na rekord suverénní Šafářová

Záhlavová-Strýcová navázala proti Wozniacké na výkon z 3. kola, ve kterém porazila 2. hráčku světa Li Na z Číny. I proti Dánce hrála agresivněji a především pestře. Vedle výměn od základní čáry dokázala míč šikovně zkrátit za síť, dojít si k síti pro vítězný bod a předvést už tak málo vídaný prvek, jakým je servis-volej.

Sedmadvacetiletá Šafářová je v grandslamovém čtvrtfinále po 7 letech. Dosud jedinkrát to dokázala na Australian Open v roce 2007. Ve čtvrtfinále bude hrát s Ruskou Makarovovou, jež nečekaně hladce 6:3, 6:0 porazila 4. nasazenou Agnieszku Radwaňskou z Polska. S turnajovou dvaadvacítkou MakarovovouŠafářová vyrovnanou bilanci 1:1, na trávě spolu ještě nehrály.

Třiadvacátá nasazená Šafářová předvedla v utkání s grandslamovou debutantkou Smitkovou (175. v žebříčku WTA) precizní výkon. V prvním setu neudělala chybu, hrála razantně i přesně a nervózní soupeřce nadělila za 21 minut "kanára". Šafářová měla dál zápas pod kontrolou a od stavu 1:2 získala ve 2. sadě 5 her. V utkání udělala pouhé 4 nevynucené chyby, z toho 3 byly dvojchyby. "Lucka hrála skvěle, nedala mi šanci. Smetla mě," řekla Smitková, která mohla postoupit do čtvrtfinále Wimbledonu jako nejníž postavená hráčka ve světovém žebříčku v Open éře.

Tagy: tenis české tenistky sport Wimbledon 2014

Zdroje: ČTK