Český biatlon zrychlil o 4 vteřiny. A kvůli zradě vyhodil servismana

- Ostatní sporty autor: von

O víkendu začne prvním závodem Světového poháru v Östersundu nová sezóna. Češi v ní chtějí navázat na minulé úspěchy, kvůli čemuž provedli v týmu několik radikálních řezů. Mají nového trenéra mužů, po problémech s Bělorusy i nového šéfa servisu a po letní přípravě i rychlejší střelbu.

Čeští biatlonisté trénovali v létě rychlejší střelbu

Čeští biatlonisté trénovali v létě rychlejší střelbu,zdroj: Profimedia.cz

"Každá sezona je stejná, na začátku je takové to chvění uvnitř, že nevíte, na čem jste. Neměli jsem co do činění s konkurencí, po prvních závodech bude člověk moudřejší. Po Östersundu budeme vidět, jestli se něco stalo špatně nebo dobře," řekl dnes na tiskové konferenci šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Pozornost bude upřena na obhájkyni celkového vítězství v seriálu Gabrielu Koukalovou, která ale má za sebou hektické léto se zdravotními problémy a po posledním soustředění ve finském Vuokatti zůstala na severu, aby dohnala manko. "Jsou tam spolu s Michalem Krčmářem, nechtěli jsme, aby cestovala sem a tam," vysvětlil Rybář.

Biatlon rozhodují vteřiny

Právě šéftrenér byl hlavním iniciátorem změn u týmu. První bylo rozvázání spolupráce s německým servismanem Danielo Müllerem, který na jaře jednal o novém angažmá s Bělorusy, aniž by to Čechům řekl. "Pak si to chtěl rozmyslet, ale už nebylo cesty zpátky," komentoval to šéf svazu Jiří Hamza. Jeho místo zaujme Žídek, jenž v minulé sezoně mazal lyže Kanaďanům. "Jsem rád, že máme zase ryze český tým," radoval se Rybář.

Ke změně došlo v trenérském vedení. U mužů nahradil Málek dosavadního kouče Marka Lejska, který se přesunul k rezervnímu týmu B. "Předcházelo tomu velké rozhodování, je to pro mě obrovská výzva, dostat se do týmu, který má výsledky," řekl Málek, dosavadní klubový trenér z Letohradu.

Věří, že se profesně dokáže posunout. "Měl jsem obavy, jestli na to mám, ale tady to není jen o jednom člověku, jsem součástí fungujícího týmu. Doufám, že se začlením a přinese to nějaké ovoce," věřil Málek.

Na zrychlení střelby Rybář pracoval s týmem proto, že to vyplynulo z výsledků analýz výkonů závodníků. "Občas nás těch pár sekund připravilo o pěkné výsledky," upozornil Rybář. "Uvidíme na závodech. Nechci být skeptický, ale v tréninku jde všechno většinou líp než v závodu. Musí si to každý zažít a vyzkoušet, uvidíme," prohlásil.

Vrcholem bude Nové Město

Vrátit se na stupně vítězů po nepříliš vydařené sezoně bude chtít Ondřej Moravec. I proto, že letos měl klidnější přípravu než loni, kdy kupoval dům, stěhoval se a čekal narození potomka. "Všechno letos bylo o dost jednodušší, loňský stres jsem rozhodně neprožíval. Je to diametrální rozdíl v pozitivním smyslu," upozornil Moravec.

Také Veronice Vítkové se stýská po stupních vítězů, kde se v předminulé sezoně pohybovala často. "Chyběl k tomu několikrát kousek, většinou na střelnici. Doufám, že v letošní přípravě se mi podařila střelba stabilizovat a vrátím se k výsledkům předchozích sezony, kdy jsem dokázala jezdit na pódiových umístěních," prohlásila.

Český biatlon stále těží z popularity a je finančně zabezpečen na další rok. "Sponzorský pool zůstává prakticky stejný, podařilo se nám udržet tu partu," pochvaloval si Hamza. Vrcholem sezony bude prosincový Světový pohár v Novém Městě na Moravě a světový šampionát v únoru v Hochfilzenu. "Po loňských čtvrtých místech se zase budeme snažit o medaili," prohlásil.

Tagy: biatlon

Zdroje: ČTK