Český pokerový král Staszko vyhrál ve městě hříchů 98 milionů!

- Ostatní sporty autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Český hráč Martin Staszko skončil na druhém místě ve finále Světové série v pokeru, které se konalo v americkém Las Vegas. Rodák z Třince díky výhře získá v přepočtu kolem 98 milionů korun, což je zdaleka nejvyšší česká výhra v této hře. V souboji o titul neoficiálního mistra světa v pokeru Staszko v dramatickém střetnutí plném zvratů podlehl Němci Piusi Heinzovi.

Svůj výsledek označil český hráč za obrovský úspěch, v nějž před úvodní částí turnaje v červenci nevěřil. "Než jsem měl v létě letět do Vegas na úvodní část turnaje, tak jsem nemohl předpokládat, že takové výhry dosáhnu. Z tohoto pohledu je to obrovský úspěch. Když už je člověk tak blízko vítězství, tak i mírné zklamání. Ale druhé místo je krásné a ty vyhrané peníze mně snad budou stačit do konce života," řekl.

Staszko do užšího finále turnaje postupoval ze třetího místa s nejmenším počtem žetonů. Brzy se mu ale podařilo z turnaje vyřadit Američana Bena Lamba, nejúspěšnějšího hráče letošní Světové série v pokeru. Nakonec nestačil jenom na 22letého Němce.

Ještěže tomu nerozumím, jinak by mě trefil šlak

Závěrečný pětihodinový souboj dvou nejlepších hráčů nebyl dlouho rozhodnutý. Pius Heinz v něm za Staszkem i zaostával, nakonec ale hru otočil a po více než 300. rozdání karet nakonec triumfoval. Získal tak i zlatý náramek pro neoficiálního mistra světa v pokeru.

Napínavý souboj v sále hotelu Rio sledovalo několik stovek diváků, mezi nimiž byla i hrstka Staszkových fanoušků. Svého oblíbence ale podporovali neúnavně. Souboj sledovali i Staszkovi rodiče. "Ještěže tomu nerozumím, jinak by mě trefil šlak," řekl v jednu chvíli jeho tatínek.

Jeho syn i přes neúspěch v závěrečném souboji získal nejvyšší českou výhru v pokeru ve výši asi 5,4 milionu dolarů (kolem 98 milionů korun). Jak uvedl ještě před zápasem, zdaní ji zřejmě v Česku. V ČR se jeho výhra bude danit 15 procenty, ve Spojených státech by to bylo mnohem více.

Výhra bude zdaněna buď ve Spojených státech nebo v Česku

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob dnes řekl, že ministerstvo zatím nemá ohledně této výhry dostatek informací. V úvahu proto připadají dvě varianty zdanění - buď bude výhra zdaněna ve Spojených státech nebo v Česku. "Pokud je výherce českým daňovým rezidentem a zdroj příjmů je v USA, bude dále nutné vzít v úvahu příslušná ustanovení smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a USA," podotkl Jakob.

Podle Tomáše Hunala ze společnosti PwC ČR mezinárodní daňová pravidla dávají v případě sportovců hlavní právo na zdanění výhry státu, kde je výhra získána. "V praxi tento stát zpravidla uplatní srážkovou daň na výhru a sportovci poukáže pouze zbývající částku," uvedl. Výhry v individuálním profesionálním sportu se v ČR považují za příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Sportovec musí ze zahraniční výhry zaplatit nejenom daň, ale také náklady na trenéry, vybavení, ubytování či letenky. "V daňovém přiznání tento sportovec, tuzemský daňový rezident, tedy sice přizná příjem z výhry v zahraničí, ale zároveň si od základu daně odečte i náklady a případně si také odečte daň sraženou v zahraničí. Ke skutečnému zdanění v ČR tak ze zahraniční výhry obvykle nezbude mnoho," dodal.

Staszko nyní také očekává vyšší zájem sponzorů, připravuje se i na velkou pozornost médií, která si ho všimla už po červencové úvodní části turnaje.

Už nyní je v marketingové první lize

Podle prezidenta Asociace českých reklamních agentur Pavla Brabce má Staszkův úspěch značný reklamní potenciál. "Už nyní je v marketingové první lize," podotkl Brabec. "Staszko má navíc silný příběh. Je to rozvedený muž z malé postkomunistické země, dělník se silnou vůlí, který se vypracuje mezi pokerovou elitu světa. To se dobře prodává," dodal.

Do hlavní soutěže Světové série, která začala 7. července, zasáhlo 6865 hráčů ze 105 zemí včetně devíti Čechů.

Staszko se se svou výhrou, k níž letos ještě přidal desítky tisíc dolarů na výhrách z jiných turnajů, zařadil po bok nejlépe placených českých sportovců. V současnosti je nejvíce vydělávajícím fotbalový brankář Petr Čech s ročním příjmem kolem 145 milionů korun. V hokeji je na tom nejlépe Martin Erat, který si v této sezoně vydělá v NHL šest milionů dolarů (zhruba 110 milionů korun). Letos se k nejlépe zaplaceným českým sportovcům připojila tenistka Petra Kvitová s 94 miliony korun.

TISCALI.CZ TEXTOVÝ ONLINE PŘENOS:

OBNOVIT STRÁNKU

9.35 - Několik snímků z přímého přenosu stanice ESPN:

Oba hráči před rozdáním poslední hry turnaje.

Radující se neoficiální mistr světa v pokeru pro rok 2011, Pius Heinz.

Martin Staszko gratuluje Heinzovi k vítězství.

Trofej pro světového šampiona, zlatý náramek WSOP, v rukou jeho nového majitele.

9.21 - Pius Heinz je novým šampiónem, držitelem zlatého náramku WSOP a čerstvým majitelem 8 711 956 dolarů.

9.20 - Martin Staszko obsadil druhé místo v Main Eventu WSOP 2011. Martin šel all-in před flopem s , Pius Heinz držel ale a samozřejmě dorovnal. Jedna hra o 3 miliony dolarů mohla začít. Board v podobě Martinovi nepomohl a za druhé místo si odnáší z Las Vegas 5 433 086 dolarů.

9.15 - Už nyní vidíme nejdelší heads-up souboj Main Eventu WSOP od roku 2004.

9.10 - Zklamaný Martin Staszko poté, co Pius Heinz na jeho úkor zdvojnásobil počet svých žetonů a dostal se do velkého vedení..

9.04 - Na začátku 43. levelu, kdy se blindy zvýšily na 1 200 000/2 400 000 a ante činí 300 000, se svého velkého okamžiku dočkal Pius Heinz. Před flopem zvyšoval na 7,9 milionu, Staszko jej dorovnal. Po flopu  Němec pokračoval v sázení, ale Martin jeho raise navýšil na 17,5 milionu. Heinz vzápětí poslal all-in a Staszko, narozdíl od prvního případu, dorovnal s flash draw a inside-straight draw. Jeho  ale bohužel nestačilo na , protože na turn přišla a na river . Stav žetonů:

Pius Heinz - 162 300 000
Martin Staszko - 43 600 000

8. 57 - Stav žetonů na začátku dalšího levelu:

Martin Staszko - 124 750 000
Pius Heinz - 81 150 000

8.46 - Hráči mají nyní desetiminutovou pauzu, po které se budou opět zvyšovat povinné sázky.

8.38 - Stav žetonů po prvním Heinzově all-inu:

Martin Staszko - 132 800 000
Pius Heinz - 73 100 000

8.37 - Hra je nyní skutečně jako na kolotoči, Staszko nyní ztratil ve dvou po sobě jdoucích hrách více než 16 milionů v žetonech. V druhé jménované hře Heinz vsadil před flopem 4 miliony a po callu od Staszka dealerka vyložila na stůl . Staszko se následně pokusil o check-raise na 10,2 milionu, ale Heinzův all-in jej od další hry odradil. Přenos ESPN poté ukázal, že Heinz vsadil všechny své žetony s , Staszko bohužel zahodil svoje flush draw s  - byl by velkým favoritem...

8.23 - Velmi pěkná hra od Staszka. Před flopem Heinz vsadil 4 miliony, Staszko dorovnal na po flopu  se dočkal od Heinze další sázky ve výši 4,5 milionu. Český hráč ale zkusil bluf a re-raisnul na 10 milionů s v ruce. Heinz zahodil své a po několika posledních hrách vypadá poměrně frustrovaně...

8.15 - Po další hře, ve které Staszko re-raisnul před flopem Heinzovu sázku a dočkal se foldu, vypadá stav žetonů následovně:

Martin Staszko - 156 200 000
Pius Heinz - 49 700 000

8.12 - A situace se opět otáčí ve Staszkův prospěch. Poté, co se Heinz dostal nad 90 milionů v žetonech, odehrála se velmi důležitá hra, ve které Martin držel dva páry a Heinz se pokusil o bluf za 6 milionů na riveru. Martin re-raisnul na 17 milionů a Heinz pochopitelně zahodil.

8.05 - Heinz se nyní na Martina takřka dotáhl. Martin vsadil před flopem 4,2 milionu, Heinz ovšem re-raisnul na 10,4 milionu. Heinz dorovnal a na flopu oba hráči viděli . Heinz vsadil 10,5 milionu a Staszko po chvíli přemýšlení zahodil.. A udělal velmi dobře - Heinz držel na ruce , Martin měl pouze . Velké štěstí, že na flop nepřišel král nebo královna...

7.50 - Aktuální stav:

Martin Staszko - 129 000 000
Pius Heinz - 76 900 000

7.47 - Heinz pomalu ukrajuje ze Staszkova náskoku, stav už je znovu takřka vyrovnaný. Daniel Negreanu, který na svém Twitteru celou noc popisoval jednotlivé hry a hádal karty obou hráčů píše, že sledování podobně dlouhého heads-upu je trochu únavné. Pro většinu pokerových fandů sledující sestříhané pokerové show v televizi může jít skutečně trochu o rozčarování z toho, jak dlouho hra trvá, ovšem nezapomínejme, že mezi prvním a druhým místem je rozdíl tří milionů dolarů!

7.33 - Martin už měl v jednu chvíli trojnásobek Heinzových žetonů, ale Němec se opět trochu vzepjal a nyní je zhruba na polovině počtu Martinových chipů.

7.22 - Aktuální stav žetonů:

Martin Staszko - 143 300 000
Pius Heinz - 62 600 000

7.15 - Staszko nyní vyhrál další velkou hru a dostal se do většího vedení. Před flopem ani jeden z hráčů nezvyšoval, na flopu pak přišla sada . Dva checky poslaly na turn další kartu, a sice . Heinz vsadil 3 miliony, ale dočkal se re-reaisu od Martina na 7,5 milionu. Dlouho přemýšlel, ale dorovnal. Po riveru Heinz opět checknul, ale Staszko vsadil 10 milionů. Esfandiari ve studiu tvrdil, že Staszko zahrál hru velmi neobvykle, a že by Heinz měl callnout. Němec poslechl, ale nebyl to dobrý tah. Martin držel a s postupkou zničil Heinzův top pár.

7.12 - Čeští fanoušci fandí v sále jako na fotbale, atmosféra je stále velmi rozjitřená...

7.03 - Ani jeden z hráčů hře výrazně nedominuje, po flopu se v posledních minutách spíše opatrně checkuje. Martin před chvílí checknul i spárovanou královnu, což je ve hře zbývajících dvou hráčů velmi opatrné. Martinovi ale chodí karty, což je skvělé.

7.00 - Aktuální stav žetonů:

Martin Staszko - 119 000 000
Pius Heinz - 86 900 000

6.53 - Martin hned na začátku dalšího levelu získal zpět svůj náskok na Heinze a opět vede.

6.45 - Jsme v levelu 42, blindy 1 000 000/2 000 000, ante 300 000. Antonio Esfandiari ve studio ESPN chválí Staszka  a po šedesáti hrách odehraných v heads-upu tipuje, že v tomto levelu hra skončí.

6.29 - V aktuální desetiminutové pauze je Stazsko v souboji s Heinzem trochu pozadu, aktuální stav žetonů vypadá následovně:

Pius Heinz - 116 900 000
Martin Staszko - 89 000 000

4.41 - Martin Staszko se v heads-upu poprvé dostává do vedení:

Martin Staszko - 110 650 000
Pius Heinz - 95 250 000

4.12 - Přestávka

3.50 - Heinz je nyní v poměrně dobré situaci a zvyšuje pomalu ale jistě svůj náskok:

Pius Heinz - 135 100 000
Martin Staszko - 70 800 000

3.16 - Martin Staszko se poprvé usmál!

3.15 - Ben Lamb končí na třetím místě! Držitel titulu Hráč roku WSOP vypadl hned ve třetí hře zúženého finále a bere za třetí místo 4 021 138 USD! Lamba vyřadil se svým párem jacků kdo jiný než Martin Staszko!

3.08 - A hned druhá hra vynáší Martina Staszka do průběžného vedení! Tentokrát si vzal na paškál Pia Heinze. Staszko před flopem zvýšil s na 3 miliony a Heinz dorovnal z velkého blindu. Na boardu se Martin nezalekl nebezpečného esa a vsadil další 3 miliony. Heinz dorovnal. Na turnu se oba hráči dočkali , která nikomu nepomohla a oba hráči checknuli. S na riveru už ale Martin opět vsadil, a to 4,5 milionu. Heinz tentokrát navýšil na 14,2 milionu, ale Martin odvážně dorovnal. A vyplatilo se. Aktuální stav žetonů:

Martin Staszko - 106 200 000 chipů
Pius Heinz - 87 200 000
Ben Lamb - 12 500 000

3.05 - Velmi drsný začátek - Martin Staszko zdvojnásobil své žetony hned v první hře dohrávky finále! Obětí byl Ben Lamb, jehož nestačilo na Staszkovu dvojici sedmiček. Staszko má rázem 85,6 milionu, zatímco favorit Ben Lamb je jen na 12 milionech v žetonech!

Tagy: poker

Zdroje: ČTK