Českým tenistům start US Open nevyšel. Plíšková nestačila na kvalifikantku

- Tenis autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Během prvního dne se na dvorcích US Open představilo šest českých tenistů a tenistek, do druhého kola turnaje však postoupily pouze Denisa Allertová, která vyřadila světovou desítku Carlu Suárezovou, a Tereza Smitková. První kolo naopak bylo nad síly Karolíny Plíškové, Kláry Koukalové, Kateřiny Siniakové a Radka Štěpánka, který svůj zápas skrečoval. 

Turnajová sedmička Karolína Plíšková vypadla v prvním kole

Turnajová sedmička Karolína Plíšková vypadla v prvním kole,zdroj: Profimedia.cz

Allertová dokázala poprvé v kariéře porazit hráčku světové desítky. "Jsem strašně ráda, že to dopadlo takhle skvěle. Mám ještě euforii po zápase a myslím, že mi to dojde až později. Jsem ráda, že jsem porazila tak skvělou hráčku," zářila.

V letošním roce se Allertová představila poprvé v hlavních soutěžích všech grandslamových turnajů a na každém 1. kolo zvládla. "Musím říct, že se to povedlo hodně dobře, to jsem nečekala," řekla. Projít poprvé do 3. kola se pokusí buď proti Američance Vanii Kingové nebo Italce Robertě Vinciové. "Budu věřit, doufat a bojovat, aby se i to druhé kolo podařilo zlomit," řekla Allertová.

Plíšková schytala debakl od kvalifikantky, Štěpánek skrečoval

Plíšková nestačila na Annu Tatishviliovou a s Američankou, která do hlavní soutěže postoupila z kvalifikace, prohrála za necelou hodinu 2:6, 1:6. Siniaková při premiéře v hlavní soutěži prohrála s patnáctou nasazenou Polkou Agnieszkou Radwaňskou 2:6, 3:6.

Pro Štěpánka skončil třináctý start na US Open skrečí ve čtvrtém setu úvodního zápasu, kdy se mu začala točit hlava a zablokovaly se mu svaly na krční páteří. Duel s Marselem Ilhanem vzdal po téměř dvou a půl hodinách hry. S tureckým soupeřem v té chvíli prohrával 0:6, 6:2, 4:6 a 2:3.

Turnajová osmička Plíšková dokázala v duelu s Tatishviliovou, 121. hráčkou žebříčku WTA, udržet jen dvakrát za celý zápas servis. "Co se stalo? Nevím. Asi blbej den. Na druhou stranu ona šla do všeho úplně naplno, tlačila mě od prvního míče. Zahrála neskutečný zápas," řekla Plíšková.

Dokonce mimo své zvyky zkusila jít po prvním setu na toaletu. "Pokračovalo to tak jak v prvním setu. Asi jsem neměla svůj den a nebyla tam tak hlavou, jak bych měla být. A ona byla odvážnější a kolikrát mi ustřelila i první servis, na což nejsem zvyklá. Bylo to spíš o ní," řekla Plíšková.

Ani na US Open se tak Plíšková, která letos vyhrála jeden turnaj WTA a ještě čtyřikrát hrála finále, nedočká grandslamového průlomu. Na prestižních akcích se české trojce nedaří, nejdále došla do třetího kola vloni v New Yorku a letos na Australian Open. V Roland Garros a ve Wimbledonu se v této sezoně rozloučila ve druhém kole. "Jsem ráda, že už letos není grandslam," prohlásila.

Šestatřicetiletému Štěpánkovi, jehož maximem ve Flushing Meadows ve dvouhře bylo osmifinále z roku 2009, se začala motat hlava za stavu 1:1 ve čtvrté sadě. "Když jsem se ve čtvrtém setu podíval nahoru, tak se mi točil celý svět. Za tři čtyři gamy jsem nemohl dál pokračovat, bylo to na sílu vůle," řekl tenista.

Nepomohlo mu ani ošetření na dvorci. "Mysleli si, že to je kvůli vlhkosti a počasí, ale to s tím nemělo nic společného. Říkali, že to je svalového rázu. Kdyby to tak bylo, tak by to bylo zlatý," řekl.

Deblový šampion z roku 2013 doufá, že nastoupí do čtyřhry, do které je přihlášen v páru s dalším veteránem, sedmatřicetiletým Tommym Haasem z Německa. "V úterý se mi pokusí svaly uvolnit. Doufám, že to není nic vážného a za den dva budu v pořádku a budu hrát debla," doufal Štěpánek.

Siniaková prohrála za hodinu a pět minut, Smitková jde dál

Devatenáctiletá Siniaková se letos představila na všech čtyřech grandslamových turnajích, pouze na Australian Open ale dokázala přejít přes úvodní kolo.

V prvním vzájemném utkání s bývalou světovou jedničkou Radwaňskou prohrála za hodinu a pět minut. "Jsou to nové zkušenosti, ale šla jsem na kurt s tím, že ji můžu i porazit," řekla 69. hráčka světa Siniaková. S Polkou dokázala držet ve výměnách krok, ale udělala více chyb.

"Hrála jsem zápas po dlouhé době, protože jsem měla pauzu kvůli zraněnému kotníku. Chtěla jsem se ukázat, chyby tam byly, ale nebylo to zas tak špatný. Budu pracovat na stabilnosti, aby to příště bylo lepší," doplnila.

Na US Open ukončila Smitková nelichotivou sérii šesti proher od French Open v prvním kole na turnajích WTA. "Jsem ráda, jestli se mi z toho povedlo vzpamatovat zrovna tady. Cením si toho. Člověk se necítí úplně na kurtu v pohodě, když má tolik porážek za sebou, tak jsem za to ráda," řekla stá hráčka světa.

Koukalové se na US Open dlouhodobě nedaří

Naopak Koukalová prokletí US Open nezlomila. Prohra s devatenáctou nasazenou Keysovou byla její dvanáctou v New Yorku v 1. kole v řadě. "Letos jsem byla úplně v pohodě, ani jsem nebyla nervózní. Nepřemýšlela jsem nad tím, byla jsem paradoxně asi nejuvolněnější, ale bohužel byl proti docela těžký los," řekla.

Třiatřicetiletá Koukalová se po prohrané první sadě zlepšila. Vedla nad Keysovou 4:1 a měla dva brejkboly, ale ani při jednom neuspěla. "Byla to strašná škoda. Třeba by ve třetím byla víc nervózní," posteskla si Koukalová. Se svěřenkyní bývalé světové jedničky Lindsay Davenportové prohrála za hodinu a tři minuty.

Výsledky českých tenistů a tenistek na US Open (1. kolo): 

Ilhan (Tur.) - Štěpánek (ČR) 6:0, 2:6, 6:4, 3:2 skreč

Smitková (ČR) - Mituová (Rum.) 7:6 (7:4), 6:2

Keysová (19-USA) - Koukalová (ČR) 6:2, 6:4

A. Radwaňská (15-Pol.) - Siniaková (ČR) 6:2, 6:3

Allertova (ČR) - Suárezová (10-Šp.) 6:1, 7:6

Tatishviliová (USA) - Karolína Plíšková (8-ČR) 6:2, 6:1

Tagy: grandslam US Open čeští tenisté

Zdroje: ČTK