Čeští hokejisté si na MS 2012 ve skupině zahrají i se Švédy a Rusy

- Sport autor: Jakub Procházka

Čeští hokejisté budou na příštím mistrovství světa v roce 2012, které pořádají společně Finsko a Švédsko, hrát v základní skupině B ve Stockholmu s Ruskem, domácím Švédskem, Německem, Norskem, Lotyšskem, Dánskem a Itálií.

Skupinu A v Helsinkách tvoří Finsko, Kanada, Spojené státy americké, Švýcarsko, Slovensko, Bělorusko, Francie a Kazachstán. 

Mezinárodní hokejová federace musela vyřešit složení skupin tak, aby rozdělila Švédsko a Finsko do různých dějišť, protože podle žebříčku IIHF se měly sejít v jedné skupině. 

Hrát se bude podle odlišného formátu než na dosavadních mistrovství světa. Základní část turnaje se bude hrát ve dvou osmičlenných skupinách systémem každý s každým a vždy čtyři nejlepší celky postoupí do play off. Poslední týmy v obou skupinách rovnou sestoupí. 

Hlavním dějištěm Helsinky

Hlavním dějištěm jsou Helsinky, kde jsou naplánována obě čtvrtfinále soupeřů ze skupiny A, pak i obě semifinále a boje o medaile. Češi by se tak stěhovali ze Švédska jen v případě postupu mezi nejlepší čtyři. Turnaj se hraje od 4. do 20. května. 

Změny nastaly i v systému nižších divizí. Tam bude pole účastníků rozděleno také na dvě skupiny, ale postoupit mezi elitní šestnáctku bude možné jen ze skupiny A, do níž budou zařazeny týmy na 17. až 22. příčce světového pořadí. Vítěz skupiny B, určené zemím na 23. až 28. místě, si vybojuje postup do "áčka". 

Složení základních skupin pro mistrovství světa v roce 2012 ve Finsku a Švédsku (4.-20. května): 

Skupina A (Helsinky): Finsko, Kanada, USA, Švýcarsko, Slovensko, Bělorusko, Francie, Kazachstán. 
Skupina B (Stockholm): Rusko, Švédsko, Česko, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Itálie.

Tagy: Rusko Česko hry hokej MS

Zdroje: ČTK