Dnes je sobota 19. dubna 2025., Svátek má Rostislav
Počasí dnes 16°C Polojasno

Čína chce být světovou velmocí i na fotbalovém hřišti

17. 3. 2015 – 13:39 | Fotbal | Redakce Sport.Tiscali.cz | Diskuze:

Čína chce být světovou velmocí i na fotbalovém hřišti
Na desítkách tisíc škol se bude trénovat fotbal | zdroj: Profimedia

Může se stát Čína fotbalovým gigantem? Pokud se jí podaří splnit vpravdě ambiciózní vládní plán, není důvod tomu nevěřit.

Desítky tisíc nových hřišť, schopný reprezentační tým a v budoucnu pořádání mistrovství světa. To jsou hlavní body plánu, který zveřejnil čínský kabinet. 

Až 50 tisíc čínských škol by mělo do roku 2025 nabízet fotbalový trénink. Oproti stávajícím pěti tisícům je to obrovské číslo. "Musíme rozvinout a oživit fotbal, aby bylo jasné, že jsme silný sportovní národ," píše se v prohlášení speciální komise, vytvořené za účelem zlepšení pověsti čínského fotbalu.

Aktivní je samotný čínský vůdce Si Ťin-pching. Ten nařídil vznik pracovní skupiny pro reformu čínského fotbalu. On je "kapitán", který se pokouší přivést čínský fotbal k vítězství, napsal nedávno státní list Global Times. Pokud by se v Číně podařilo uspořádat světový šampionát, byl by to pro něj významný politický úspěch, míní zase britský The Telegraph. 

S touto mimosportovní rovinou souvisí i skutečnost, že Peking vnímá fotbal také jako užitečnou formu řízení společnosti - vláda prý doufá, že by si lid mohl díky fotbalu osvojit pojmy jako jednota, transparentnost nebo rovnost. 

Čína si uvědomuje nutnost investovat nejen na "domácím hřišti". Nedávno například utratila přes 25 milionů liber (asi 953 milionů korun) za brazilské hráče. Po tamních trávnících běhaly už před časem takové hvězdy jako Didier Droga nebo Nicolas Anelka. Najdeme zde i poměrně výraznou českou stopu. Současný trenér Plzně Miroslav Koubek působil v Tchien-ťinu, záložník Marek Jarolím hrál za Chang-čou Greentown a útočník Jan Rezek za Čchang-čchun Ja-tchaj. 

Co na tom, že Superligu provázejí obvinění z korupce, na velké popularitě jí to neubírá, ligový průměr je kolem 20 tisíc. "Myslím, že v Číně je o fotbal veliký zájem. Lidé jsou jen v rozpacích z momentální výkonnosti národního týmu," řekl Cameron Wilson, redaktor blogu Wild East Football o čínském fotbale. 

Vláda podle něj lidem opakuje, že země je na vzestupu a stává se jednou z hlavních světových mocností. "Výsledky Číny v mnoha oblastech jsou ohromující - ale fotbal zatím těžce selhával. A jestli po něčem Číňané opravdu touží, pak je to respekt a uznání okolí," řekl Wilson.

Zdroje:

Předchozí článek

Američané znovu prorazili svůj dluhový strop. Co dál?

Následující článek

Utrpení po bouři. Ve Vanuatu lidé musí z nouze pít mořskou vodu