Další překvapení: Slovensko prohrálo s Lotyšskem 3:5

- MS hokej autor: Sebastian Kantor

Hokejisté Slovenska prohráli na mistrovství světa ve skupině hrané v Helsinkách s Lotyšskem 3:5. Obhájci stříbra vedení českým koučem Vladimírem Vůjtkem třikrát inkasovali již v průběhu první třetiny, kterou prohráli 1:3, a zkomplikovali si tak boj o postup do čtvrtfinále. Lotyši, kteří byli do dnešního zápasu jediným účastníkem turnaje bez bodového zisku, své naděje naproti tomu oživili. Hattrick v dresu vítězů zaznamenal útočník Lauris Darzinš.

Slovensko - Lotyšsko

Slovensko - Lotyšsko,zdroj: Getty Images

Začátek duelu byl hodně divoký, neboť již v čase 1:23 nemohl ani jeden z gólmanů pomýšlet na vychytání čistého konta. Skóre otevřel po pouhých 15 vteřinách Cipulis. Radost Lotyšů z teprve pátého gólu na šampionátu trvala ale jen velmi krátce, neboť Záborský potvrdil svou herní pohodu na turnaji a střelou bez přípravy pokořil Gudlevskise. V další šanci neuspěl Miklík.

Přesně po 13 odehraných minutách dostali Lotyši příležitost strhnout vedení opět na svoji stranu a Darzinš po technickém prohřešku Mezeie nabídnuté trestné střílení perfektně využil. Nedlouho poté se Slováci museli bránit přes minutu pouze ve třech proti pěti a přestože nepříjemné chvilky ustáli, klasickou početní výhodu už poté využil Girgensons. 

Od druhého dějství zaujal pozici ve slovenském brankovišti Janus místo Stani. V polovině zápasu čelili loňští poražení finalisté další téměř minutové přesilovce soupeře pět na tři, v níž Janus vychytal Cipulise. Ve 37. minutě sice snížil Surový, jenže chvilku poté Darzinš přihrával před branku a bránící Ďaloga si nešťastně o tyč srazil puk do vlastní sítě. Konstrukce branky stála vzápětí v cestě za úspěchem Ölveckému. 

Jestliže do třetí části vstupovali Slováci s odhodláním nepříznivý duel zvrátit, dostal jejich plán už po 25 sekundách pořádnou trhlinu, když úspěšně dorážející Darzinš završil hattrick. Ve 48. minutě mohli snížit Bližňák a Kopecký, jenže neuspěli. Překonat znovu Gudlevskise se povedlo až v poslední minutě opět Surovému, ale na obrat bylo již hodně pozdě.

Tagy: Slovensko Lotyšsko

Zdroje: ČTK