Davis Cup: Rosol padl, Berdych vyhrál. Je srovnáno 1:1

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 2. 2013 18:36) - Tenis autor: Danica Klein

Čeští tenisté hrají v prvním kole Davisova poháru ve Švýcarsku po pátečních dvouhrách podle očekávání nerozhodně 1:1. První bod obhájcům titulu zajistil Tomáš Berdych výhrou nad Henrim Laaksonenem 6:3, 6:2, 6:7 a 6:1. V úvodní dvouhře nestačil Lukáš Rosol na ženevském výstavišti na Stanislase Wawrinku a prohrál 4:6, 3:6 a 4:6. 

Tomáš Berdych

Tomáš Berdych,zdroj: Herald Sun

Do sobotní čtyřhry kapitán Jaroslav Navrátil nahlásil při losování dvojici Jiří Veselý a Ivo Minář, ale v sobotu od 13:30 na kurtu nastoupí Berdych s Rosolem. Proti nim by se na domácí straně měli objevit Wawrinka s Markem Chiudinellim. 

Od světové šestky Berdycha se v utkání s Laaksonenem, až 289. v žebříčku ATP, čekala povinná výhra a český hráč roli favorita v prvních dvou setech plnil. Složitý moment řešil jen při podání na zisk úvodního setu, ale brejkbol finského rodáka odvrátil. Druhému setu i před zraky daviscupového vítěze z roku 1980 Tomáše Šmída v hledišti dominoval. 

Na začátku třetí sady ale Berdych nevyužil tři brejkboly, dvacetiletý soupeř vycítil šanci a ve zkrácené hře Berdycha přehrál. Větší drama už Berdych nepřipustil. Rychle znovu získal kontrolu, v úvodu čtvrté sady uhrál dvanáct míčů ze třinácti a uklidnil se. Zápas ukončil při druhém mečbolu za dvě hodiny a 35 minut. 

Rosol odporoval jen v prvním setu

Rosol nastoupil ke svému prvnímu daviscupovému utkání za nerozhodnutého stavu a nezačal beznadějně. V šesté hře trefil tři esa po sobě a vzápětí získal soupeřovo podání, ale o výhodu hned přišel. "On si to s novými míči uhrál. Padlo mu to tam, já byl malinko pasivní. Možná jsem udělal jednu chybu a to mě stálo game. On se vrátil do zápasu a pak to s ním bylo těžké," řekl Rosol na tiskové konferenci. 

Ve zbytku utkání už byl patrný evidentní rozdíl mezi 73. hráčem žebříčku ATP Rosolem a světovou sedmnáctkou Wawrinkou. "Když potřeboval, tak zahrál, a v tom je rozdíl mezi top hráči a tím, proč jsem sedmdesátý. Pracuji na tom, ale zahrát v důležitých momentech se nedá natrénovat. On byl v tomhle silnější," řekl Rosol. 

Od stavu 4:3 v prvním setu ztratil šest gamů v řadě a jeho jediným světlým momentem v té době byl prohoz á la Roger Federer po úderu zády k síti mezi nohama. "V tréninku se mi to párkrát povedlo, v zápase to bylo poprvé, ale ten game jsem stejně prohrál. Celkově jsem nenašel klíč jak vyhrát," řekl Rosol. 

Většinou nedokázal čelit přesné a razantní hře sebejistého Wawrinky. Jednoznačný zápas sedmadvacetiletý Rosol prohrál za 101 minut. 

Štěpánek chybí

Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila se musejí ve Švýcarsku obejít bez Radka Štěpánka, který je po operaci vyhřezlé ploténky. "Borci, chtěl jsem vám popřát hodně štěstí a věřím, že to zvládnete," řekl hrdina loňského finále proti Španělsku celému českému týmu před dnešními zápasy v rozhovoru přes internet. 

Domácímu výběru chybí v sestavě druhý hráč světa Federer, který se rozhodl, že v první polovině sezony týmovou soutěž vynechá. 

Nedělní program začnou od 12:30 tradičně jedničky obou výběrů Berdych s Wawrinkou. O případný rozhodující bod by hráli Rosol a Laaksonen, ale očekává se, že za případného nerozhodnutého stavu by nastoupil spíš Chiudinelli.

Tagy: Švýcarsko Davis Cup

Zdroje: ČTK