Den vítězství - Češi porazili Rusko a vyhráli s předstihem svoji skupinu

- Sport autor: Jan Janula

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa Rusko 3:2 a z osmifinálové skupiny E v Bratislavě postoupí z prvního místa. Svými góly dnes přispěli k pátému vítězství na šampionátu Jakub Voráček, Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Osmifinále zakončí Češi pondělním zápasem s Němci, ve kterém už půjde víceméně jen o prestiž. O našem soupeři ve čtvrtfinále zatím není rozhodnuto, bude to někdo z trojice USA, Norsko a Švýcarsko.

Jágr dal první gól Rusům v kariéře

Češi, kteří jako jediní ještě neztratili ani bod, opět uspěli, a to i přesto, že Sborná nasadila do zápasu poprvé na turnaji hvězdného útočníka Ovečkina. Prestižní duel byl v úvodu zejména taktickou bitvou, ve které oba celky myslely na obranu a do útoku se příliš nehnaly. 

Poté ale přišly české momenty. V 15. minutě při signalizované přesilové hře překonal Barulina z dorážky na hranici brankoviště Voráček a dostal Čechy do vedení. O 112 sekund později zvýšil Jágr, který si tak připsal první branku proti sborné na mistrovství světa či olympijských hrách v kariéře.

Ve druhé části mohl český tým přidat třetí branku v přesilové hře, poté ale měli více ze hry hráči Ruska. Zejména Ovečkin se začal rozehrávat a několikrát tvrdě vystřelil na Pavelce. Ve 27. minutě se mohl prosadit Kuljomin, ale český brankář byl připraven.

Zákeřný Arťuchin nás nerozhodil

V polovině utkání se na ledě začalo jiskřit a zasloužil se o to zejména Arťuchin. Obrovitý útočník dohrál několik protihráčů a v závěru svého střídání zranil Milana Michálka. Rozhodčí jej za úder na hlavu vyloučili jen na dvě minuty, nejlepší český střelec na turnaji přitom musel předčasně do kabiny.

Rusku se poté podařilo ve 32. minutě snížit na 1:2, když Pavelce překonal v přesilové hře Těreščenko. V závěru druhé části se opět zviditelnil Arťuchin, který po odehrání puku srazil Rachůnka, jenž si při pádu na led rozbil hlavu.

I přes krev na ploše a české protesty ale švýcarsko-americká dvojice rozhodčích Reiber, Sterns ruského hráče nevyloučila. Ve 44. minutě přiblížil český tým výhře a prvnímu místu ve skupině Plekanec, jenž proměnil trestné střílení nařízené za Nikulinovo hození hole.

Mohl  být i čvrtý...

Při Arťušovově vyloučení mohli čtvrtý gól přidat Jágr nebo Plekanec, Barulin se ale překonat nenechal. A jeho spoluhráčům se poté podařilo snížit.

Pavelec sice předvedl několik dobrých zákroků, pět minut před koncem normální hrací doby jej ale pokořil Zaripov. Těsné vítězství však již Češi uhájili a v pondělí proti Německu v závěrečném zápase druhé části šampionátu mohou nastoupit v klidu. Z prvního místa už je nikdo nemůže sesadit.

V dalším  zápase (ale ne už naší skupiny)  vyhrálo Švédsko nad Švýcarskem 2:0. Je na druhém místě se stejným bodovým ziskem jako Kanada, takže víme jistě, že na tyto dva týmy ve čtvrtfinále nenarazíme. 

Zdroje: ČTK