Djokovič vyhrál podruhé v kariéře Wimbledon. Federer však bojoval jako lev

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 7. 2014 20:11) - Sport autor: Ondřej Neufus

Švýcar Roger Federer na rekordní 8. wimbledonský titul nedosáhl. Srbský tenista Novak Djokovič jej ve finále porazil v 5setové bitvě a na travnatých dvorcích v Londýně slaví podruhé v kariéře turnajový primát. Na začátku 2. sady sice uklouzl a nechal si ošetřit kotník, ovšem překonal i útlum ve 4. sadě. Konečné vítězství mu vedle triumfu vyneslo také víc než 60 milionů korun. Nejvýše nasazený hráč zvítězil v bezmála 4hodinovém finále 6:7, 6:4, 7:6, 5:7, 6:4 a zítra se vrátí na pozici světové jedničky.

Novak Djokovič s pohárem pro vítěze Wimbledonu.

Novak Djokovič s pohárem pro vítěze Wimbledonu.,zdroj: Getty Images

Stejně jako při prvním wimbledonském vítězství před 3 lety si tak Djokovič zatančí na závěrečném plese šampionů s Petrou Kvitovou. I česká tenistka v Londýně triumfovala v letech 2011 a 2014.

Celkově si srbský tenista připsal 7. grandslamový titul. Ve finále turnajů "velké čtyřky" byl už počtrnácté, ale 5 z posledních 6 prohrál.

První set, v němž se soupeři navzájem nepustili k jedinému brejkbolu, rozhodl až tie-break. Tři úvodní míče v něm získal Federer, jenže Djokovič vyrovnal a k setbolu se posléze propracoval jako první. Nevyužil ho však, neproměnil ani druhý za stavu 7:6 a Federer si zkrácenou hru přisvojil dalšími třemi míči za sebou.

Na začátku druhé sady Djokovič uklouzl a jen ztěžka se sbíral z prořídlého trávníku za základní čarou. Nechal si ošetřit kotník, ale i s tímto handicapem dokázal soupeři sebrat podání na 2:1. Brejk pak už udržel a vyrovnal.

Souboj servisů pokračoval, čisté hry zdaleka nebyly výjimečné, na esa vyhrál v celém zápase Federer impozantním poměrem 29:13. S dalším tie-breakem však tentokrát naložil Djokovič mnohem lépe a získal ho poměrem 7:4.

Federer prohrál ve wimbledonském finále teprve podruhé z 9 účastí

Federer vypadal, jako by postupně ztrácel tempo i jistotu, a Srb vycítil šanci. Ve 4. sadě se mu 2x povedl brejk, ale švýcarský bojovník se nehodlal vzdát a pokaždé oplatil stejnou mincí. V utkání se Federer zachránil ziskem Djokovičova servisu za stavu 3:5, pak esem odvrátil mečbol a velký obrat završil výhrou 7:5.

Srb byl v tu chvíli dole, publikum navíc stálo na straně ve Wimbledonu oblíbeného Švýcara. "Doufal jsem (při mečbolu), že netrefí první servis. Když jsem prohrál čtvrtý set, nebylo jednoduché se zkoncentrovat," řekl Djokovič po utkání s pohárem v náručí.

Švýcar v rozhodujícím dějství trpělivě vracel Djokovičovy rány do rohů dvorce, přečkal i 3 brejkboly, které mohly soupeře vynést do vedení 5:3. Jenže v 10. gamu ho už přesnost úderů opustila a za stavu 15:40 poslal bekhend do sítě.

Dvaatřicetiletý Federer získal v Londýně 7 ze svých 17 grandslamových titulů, poprvé tam triumfoval v roce 2003. Sedmkrát stejně jako on vyhrál v All England Clubu i Američan Pete Sampras. V londýnském finále byl Federer podeváté a podruhé prohrál, v roce 2008 podlehl v rovněž 5setové bitvě Rafaelu Nadalovi.

Vítěz dvouhry mužů si stejně jako v případě tenistek vydělal 1,76 milionu liber, v přepočtu 60,9 milionu korun.

Tagy: tenis sport Wimbledon 2014

Zdroje: ČTK